CricketArchive

Ireland Players (A)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

M Aafaq (Old Belvedere)
S Abbas Ali (Carrickfergus)
A Abbasi (North County, North County Second XI)
A Abbasi (YMCA, YMCA Second XI)
R Abbott (Clontarf, Clontarf Second XI)
R Abbott (Railway Union)
Abdul Khan (Cork Harlequins Second XI, Cork Harlequins Third XI)
S Abdul Salam (Terenure)
Duke of Abercorn (Vice Regal Lodge)
A Abhi (Dundrum)
Abilash (Dundrum)
Abraham (Leinster)
A Abraham (Leinster)
AA Abraham (Durham, Durham Club and Ground, Gentlemen of Durham, Gentlemen of Northumberland, Ireland, Leinster, Newcastle, Newcastle upon Tyne, Northumberland, Northumberland, Northumberland Club, Sunderland)
G Abraham (Nenagh)
W Abraham (Leinster)
D Abrahams (Irish Schools)
S Abu Talib (Railway Union)
A Acharya (Derriaghy)
B Acheson (Coleraine, Coleraine Second XI)
BJ Ackland (Cambridge Marylebone Cricket Club University)
T Ackland (Merrion)
WR Ackroyd (Dublin University)
B Adair (Leprechauns)
B Adair (Civil Service)
BHA Adair (Civil Service North, Civil Service North Second XI)
GR Adair (Holywood, Ireland Under-13s, Ireland Under-15s, Ireland Under-17s, Ireland Under-19s)
L Adair (Woodvale, Woodvale Second XI)
L Adair (Church of Ireland Young Men's Society)
MR Adair (Warwickshire)
R Adair (Leprechauns, Ulster Town)
R Adair (Bangor, Church of Ireland Young Men's Society, Holywood)
R Adair (Belfast Under-14s)
RE Adair (Ireland)
S Adair (Eglinton, Eglinton Second XI)
M Adam (Old Belvedere)
A Adams (umpire)
B Adams (North Down, North Down Second XI, Phoenix, Phoenix Second XI)
C Adams (Derriaghy)
J Adams (Woodvale)
J Adams (Downpatrick)
K Adams (Phoenix)
M Adams (Holywood)
N Adams (umpire)
N Adams (Dundrum)
R Adams (Ballymena)
T Adams (Church of Ireland Young Men's Society)
TN Adams (Ulster Schools)
W Adams (North Down, Northern Cricket Union, Ulster Country, Ulster Town)
W Adams (scorer)
WE Adams (Liverpool, Phoenix)
Adcock (Curragh Camp)
G Addicott (Ulster Grasshoppers, Waringstown)
Addington (Curragh Camp)
R Adeel (Ballaghadereen)
Adeel Haider (Mullingar)
A Adey (Muckamore, Muckamore Second XI)
R Adi (umpire)
M Adiar (Glendermott)
A Adnan (Ballaghadereen)
M Afaq (Civil Service)
M Afaq Khan (Civil Service)
MA Aftab (Old Belvedere)
Aftab Ahmed (Limerick Raiders)
A Afzal (Ballaghadereen)
I Afzal (Ballaghadereen)
M Afzal (Cork County Second XI)
M Afzal (Laois)
Z Afzal (Ballaghadereen)
Afzal Syed (Waterford Institute of Technology)
R Agar (Vice Regal Lodge)
S Agha (Balbriggan)
D Agnew (Civil Service North)
D Agnew (Civil Service, Civil Service Second XI)
B Agus (umpire)
O Ahad Qureshi (YMCA Second XI)
FI Ahamed (Limerick)
O Ahammed (Cork County Second XI)
O Ahammed (County Kerry, County Kerry Second XI)
T Ahearne (Cork County)
JW Aherne (Monkstown)
MP Aherne (Monkstown)
A Ahmad (Dundrum)
E Ahmad (Leprechauns)
F Ahmad (National University of Ireland Galway)
