CricketArchive

Schedule of Regional Inter District Under-19 tournament 2009-10
by Pakistan Cricket Board


Event:Inter-District Under 19 Tournament 2009/10

DateLine: 7th August 2009

 

Quetta Region

 

Pool A

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Turbat-Killa Abdullah Sadiq Cricket Ground Chamman K.Mahmood Jr.-Sultan Mahmood Muhammad Ammad
Kalat-Loralai BUITMS Ground Quetta Aslam Bareach-Samad Durrani Muhammad Munawar
20-22 Aug Quetta-Loralai Bughti Stadium Quetta Aslam Bareach-Samad Durrani Muhammad Munawar
Kalat-Turbat Sadiq Cricket Ground Chamman K.Mahmood Jr.-Sultan Mahmood Muhammad Ammad
24-26 Aug Quetta-Turbat Bughti Stadium Quetta Aslam Bareach-Samad Durrani Muhammad Munawar
Kalat-Killa Abdullah Sadiq Cricket Ground Chamman K.Mahmood Jr.-Sultan Mahmood Muhammad Ammad
28-30 Aug Quetta-Killa Abdullah Sadiq Cricket Ground Chamman K.Mahmood Jr.-Sultan Mahmood Fahim Tariq
Turbat-Loralai BUITMS Ground Quetta Aslam Bareach-Samad Durrani Muhammad Munawar
01-03 Sep Quetta-Kalat Bughti Stadium Quetta Aslam Bareach-Samad Durrani Muhammad Munawar
Loralai-Killa Abdullah Sadiq Cricket Ground Chamman K.Mahmood Jr.-Sultan Mahmood Fahim Tariq

 

Pool B

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Naushki-Pishin Cricket Ground Naushki Hyder Lehri-Ghulam Sarwar Muhammad Akbar
Naseerabad-Sibi Shaheed Ghaffar Sayyal Naseerabad Qaiser Waheed-Abdul Karim Fahim Tariq
20-22 Aug Naushki-Naseerabad Cricket Ground Naushki Hyder Lehri-Ghulam Sarwar Muhammad Akbar
Pishin-Sibi Shaheed Ghaffar Sayyal Naseerabad Qaiser Waheed-Abdul Karim Fahim Tariq
24-26 Aug Naushki-Sibi Cricket Ground Naushki Hyder Lehri-Ghulam Sarwar Muhammad Akbar
Naseerabad-Pishin Shaheed Ghaffar Sayyal Naseerabad Qaiser Waheed-Abdul Karim Fahim Tariq
5-7 Sep Finals

 