F Ahmad (County Galway)
H Ahmad (Dundrum)
M Ahmad (Laois)
M Ahmad (Phoenix)
N Ahmad (Sligo)
S Ahmad (The Hills Second XI)
T Ahmad (Railway Union Second XI)
K Ahmal (Limavady)
A Ahmed (Old Belvedere)
A Ahmed (YMCA Second XI)
D Ahmed (YMCA Second XI, YMCA Third XI)
E Ahmed (YMCA, YMCA Second XI)
E Ahmed (Irish Universities)
E Ahmed (Terenure)
E Ahmed (Balbriggan)
H Ahmed (Limerick Raiders)
M Ahmed (Phoenix Second XI)
M Ahmed (Laois)
M Ahmed (Cork Harlequins)
O Ahmed (Dublin University, YMCA Second XI)
O Ahmed (County Kerry)
R Ahmed (North Kildare)
R Ahmed (Church of Ireland Young Men's Society)
R Ahmed (Ballaghadereen)
S Ahmed (Clontarf)
S Ahmed (Old Belvedere)
S Ahmed (YMCA)
S Ahmed (Railway Union, Railway Union Second XI)
SS Ahmed (Clontarf, Railway Union)
ST Ahmed (Phoenix Second XI)
T Ahmed (Railway Union Second XI)
W Ahmed (Ballaghadereen)
Ahmed Dar (Old Belvedere, Old Belvedere Second XI)
Ahmed Khan (Ballaghadereen)
Ahsan Khan (Greystones)
O Aiken (Bangor)
K Aiston (Cliftonville, Larne)
JC Aitken (North)
M Aitken (Leinster, Railway Union)
Aizhigiri (Ballaghadereen)
Aizhigiri Khan (Ballaghadereen)
U Ajmal (Old Belvedere, Old Belvedere Second XI)
S Akbar (Merrion Second XI, Merrion Third XI, Oak Hill)
S Akbar (Civil Service)
U Akbar (County Clare)
Akbar Badshah (Killymallaght)
U Akber (County Clare, County Clare Second XI)
M Akhtar (UCC)
N Akhtar (The Hills, The Hills Second XI)
S Akhtar (Limerick Raiders)
W Akhtar (Rush, The Hills Second XI)
N Akhter (The Hills, The Hills Second XI)
S Akhter (Limerick Raiders)
S Akhter (Limerick Raiders)
K Akmal (Limavady)
M Akram (Limerick, Limerick Second XI)
U Akram (Laois)
Akshay Kumar (Civil Service)
I Alam (Old Belvedere Second XI)
K Alam (Munster Under-13s)
M Alam (Phoenix Second XI)
M Alam (Phoenix)
O Alam (Coleraine)
S Alam (Munster)
S Alam (Limerick Raiders)
S Alam (Dundrum)
S Alam (County Kerry)
K Alam Baloch (Southern Ireland Under-15s)
S Alan (Cork Harlequins)
EV Alcock (Carlow, Phoenix)
F Alcock (Viscount Milton's XI of Carlow, Kilkenny and Coolattin Clubs)
H Alcom (Rathmines School Past and Present)
N Alcorn (Limavady)
P Aldiss (Leinster Under-15s)
J Aldridge (Military, Winchester College)
S Alexamder (umpire)
A Alexander (Holywood)
B Alexander (Instonians)
C Alexander (Sion Mills)
G Alexander (Ireland, Phoenix)
G Alexander (Larne)
J Alexander (North)
LW Alexander (Dublin University)
M Alexander (Leprechauns)
R Alexander (Ireland)
R Alexander (Ulster)
R Alexander (Queen's University, Belfast)
S Alexander (umpire)
S Alexander (umpire)
W Alexander (Dublin University)
W Alexander (Na Shuler)
WC Alexander (Carlow, Coolattin, Ireland, Phoenix)
S Alexnder (umpire)
M Alford (Brigade Second XI)
M Alford (North West Under-15s)
Ali (Laois)
A Ali (Laurelvale)
A Ali (North County, North County Second XI)
A Ali (Limerick Raiders)
D Ali (Terenure)
E Ali (Clontarf Second XI)
J Ali (YMCA)
K Ali (Strabane)
K Ali (Irish Universities)
K Ali (Leinster Under-19s)
M Ali (Civil Service, Civil Service Second XI)
M Ali (Fox Lodge)
Q Ali (Sligo)
Q Ali (County Sligo)
R Ali (County Galway)
S Ali (Limavady)
S Ali (YMCA Second XI)
S Ali (Limerick)
T Ali (Phoenix Second XI)
T Ali (County Galway)
U Ali (County Sligo)
Y Ali (Pembroke Second XI)
Y Ali (umpire)
S Ali Aijaz Shah (Terenure)
A Ali Baig (umpire)
A Ali Baig (umpire)
A Ali Baig (umpire)
H Ali Baig (umpire)
Ali Haider (Mullingar)
W Ali Raja (County Galway)
W Ali Raja (North Kildare)
W Ali Raja (Ballaghadereen)
W Ali Raja (Terenure)
S Ali Rizvi (Phoenix, Phoenix Second XI)
Y Ali Shah (YMCA)
K Ali Teer (Waterford Institute of Technology)
B Alkinson (umpire)
B Allam (scorer)
B Allam (Pembroke Second XI)
A Allan (Ireland Under-13s)
E Allcock (Coolattin)
Allen (Lisburn)
B Allen (Fox Lodge, Ireland Under-17s, Ireland Under-19s, Newcastle)
B Allen (Brigade)
B Allen (Eglinton)
B Allen (umpire)
C Allen (Ireland)
C Allen (Viscount Massereene's Team)
C Allen (Ulster Under-15s)
C Allen (Fox Lodge, Fox Lodge Second XI)
C Allen (scorer)
CD Allen (Dublin University)
D Allen (Bready, Bready Second XI, Cork Harlequins)
DC Allen (Irish Universities, Ulster Town)
F Allen (JS Pollock's XI)
G Allen (scorer)
J Allen (Armagh)
J Allen (Ireland)
JW Allen (Ireland)
JW Allen (North)
K Allen (Ireland Under-15s, Waringstown)
K Allen (Lisburn, Lisburn Second XI)
L Allen (Muckamore, Muckamore Second XI)
M Allen (Munster Under-13s)
N Allen (Ireland Under-15s)
N Allen (scorer)
N Allen (umpire)
NR Allen (Eglinton, Eglinton Second XI)
NR Allen (Ireland Under-19s)
NR Allen (Ulster Schools)
P Allen (Killymallaght)
P Allen (Glendermott)
P Allen (Newbuildings)
P Allen (Lurgan)
R Allen (North West Under-15s)
R Allen (Fox Lodge)
R Allen (Ireland Under-17s, Ireland Under-19s)
R Allen (North West)
R Allen (Eglinton)
S Allen (Waringstown)
S Allen (Lisburn, Lisburn Second XI)
S Allen
W Allen (Dublin University, Ireland)
WJ Allen (Lurgan Demesne)
WS Allen (Waringstown)
S Alleyne (Munster)
D Allison (Church of Ireland Young Men's Society)
J Allman (County Kerry, County Kerry Second XI)
M Allott (umpire)
C Allwright (Merrion, Merrion Second XI)
K Allwright (Merrion Second XI)
R Allwright (Merrion, Merrion Second XI)
A Almas (Ballaghadereen)
J Altaf (Railway Union Second XI)
J Altaf (Clontarf, Clontarf Second XI)
M Altaf (Phoenix)
Alton (umpire)
C Alwright (Merrion)
U Aman (YMCA)
D Amarnath (Brigade)
A Ameer (Old Belvedere)
J Amin (Cork County, Cork County Second XI, Irish Universities)
M Amin (The Hills)
MJ Amin (Cork County, Cork County Second XI, Cork County Third XI)
A Amir (Ballaghadereen)
M Amir (Ballaghadereen)
M Amir (County Galway)
M Amir Anwar (Dublin University)
Amir Iqbal (Rush)
Amir Khan (Laois)
Amit (Old Belvedere Second XI)
M Amjad (Civil Service North)
M Amjad (Northern Cricket Union)