Karachi Region

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Zone-I - Zone-II TMC Ground Karachi K.Mahmood Sr.-Azizur Rehman Muhammad Ahsan
Zone-III - Zone-IV Pak Star Ground Malir Karachi Abdul Qayoom-Imtiaz Iqbal Ziauddin
Zone-V - Zone-VI Landhi Gymkhana Ground Karachi Akhtar Ali-Shakeel Ahmed Imran Ali
20-22 Aug Zone-I - Zone-III KCCA Stadium Karachi Muzaffar Ali-Azizur Rehman Ziauddin
Zone-II - Zone IV TMC Ground Karachi Shakeel Ahmed-Abdul Qayoom Muhammad Ahsan
Zone-V - Zone-VII Landhi Gymkhana Ground Karachi Nazeer Butt-Akhtar Ali Imran Ali
24-26 Aug Zone-I - Zone-IV Pak Star Ground Malir Karachi Azizur Rehman-Imtiaz Iqbal Haseebullah Khan
Zone-II - Zone-III TMC Ground Karachi Nazeer Butt-Abdul Qayoom Imran Ali
Zone-VI - Zone-VII KCCA Stadium Karachi Muzaffar Ali-Akhtar Ali Wasim Abbas
28-30 Aug Zone-I - Zone-V Landhi Gymkhana Ground Karachi Azizur Rehman-Imtiaz Iqbal Salman Hussain
Zone-II - Zone-VII TMC Ground Karachi Nazeer Butt-Shakeel Ahmed Tariq Noor
Zone-III - Zone-VI KCCA Stadium Karachi Muzaffar Ali-Akhtar Ali Salman Siddiqui
01-03 Sep Zone-I - Zone-VI KCCA Stadium Karachi Abdul Qayoom-Abdul Karim Wasim Abbas
Zone-II - Zone-V Landhi Gymkhana Ground Karachi Muzaffar Ali-Shakeel Ahmed Shahnawaz Soomro
Zone-IV - Zone-VII Pak Star Ground Malir Karachi Akhtar Ali-Imtiaz Iqbal Haseebullah Khan
05-07 Sep Zone-I - Zone-VII TMC Ground Karachi Imtiaz Iqbal-Shakeel Ahmed Salman Hussain
Zone-III - Zone-V Landhi Gymkhana Ground Karachi Muzaffar Ali-Ghulam Sarwar Shahnawaz Soomro
Zone-IV - Zone-VI KCCA Stadium Karachi K.Mahmood Sr.-Nazeer Butt Salman Siddiqui
09-11 Sep Zone-V - Zone-IV Landhi Gymkhana Ground Karachi Abdul Karim-Azizur Rehman Muhammad Ahsan
Zone-II - Zone-VI KCCA Stadium Karachi Nazeer Butt-Ghulam Sarwar Salman Hussain
Zone-III - Zone-VII TMC Ground Karachi K.Mahmood Sr.-Abdul Qayoom Tariq Noor

 

Hyderabad Region

 

Pool A

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Larkana-Sukkur PCB Academy Ground Sukkur Roohul Hassan-Shamim Ansari Muhammad Aslam
Shikarpur-Jacobabad Shahi Bagh Ground Shikarpur Rashid Khan-Irshad Ahmed Parvaiz Ahmed
Nawab Shah-Khairpur Nawab Shah Stadium Junaid Ghafoor-Asim Alvi Salman Hussain
20-22 Aug Larkana-Jacobabad PCB Academy Ground Sukkur Roohul Hassan-Shamim Ansari Muhammad Aslam
Nawab Shah-Sukkur Nawab Shah Stadium Junaid Ghafoor-Asim Alvi Salman Hussain
Shikarpur-Khairpur Shahi Bagh Ground Shikarpur Rashid Khan-Irshad Ahmed Parvaiz Ahmed
24-26 Aug Jacobabad-Khairpur Shahi Bagh Ground Shikarpur Rashid Khan-Irshad Ahmed Parvaiz Ahmed
Larkana-Nawab Shah Nawab Shah Stadium Junaid Ghafoor-Asim Alvi Muhammad Ahsan
Shikarpur-Sukkur PCB Academy Ground Sukkur Roohul Hassan-Shamim Ansari Muhammad Aslam
28-30 Aug Larkana-Shikarpur Shahi Bagh Ground Shikarpur Rashid Khan-Irshad Ahmed Parvaiz Ahmed
Sukkur-Khairpur PCB Academy Ground Sukkur Roohul Hassan-Shamim Ansari Muhammad Aslam
Nawab Shah-Jacobabad Nawab Shah Stadium Atiq Khan-Junaid Ghafoor Muhammad Ahsan
02-03 Sep Sukkur-Jacobabad PCB Academy Ground Sukkur Roohul Hassan-Shamim Ansari Muhammad Aslam
Nawab Shah-Shikarpur Shahi Bagh Ground Shikarpur Rashid Khan-Irshad Ahmed Parvaiz Ahmed
Larkana-Khairpur Nawab Shah Stadium Atiq Khan-Junaid Ghafoor Imran Ali

 

Pool B

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Thatta-Badin Makli Ground Thatta Islam Khan-Rasheed Memon Arif Majeed Arif
Hyderabad-Mirpur Khas Niaz Stadium Hyderabad Akbar Khan-Tariq Taufiq Anjum Baig
Dadu-Sanghar District Cricket Ground Dadu Saifullah Sr.-Rafiq Ahmed Muhammad Atif
20-22 Aug Thatta-Dadu Makli Ground Thatta Islam Khan-Rasheed Memon Anjum Baig
Hyderabad-Badin Niaz Stadium Hyderabad Akbar Khan-Tariq Taufiq Arif Majeed Arif
Mirpur Khas-Sanghar Municipal Sports Complex M.P.Khas Saifullah Sr.-Rafiq Ahmed Muhammad Atif
24-26 Aug Hyderabad-Sanghar Niaz Stadium Hyderabad Akbar Khan-Tariq Taufiq Anjum Baig
Thatta-Mirpur Khas Municipal Sports Complex M.P.Khas Saifullah Sr.-Rasheed Memon Muhammad Atif
Dadu-Badin District Cricket Ground Dadu Islam Khan-Rafiq Ahmed Arif Majeed Arif
28-30 Aug Hyderabad-Dadu Niaz Stadium Hyderabad Akbar Khan-Tariq Taufiq Arif Majeed Arif
Mirpur Khas-Badin Municipal Sports Complex M.P.Khas Tassadaq Jamal-Rafiq Ahmed Muhammad Atif
Thatta-Sanghar Makli Ground Thatta Jamil Kamran-Rasheed Memon Anjum Baig
01-03 Sep Hyderabad-Thatta Niaz Stadium Hyderabad Akbar Khan-Tariq Taufiq Anjum Baig
Badin-Sanghar District Cricket Ground Dadu Jamil Kamran-Rafiq Ahmed Arif Majeed Arif
Mirpur Khas-Dadu Municipal Sports Complex M.P.Khas Tassadaq Jamal-Rasheed Memon Muhammad Atif
5-7 Sep Finals

 

Multan Region

 

Pool A

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Rahim Yar Khan-Rajanpur Mahmood Stadium R.Y.Khan Kashif Sohail-Hashim Ali Hafeezur Rehman
Muzaffar Garh-Layyah College Ground Layyah Muhammad Yousaf-Adnan Rashid Aamer Faridi
Bahawalpur-D.G.Khan Bahawalpur Stadium Ameen Abbasi-Aftab Gillani Shahid Gillani
20-22 Aug R.Y.Khan-D.G.Khan Mahmood Stadium R.Y.Khan Kashif Sohail-Hashim Ali Hafeezur Rehman
Rajanpur-Layyah College Ground Layyah Muhammad Yousaf-Adnan Rashid Zulfiqar Ali
Bahawalpur-Muzaffar Garh Bahawalpur Stadium Ameen Abbasi-Aftab Gillani Shahid Gillani
24-26 Aug Bahawalpur-R.Y.Khan Bahawalpur Stadium Ameen Abbasi-Hashim Ali Hafeezur Rehman
D.G.Khan-Layyah College Ground Layyah Muhammad Yousaf-Adnan Rashid Aamer Faridi
Rajanpur-Muzaffar Garh MCC Ground Multan Kashif Sohail-Nadeem Iqbal Zulfiqar Ali
28-30 Aug Bahawalpur-Rajanpur Bahawalpur Stadium Ameen Abbasi-Hashim Ali Hafeezur Rehman
Rahim Yar Khan-Layyah Mahmood Stadium R.Y.Khan Muhammad Yousaf-Adnan Rashid Muhammad Akbar
D.G.Khan-Muzaffar Garh MCC Ground Multan Kashif Sohail-Nadeem Iqbal Zulfiqar Ali
01-03 Sep R.Y.Khan-Muzaffar Garh Mahmood Stadium R.Y.Khan Muhammad Yousaf-Adnan Rashid Shahid Gillani
Bahawalpur-Layyah Bahawalpur Stadium Ameen Abbasi-Hashim Ali Hafeezur Rehman
D.G.Khan-Rajanpur MCC Ground Multan Kashif Sohail-Nadeem Iqbal Zulfiqar Ali