M Amjad (Civil Service)
A Amoroso (Irish Schools, Railway Union)
L Amoroso (Railway Union)
G Ancher (Phoenix)
G Anchor (Phoenix)
I Anders (Phoenix, Phoenix Second XI)
I Anders (Ireland Under-15s, Ireland Under-17s)
I Anders (Leinster Cricket Union Under-15s)
J Anders (Phoenix)
L Anders (scorer)
RJ Anders (Ireland Under-15s, Ireland Under-17s, Ireland Under-19s, Leinster Under-13s, Phoenix, Phoenix Second XI)
TRM Anders (Ireland Under-15s, Ireland Under-17s, Ireland Under-19s, Leinster Under-15s, Phoenix, Phoenix Second XI)
TRM Anders (Irish Universities)
TRM Anders (Leinster Under-19s)
Anderson (Vice Regal Lodge)
A Anderson (Holywood)
AE Anderson (Ireland)
B Anderson (Church of Ireland Young Men's Society)
BM Anderson (Cliftonville, Northern Cricket Union)
BM Anderson (Ulster Town)
C Anderson (Bangor)
C Anderson (Cork County)
CD Anderson (Dublin University)
CS Anderson (Ireland)
E Anderson (Kilkenny)
G Anderson (Drummond)
G Anderson (North Down Second XI)
IJ Anderson (Ireland)
J Anderson (Ireland, KwaZulu-Natal)
J Anderson (Ulster Country)
J Anderson (Leinster)
J Anderson (Irish Schools)
J Anderson (umpire)
J Anderson (South)
J Anderson (Phoenix)
JG Anderson (Cheshire, Cork)
M Anderson (Irish Schools)
M Anderson (Ireland Under-19s)
M Anderson (Lurgan)
M Anderson (Armagh)
N Anderson (Lurgan)
N Anderson (North)
NP Anderson (Northern Ireland)
PG Anderson (Dublin University)
R Anderson (YMCA)
R Anderson (YMCA Second XI)
R Anderson (YMCA Second XI, YMCA Third XI)
RN Anderson (Cremore)
S Anderson (Lurgan)
S Anderson (Balbriggan)
S Anderson (Phoenix)
SR Anderson (YMCA)
T Anderson (Ulster Country)
T Anderson (Northern Cricket Union Under-13s)
T Anderson (Holywood)
T Anderson (Belfast Under-14s)
WC Anderson (North)
M Andrade (Midleton Second XI)
C Andrew (Munster Under-13s)
C Andrew (Cork Harlequins, Cork Harlequins Second XI, Cork Harlequins Third XI)
J Andrew (Cork Harlequins Second XI, Cork Harlequins Third XI)
Andrews (umpire)
AM Andrews (North)
AM Andrews (North Down)
AM Andrews (North of Ireland Cricket Club)
C Andrews (Phoenix)
C Andrews (Belfast Harlequins)
C Andrews (Munster Under-15s)
CF Andrews (Civil Service North, Civil Service North Second XI)
HW Andrews (North Down)
J Andrews (umpire)
J Andrews (scorer)
J Andrews (North)
J Andrews (Dublin University)
J Andrews (Cliftonville)
J Andrews (North of Ireland Cricket Club)
J Andrews jun (North Down)
John Andrews (North County, North County Second XI)
Jonathan Andrews (North County, North County Second XI, The Hills, The Hills Second XI)
JR Andrews (Ireland Under-13s, Ireland Under-15s, Leinster)
M Andrews (Ireland Under-21s Women)
M Andrews (umpire)
M Andrews (scorer)
N Andrews (Holywood)
O Andrews (Ireland)
O Andrews (Northern Cricket Union)
R Andrews (Oak Hill)
TJ Andrews (North Down)
W Andrews (Instonians, Ireland, Old Instonians, Ulster)
W Andrews (North County, North County Second XI)