 

Pool B

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Multan-Bahawalnagar Multan Cricket Stadium Multan Irfan Dilshad-Khalil Ahmed Zulfiqar Ali
Sahiwal-Vehari Quaid-e-Azam Stadium Burewala Muhammad Kaleem-Abrar Ahmed Muhammad Atiq
Okara-Khanewal Gymkhana Ground Okara Munir Ahmed-Javed Alam Shahid Farooq
16-18 Aug Multan-Vehari Multan Cricket Stadium Multan Irfan Dilshad-Khalil Ahmed Muhammad Ramzan
Okara-Bahawalnagar Haider Stadium Bahawalnagar Muhammad Kaleem-Abrar Ahmed Farzand Ali
Sahiwal-Khanewal Govt. College Ground Chichawatni Munir Ahmed-Javed Alam Muhammad Atiq
24-26 Aug Multan-Sahiwal Govt. College Ground Chichawatni Irfan Dilshad-Khalil Ahmed Muhammad Atiq
Khanewal-Bahawalnagar Haider Stadium Bahawalnagar Muhammad Kaleem-Abrar Ahmed Shahid Farooq
Okara-Vehari Quaid-e-Azam Stadium Burewala Munir Ahmed-Javed Alam Muhammad Ramzan
28-30 Aug Multan-Okara Gymkhana Ground Okara Abrar Ahmed-Muhammad Kaleem Shahid Farooq
Sahiwal-Bahawalnagar Govt. College Ground Chichawatni Irfan Dilshad-Khalil Ahmed Muhammad Atiq
Khanewal-Vehari Quaid-e-Azam Stadium Burewala Munir Ahmed-Javed Alam Shahid Gillani
01-03 Sep Multan-Khanewal Multan Cricket Stadium Multan Abrar Ahmed-Muhammad Kaleem Muhammad Akbar
Sahiwal-Okara Gymkhana Ground Okara Irfan Dilshad-Khalil Ahmed Farzand Ali
Vehari-Bahawalnagar Haider Stadium Bahawalnagar Munir Ahmed-Javed Alam Muhammad Atiq
5-7 Sep Finals

 

Faisalabad Region

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Sargodha-Bhakkar Sports Stadium Sargodha Saifullah Khan-Ijaz Ahmed Nasir Khan
Jhang-Kasur Chenab College Jhang Ziaullah-Shahid Qayyum Farman Ali
20-22 Aug Faisalabad-Sargodha Bohranwali Ground Faisalabad Ziaullah-Shahid Qayyum Tahir Suhaib
Bhakkar-Kasur Chenab College Jhang Saifullah Khan-Ijaz Ahmed Farman Ali
24-26 Aug Faisalabad-Kasur Bohranwali Ground Faisalabad Ziaullah-Shahid Qayyum Noor Nabi
Jhang-Bhakkar Chenab College Jhang Saifullah Khan-Ijaz Ahmed Farman Ali
28-30 Aug Faisalabad-Jhang Chenab College Jhang Ziaullah-Shahid Qayyum Tahir Suhaib
Sargodha-Kasur Sports Stadium Sargodha Saifullah Khan-Akmal Hayat Nasir Khan
01-03 Sep Faisalabad-Bhakkar Bohranwali Ground Faisalabad Ziaullah-Shahid Qayyum Tahir Suhaib
Sargodha-Jhang Sports Stadium Sargodha Saifullah Khan-Akmal Hayat Nasir Khan

 

Sialkot Region

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Sialkot-Sheikhupura Jinnah Stadium Sialkot Raja Shahid-Tahir Shah Farrukh Ilyas
Gujranwala-Narowal Jinnah Stadium Gujranwala Tassadaq Jamal-Asif Farooq Awan Sohail Zaidi
Hafizabad-Mandi Bahauddin Sheikhupura Stadium Farooq Ahmed-Raza Asghar Sajjadul Hassan
20-22 Aug Sialkot-Gujranwala Jinnah Stadium Sialkot Raja Shahid-Tahir Shah Farrukh Ilyas
Sheikhupura-Hafizabad Sheikhupura Stadium Farooq Ahmed-Raza Asghar Sajjadul Hassan
Mandi Bahauddin-Narowal Jinnah Stadium Gujranwala Tassadaq Jamal-Asif Farooq Awan Sohail Zaidi
24-26 Aug Sialkot-Mandi Bahauddin Jinnah Stadium Sialkot Raja Shahid-Rasheed Bhatti Farrukh Ilyas
Sheikhupura-Gujranwala Sheikhupura Stadium Farooq Ahmed-Raza Asghar Sajjadul Hassan
Hafizabad-Narowal Jinnah Stadium Gujranwala Tassadaq Jamal-Asif Farooq Awan Sohail Zaidi
28-30 Aug Sialkot-Hafizabad Jinnah Stadium Sialkot Raja Shahid-Rasheed Bhatti Farrukh Ilyas
Sheikhupura-Narowal Sheikhupura Stadium Farooq Ahmed-Raza Asghar Sajjadul Hassan
Gujranwala-Mandi B,uddin Jinnah Stadium Gujranwala Shozab Raza-Asif Farooq Awan Sohail Zaidi
01-03 Sep Sialkot-Narowal Jinnah Stadium Sialkot Raja Shahid-Rasheed Bhatti Farrukh Ilyas
Sheikhupura-Mandi B,uddin Sheikhupura Stadium Farooq Ahmed-Raza Asghar Sajjadul Hassan
Gujranwala-Hafizabad Jinnah Stadium Gujranwala Shozab Raza-Asif Farooq Awan Sohail Zaidi

 

Lahore Region

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug E. Zone (W)-E. Zone (B) Model Town Greens Ground Lahore Abid Naqvi-Anser Mehmood Zahoor Alam
W. Zone (W)-W. Zone (B) Model Town Club Ground Lahore Sohail Manzoor-Muhammad Basit Muhammad Arif Sr.
N. Zone (W)-N. ZonI (B) Cricket Centre Ground Lahore Rasheed Mughal-Waleed Yaqub Abdul Hameed
20-22 Aug E. Zone (W)-W. Zone (W) Model Town Greens Ground Lahore Abid Naqvi-Waleed Yaqub Abdul Hameed
E. Zone (B)-N. Zone (B) Mughalpura Institute Ground Lahore Muhammad Basit-Anser Mehmood Muhammad Arif Sr.
N. Zone (W)-W. Zone (B) Cricket Centre Ground Lahore Sohail Manzoor-Rasheed Mughal Azhar Hussain
24-26 Aug E. Zone (W)-W. Zone (B) Mughalpura Institute Ground Lahore Rasheed Mughal-Anser Mehmood Zahoor Alam
E. Zone (B)-N. Zone (W) Model Town Greens Ground Lahore Muhammad Basit-Waleed Yaqub Azhar Hussain
N. Zone (B)-W. Zone (W) Model Town Club Ground Lahore Sohail Manzoor-Abid Naqvi Masood Ahmed
28-30 Aug E. Zone (W)-N. Zone (B) Cricket Centre Ground Lahore Sohail Manzoor-Muhammad Basit Zahoor Alam
E. Zone (B)-W. Zone (B) Model Town Greens Ground Lahore Rasheed Mughal-Waleed Yaqub Najamus Saeed
W. Zone (W)-N. Zone (W) Model Town Club Ground Lahore Abid Naqvi-Anser Mehmood Muhammad Arif Sr.
01-03 Sep E. Zone (W)-N. Zone (W) Model Town Club Ground Lahore Sohail Manzoor-Rasheed Mughal Zahoor Alam
E. Zone (B)-W. Zone (W) Mughalpura Institute Ground Lahore Muhammad Basit-Anser Mehmood Muhammad Arif Sr.
W. Zone (B)-N. Zone (B) Cricket Centre Ground Lahore Abid Naqvi-Waleed Yaqub Najamus Saeed