s Angela Mooney (scorer)
U Anilkumar (Leinster Second XI, Phoenix Second XI)
M Anson (umpire)
D Anthony (St Johnston)
I Anthony (North West Under-19s)
A Antony (Nenagh)
A Antony (umpire)
V Anulal (Nenagh)
Anus Khan (Leinster Second XI)
A Anwar (Terenure)
A Anwar (County Kerry)
I Anwar (Irish Universities)
MA Anwar (Clontarf, Clontarf Second XI, Dublin University, Irish Universities)
N Anwar (Laois)
S Anwar (Leinster)
S Anwar (Balbriggan)
A Anwer (Ballaghadereen)
C Aramalla (Merrion Third XI)
LS Arbuthnot (Royal School Armagh)
R Arbuthnot (Carrickfergus)
BJ Archer (Ireland)
BJ Archer (Ireland Under-15s)
F Archer (North)
GC Archer (umpire)
H Archer (The Hills, The Hills Second XI)
H Archer (Leinster Cricket Union Under-15s)
H Archer (Leinster Under-13s)
H Archer (Ireland Under-15s)
J Archer (North Leinster, The Hills)
K Archer (scorer)
L Archer (North Leinster)
L Archer (The Hills Second XI)
RJ Archer (Clontarf)
S Archer (The Hills, The Hills Second XI)
W Archer (The Hills, The Hills Second XI)
K Archer-A McCullough (scorer)
D Arcot (Old Belvedere)
M Argent (Pembroke)
C Arivell (scorer)
M Arivell (Eglinton)
K Arjune (Killymallaght)
P Arkadi (Civil Service)
R Arkwright (Vice Regal Lodge)
WB Arlow (umpire)
G Armitage (YMCA)
I Armitage (umpire)
Armstrong (North)
B Armstrong (Oak Hill)
CM Armstrong (Ireland)
CN Armstrong (North County)
D Armstrong (Leinster Development XI)
D Armstrong (Leinster Cricket Union Under-19s)
DK Armstrong (Ireland Women)
DTA Armstrong (Ireland Under-19s, Ireland Under-21s, Irish Schools, Leinster, North County, North County Second XI, North Leinster)
G Armstrong (National Bank of Ireland)
HH Armstrong (Ireland)
HR Armstrong (Coolattin)
J Armstrong (Ireland)
J Armstrong (Malahide)
JH Armstrong (Gentlemen of the North of Ireland)
JH Armstrong (Ulster Juniors)
M Armstrong (Carrickfergus)
N Armstrong (YMCA)
N Armstrong (Royal Academical Institution, Belfast)
R Armstrong (North County, North County Third XI, Rush)
RLG Armstrong (Ireland)
W Armstrong (scorer)
WV Armstrong (Pembroke Second XI, YMCA, YMCA Second XI, YMCA Third XI)
L Arneil (umpire)
L Arneill (umpire)
D Arnold (Malahide)
PJ Arnold (Ireland Under-21s, Irish Schools)
T Arnold (The Hills, The Hills Second XI)
J Arnott (County Wicklow)
A Arora (Leinster)
B Arora (Leinster)
I Arshad (North County Second XI)
J Arshad (Limerick Raiders)
M Arshad (North County Second XI)
M Arshad (Terenure)
MU Arshad (Railway Union Second XI)
B Arthur (Clontarf Second XI)
I Arthur (North Down)
J Arthur (North Down Second XI)
O Arthur (Clontarf Third XI)
R Arthur (Civil Service North)
T Arthur (Phoenix)
D Artt (Leprechauns, Ulster Town)
R Arulchelvan (Railway Union)
J Arunkumar (Downpatrick)
H Asad (North Kildare, Old Belvedere)
Asgar Ali (Old Belvedere)
Ash (County Clare)
Ashan (Thurles)
Ashcroft (Royal Dublin Fusiliers)
Ashe (Viscount Milton's XI of Carlow, Kilkenny and Coolattin Clubs)