 

Rawalpindi Region

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Rawalpindi-Jehlum KRL Stadium Rawalpindi Bilal Qureshi-Saleem Butt Hafiz Adnan
Attock-Chakwal District Cricket Ground Attock Nasir Hussain-Sagheer Ahmed Shakeel Ahmed
20-22 Aug Attock-Mianwali District Cricket Ground Attock Nasir Hussain-Sagheer Ahmed Shakeel Ahmed
Jhelum-Chakwal District Cricket Ground Jhelum Bilal Qureshi-Saleem Butt Masood Ahmed
24-26 Aug Rawalpindi-Attock KRL Stadium Rawalpindi Bilal Qureshi-Saleem Butt Hafiz Adnan
Chakwal-Mianwali District Cricket Ground Jhelum Nasir Hussain-Sagheer Ahmed Shakeel Ahmed
28-30 Aug Rawalpindi-Chakwal KRL Stadium Rawalpindi Bilal Qureshi-Saleem Butt Shakeel Ahmed
Jhelum Mianwali District Cricket Ground Jhelum Nasir Hussain-Sagheer Ahmed Adnan Farooq
01-03 Sep Rawalpindi-Mianwali KRL Stadium Rawalpindi Bilal Qureshi-Saleem Butt Shakeel Ahmed
Attock-Jhelum District Cricket Ground Attock Nasir Hussain-Sagheer Ahmed Adnan Farooq

 

Islamabad Region

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Islamabad-AJK Diamond Cricket Ground Islamabad Mir Dad-Parvaiz Azhar Adnan Farooq
Northern Areas-Gujrat Zahoor Elahi Stadium Gujrat Javed Ashraf-Muhammad Asif Azhar Hussain
20-22 Aug Islamabad-Gujrat Diamond Cricket Ground Islamabad Kaukab Butt-Parvaiz Azhar Adnan Farooq
AJK-Northern Areas Zahoor Elahi Stadium Gujrat Hanif Muhammad-Javed Ashraf Najamus Saeed
24-26 Aug Islamabad-Northern Areas Diamond Cricket Ground Islamabad Kaukab Butt-Parvaiz Azhar Adnan Farooq
Gujrat-AJK Zahoor Elahi Stadium Gujrat Hanif Muhammad-Javed Ashraf Abdul Hameed

 

Peshawar Region

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Peshawar-Nowshehra Arbab Niaz Stadium Peshawar Farooq Jan-Sohail Khan Awas Khan
Charsadda-Swat Gymkhana Ground Peshawar Muhammad Nawaz-Jamshed Iqbal Noor Muhammad
20-22 Aug Peshawar-Swat Arbab Niaz Stadium Peshawar Farooq Jan-Jamshed Iqbal Aamer Khan
Nowshehra-Dir Lower Gymkhana Ground Peshawar Muhammad Nawaz-Sohail Khan Noor Muhammad
26-28 Aug Nowshehra-Swat Arbab Niaz Stadium Peshawar Muhammad Nawaz-Jamshed Iqbal Aamer Khan
Charsadda-Dir Lower Gymkhana Ground Peshawar Farooq Jan-Sohail Khan Abdul Wahid
30 Sep-02 Oct Peshawar-Charsadda Arbab Niaz Stadium Peshawar Muhammad Nawaz-Sohail Khan Awas Khan
Swat-Dir Lower Gymkhana Ground Peshawar Farooq Jan-Jamshed Iqbal Abdul Wahid
04-06 Oct Peshawar-Dir Lower Arbab Niaz Stadium Peshawar Muhammad Nawaz-Jamshed Iqbal Aamer Khan
Charsadda-Nowshehra Gymkhana Ground Peshawar Farooq Jan-Sohail Khan Noor Muhammad