AV Ashe (King's County)
J Ashfaq (Phoenix Second XI)
C Ashley (umpire)
M Ashmore (Munster)
M Ashraf (County Kerry Second XI)
D Ashton (Clontarf, Clontarf Second XI, Clontarf Third XI)
WS Ashton (Ireland, Phoenix)
Ashwinee Kumar (Dublin University)
M Asif (Laois)
M Asif (The Hills Second XI)
M Asif (County Sligo)
Asif Hussain (Limerick Raiders)
M Asif Qadeer (Sligo)
Asim (Thurles)
M Asim Aftab (Old Belvedere)
M Asim Jan (Phoenix)
Asim Nazir (Clontarf, Clontarf Second XI)
Asim Zubair (County Kerry)
B Askew (Malahide Second XI)
H Askew (umpire)
H Askew (Malahide Second XI, Malahide Third XI)
H Askew (scorer)
P Askew (scorer)
Askshay (Civil Service)
I Aslam (Railway Union, Railway Union Second XI)
U Aslam (Civil Service)
U Aslam (County Galway)
N Aspinall (Limerick, Limerick Second XI)
Asrar Khan (Dublin University)
JG Aston (Ireland)
M Atif (Glendermott)
Atif Kamal (Malahide, Malahide Second XI, Malahide Third XI)
Atkins (Cork)
M Atkins (Carlisle)
M Atkins (Academy)
MA Atkins (Leinster)
B Atkinson (Phoenix)
C Atkinson (Cork County, Cork Harlequins, Lisburn, Lisburn Second XI, Munster Reds)
C Atkinson (Ireland Under-15s)
C Atkinson (Belfast Under-14s)
G Atkinson (Military)
J Atkinson (Armagh)
J Atkinson
J Atkinson (Lisburn)
JR Atkinson (Leinster)
RG Atkinson (Cork)
T Atkinson (Cliftonville)
TN Atkinson (Dublin University, Sherborne School)
Attewell (umpire)
S Attwood (Dublin University)
Atwell (umpire)
J Augustine (Dundrum)
C Aurej (Laois)
Auret (scorer)
C Auret (Laois)
C Auret (North Kildare)
C Auret (North County)
D Auret (scorer)
L Auret (Laois)
M Auret (Laois)
M Auret (North Kildare)
M Auret (North County)
P Auret (Laois)
D Aurey (scorer)
B Aurora (Leinster)
AH Austin (Bready, Ireland Under-15s, Ireland Under-17s, Ireland Under-19s, North West Under-13s)
C Austin (Merrion Second XI, Merrion Third XI)
J Austin (Bready, Bready Second XI)
C Averil (Eglinton)
C Averill (Coleraine, Eglinton, Glendermott, Ireland Under-17s)
C Averill (North West)
M Averill (Drummond, Eglinton, Eglinton Second XI, Ireland Under-15s)
M Averill (Coleraine)
H Awdry (North)
BH Aylward (Pembroke)
WF Aylward (Ireland, Pembroke, Pembroke Second XI)
T Aynsley (Leinster)
J Ayton (Curragh Camp)
J Ayub (Cork County Second XI)
J Ayub (County Kerry)
J Ayub (Cork Harlequins)
S Ayub (Clontarf Third XI)
V Ayyannan Shettu (Clontarf Second XI)
S Ayyappath (umpire)
S Azarbos (Clontarf Second XI)
S Azarbos (YMCA Second XI)
Azeem Khan (Limerick Raiders)
B Azhar (Leinster Cricket Union)
S Azhar (Cork Harlequins Third XI)
Azhar Syed (Waterford Institute of Technology)
S Azher (Cork Harlequins, Cork Harlequins Second XI)
M Aziz (Limerick)
M Aziz (Munster Development XI)
W Aziz (Irish Universities)
W Azmad (Malahide)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how you can help.
| Home | Privacy Policy | Contact |
Copyright © 2003-2016 CricketArchive