 

Abbottabad Region

 

Pool A

 

 

Pool B

 

Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug D.I.Khan-Tank D.I.Khan Stadium D.I.Khan Abdul Wasay-Aamir Sharif Zawar Hussain
Bannu-Kohat Kohat Stadium Kohat Anayatullah Qureshi-Khalid Younas Shafiullah
20-22 Aug Kohat-FATA Kohat Stadium Kohat Anayatullah Qureshi-Khalid Younas Shafiullah
Bannu-Tank D.I.Khan Stadium D.I.Khan Abdul Wasay-Aamir Sharif Zawar Hussain
26-28 Sep D.I.Khan-Bannu D.I.Khan Stadium D.I.Khan Abdul Wasay-Aamir Sharif Zawar Hussain
FATA-Tank Sports Complex Mardan Anayatullah Qureshi-Khalid Younas Muhammad Arif Jr
30 Sep-02 Oct D.I.Khan-FATA D.I.Khan Stadium D.I.Khan Abdul Wasay-Aamir Sharif Zawar Hussain
Kohat-Tank Kohat Stadium Kohat Anayatullah Qureshi-Khalid Younas Shafiullah
04-06 Oct D.I.Khan-FATA Kohat Stadium Kohat Anayatullah Qureshi-Khalid Younas Shafiullah
FATA-Bannu D.I.Khan Stadium D.I.Khan Abdul Wasay-Aamir Sharif Zawar Hussain
Date Teams Venue Umpires Scorer
16-18 Aug Abbottabad-Haripur Abbottabd Stadium Abbottabad Farooq Ali-Saqib Khan Khurram Shahzad
Mansehra-Swabi Gohati Cricket Stadium Swabi Noorul Hakam-Sohail Zaman Nadeem Akhtar
Mardan-Dir Upper Sports Complex Mardan Waseemuddin-Naik Muhammad Muhammad Arif Jr.
20-22 Aug Abbottabad-Mansehra Abbottabd Stadium Abbottabad Farooq Ali-Saqib Khan Khurram Shahzad
Mardan-Swabi Gohati Cricket Stadium Swabi Noorul Hakam-Sohail Zaman Nadeem Akhtar
Haripur-Dir Upper Sports Complex Mardan Waseemuddin-Naik Muhammad Muhammad Arif Jr.
26-28 Sep Abbottabad-Mardan Abbottabd Stadium Abbottabad Farooq Ali-Saqib Khan Khurram Shahzad
Haripur-Mansehra Hazar University Ground Mansehra Waseemuddin-Naik Muhammad Awas Khan
Swabi-Dir Upper Gohati Cricket Stadium Swabi Noorul Hakam-Sohail Zaman Nadeem Akhtar
30 Sep-02 Oct Abbottabad-Dir Upper Abbottabd Stadium Abbottabad Farooq Ali-Saqib Khan Khurram Shahzad
Mansehra-Mardan Hazar University Ground Mansehra Waseemuddin-Naik Muhammad Muhammad Arif Jr.
Swabi-Haripur Gohati Cricket Stadium Swabi Noorul Hakam-Sohail Zaman Nadeem Akhtar
04-06 Oct Abbottabad-Swabi Gohati Cricket Stadium Swabi Noorul Hakam-Sohail Zaman Nadeem Akhtar
Mardan-Haripur Sports Complex Mardan Farooq Ali-Saqib Khan Muhammad Arif Jr.
Mansehra-Dir Upper Hazar University Ground Mansehra Waseemuddin-Naik Muhammad Abdul Wahid
08-10 Oct Finals

(Article: Copyright © 2009 Pakistan Cricket Board)



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive