CricketArchive

New Zealand Players (A)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

VL Abbot (Otago Women)
CM Abbott (Canterbury Second XI, Canterbury Under-20s, New Zealand Schools, North Canterbury)
DW Abbott (umpire)
R Abbott (North Harbour Women, North Shore Women)
SJ Abbott (Nelson)
AJ Abelson (West Coast (South Island))
TR Abercrombie (Southland)
DC Aberhart (Canterbury, Central Districts)
WM Aberhart (Wellington)
B Abernethy (Otago)
Abraham (Auckland)
AI Abraham (Counties Manukau, Northern Districts Under-17s)
DT Abraham (Rangitikei, Southern Hawke's Bay, Wairarapa)
JK Abraham (Canterbury)
L Abraham (Auckland Under-17s)
W Abraham (Rangitikei)
TDL Abrahams (Marlborough, Wairau Valley)
JC Abrams (Canterbury Under-20s)
BM Absolom (Central Districts Under-19s, Hawke's Bay)
HL Aburn (Canterbury Development Women, Canterbury Under-21s Women)
JF Ackland (Canterbury Under-20s)
RJ Ackland (Auckland, New Zealand Under-23s)
AE Ackroyd (Canterbury, Otago)
M Adair (Otago Under-17s, Otago Under-19s)
B Adam (Horowhenua)
GN Adam (Otago Under-20s, Otago Under-23s, Southland)
H Adam (Wellington Women)
MB Adam (Auckland Under-20s)
RJ Adam (Otago Boys High School, Otago Under-19s)
WO Adam (umpire)
Adams (Taranaki)
Adams (Westland)
A Adams (West Coast (South Island))
AA Adams (Otago)
AR Adams (Auckland, Essex, Herefordshire, Khulna Royal Bengals, Marylebone Cricket Club, New Zealand, Nottinghamshire)
BC Adams (New Zealand Ambassadors)
BJ Adams (Bay of Plenty)
CT Adams (North Canterbury)
D Adams (Auckland Second XI)
G Adams (Central Districts Under-23s, Marlborough)
H Adams (Ashburton County)
HM Adams (New Zealand Army)
J Adams (Thames Valley)
K Adams (Southland)
KR Adams (umpire)
LGT Adams (scorer)
M Adams (Marlborough)
M Adams (umpire)
MG Adams (Franklin, King Country)
N Adams (Otago Under-20s)
SD Adams (Auckland)
TD Adams (Otago)
A Adcock (Northern Districts Second XI, Northland)
DS Adcock (Hutt Valley, New Zealand Universities)
JM Adcock (Nelson)
RK Adcock (Manawatu)
O Addis (Havelock North High School)
Addison (Wanganui)
AH Addison (Canterbury)
JRB A'Deane (Hawke's Bay)
L Adendorff (Wairau Valley)
KB Adlam (Waikato Valley)
MJ Adler (Northern Districts Women)
EA Adnam (New Zealand Navy)
PJ Agent (umpire)
DT Ager (South Island)
C Agnew (Southland)
D Agnew (Southland)
G Agnew (Southland)
GN Ahern (Wanganui)
J Ahlers (Northern Districts Under-17s)
TH Ahrens (Central Districts Second XI)
M Aickin (Hamilton Women)
JM Aiken (Auckland, New Zealand Academy, New Zealand XI, Wellington)
E Aim (Manawatu)
GM Aim (Otago, Wellington)
MJ Aim (Otago Under-20s, Otago Under-23s)
P Ainsworth (Franklin Invitation XI)
DC Airey (Auckland Under-20s)
DML Airey (Wellington)
WF Airey (Wellington)
SE Aitchison (umpire)
AJ Aitken (South Auckland, Waikato)
C Aitken (Otago Under-19s)
CJ Aitken (Nelson, South Canterbury)
D Aitken (Canterbury Under-20s)
I Aitken (King Country)
L Aitken (scorer)
M Aitken (Central Districts Under-19s)
RA Aitken (Auckland)
IA Aitkenhead (Otago Under-20s, Wairarapa)
K Akai (umpire)
D Akehurst (Nelson Women)
HM Akers (Waiapu)
D Alabaster (Auckland Under-23s)
DB Alabaster (Central Otago)
GD Alabaster (Canterbury, Northern Districts, Otago)
JC Alabaster (New Zealand, New Zealand XI, Otago)
MA Alabaster (Canterbury Women)
A Alam (Auckland Under-17s)
AR Albertson (Midlands, Northern Districts Under-22s)
V Albrecht (Auckland)
F Albrechtsen (Northern Districts)
M Albutt (Midlands)
AJ Alcock (Central Districts)
J Alder (Auckland Women, Matamata Women)
S Alder (Wellington Girls' College)
A Aldersley (Auckland Under-19s)
WA Aldersley (Wellington)
JD Alderson (Canterbury)
CE Aldiss (Auckland Women, New Zealand A Women)
Aldred (South Auckland)
BL Aldridge (umpire, referee)
CR Aldridge (Buller)
CW Aldridge (Canterbury, Northern Districts)
GH Aldridge (Central Districts Women)
GW Aldridge (New Zealand, New Zealand A, Northern Districts)
NRJ Aldridge (Bay of Plenty, Northern Districts A)
A Alexander (Taranaki, Wanganui)
D Alexander (King Country)
J Alexander (Midlands, Northland)
RDS Alexander (umpire)
RE Alexander (Canterbury)
WE Alexander (Nelson)
Algar (umpire)
H Alington (Ashburton County and South Canterbury)
WH Alington (Canterbury)
BC Allan (Otago)
EPN Allan (New Zealand Women)
JM Allan (Otago)
M Allan (North Canterbury)
MD Allan (Otago Under-20s)
CW Allard (Canterbury)
AR Allardyce (Wanganui)
ID Allardyce (Canterbury, Wellington)
Allcott (Nelson)
CFW Allcott (Auckland, Hawke's Bay, New Zealand, Otago)
Alldred (Otago)
Allen (Hawke's Bay)
Allen (Waikato)
Allen (South Canterbury)
C Allen (Auckland XI)
D Allen (Southland)
D Allen (Otago Under-17s)
EP Allen (North Taranaki)
F Allen (Northern Districts Under-17s)
GS Allen (Wellington)
J Allen (Otago)
J Allen (Poverty Bay)
JH Allen (Otago)
JM Allen (Canterbury Under-20s)
K Allen (Poverty Bay)
K Allen (umpire)
KR Allen (Auckland Under-20s, North Island Colts)
M Allen (Hamilton)
ME Allen (King Country, Taranaki)
P Allen (West Coast (South Island))
P Allen (Ashburton County)
PF Allen (Canterbury)
R Allen (Wellington)
R Allen (umpire)
R Allen (Southern Hawke's Bay)
R Allen (scorer)
RE Allen (Southern Hawke's Bay)
RK Allen (Canterbury Under-23s)
RL Allen (umpire)
SR Allen (Wellington)
W Allen (Otago)
Allingham (Manawatu)
DJ Allington (umpire)
J Allison (Hamilton Women)
AP Alloo (Otago)
AW Alloo (Otago)
HC Alloo (Otago)
GI Allott (Canterbury, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy, New Zealand XI)
R Allright (St Kentigern College)
GJP Allum (Central Districts Second XI, Wanganui)
M Allwood (King Country)
DJ Alpe (Central Districts Under-23s, Wairarapa)
FG Alpe (Wellington)
NM Alpe (Wairarapa)
PJ Alpe (Hutt Valley)
S Alpe (Auckland, Canterbury, Wellington)
CN Amadio (Central Districts Under-23s, Manawatu, New Zealand Universities)
DA Amadio (Central Districts Under-23s, Hutt Valley, Manawatu)
N Amadio (umpire)
Amandeep Singh (Canterbury, Northern Districts)
KR Ambler (Canterbury, Canterbury A, Canterbury Emerging Players, Canterbury Under-17s, Canterbury Under-19s, Canterbury Under-23s, Tamworth)
AA Ambridge (umpire)
E Amos (Auckland Under-17s, Northern Districts Under-19s)
B Anastasiou (Wellington Girls' College)
S Ancell (Auckland Under-20s)
LD Andersen (Auckland, Northern Districts)
Anderson (umpire)
A Anderson (umpire)
AT Anderson (Otago, Southland)
AT Anderson (Canterbury)
B Anderson (Southern Hawke's Bay)
C Anderson (scorer)
C Anderson (Northland)
CE Anderson (Wanganui)
CJ Anderson (Canterbury)
CJ Anderson (Canterbury, Mumbai Indians, New Zealand, New Zealand A, New Zealand XI, Northern Districts)
CJ Anderson (Marlborough)
CR Anderson (Marlborough)
FG Anderson (Canterbury A, Canterbury Under-18s, Canterbury Under-19s)
G Anderson (Southern Hawke's Bay)
G Anderson (Buller)
GF Anderson (Canterbury)
GW Anderson (Wairarapa)
HT Anderson (Otago)
IP Anderson (Canterbury)
J Anderson (North Otago)
J Anderson (scorer)
J Anderson (Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
JL Anderson (Wellington Under-17s)
K Anderson (Hutt Valley)
KG Anderson (Northern Districts Under-21s Women, Waikato Diocesan School for Girls)
KS Anderson (Auckland Women, Canterbury Women, New Zealand Women, Northern Districts Women)
LE Anderson (Otago)
LG Anderson (Otago)
M Anderson (Midlands)
MK Anderson (scorer)
N Anderson (Manawatu)
NJC Anderson (Hawke's Bay)
NM Anderson (Northern Districts Women)
P Anderson (Otago Under-23s)
P Anderson (Auckland Under-20s)
PN Anderson (umpire)
PS Anderson (Northern Districts)
PV Anderson (umpire)
R Anderson (umpire)
R Anderson (Otago Under-19s)
R Anderson (scorer)
RD Anderson (umpire)
RG Anderson (Otago)
RG Anderson (Hawke's Bay)
RW Anderson (Canterbury, Central Districts, New Zealand, New Zealand Under-23s, Northern Districts, Otago)
S Anderson (Auckland Under-23s)
T Anderson (King Country)
TL Anderson (New Zealand Women)
TR Anderson (Central Districts, New Zealand Academy)
W Anderson (Bay of Plenty)
WM Anderson (Canterbury, New Zealand, New Zealand Army)
TW Andersson (scorer)
J Anderton (Wanganui)
Andreae (Wanganui)
I Andrell (Marlborough)
AL Andrew (Otago Under-23s)
G Andrew (scorer)
JJ Andrew (Otago Country)
KJ Andrew (Franklin)
T Andrew (Otago)
Andrews (Nelson)
A Andrews (Taranaki)
B Andrews (Canterbury, Central Districts, New Zealand, Otago)
BW Andrews (South Canterbury)
C Andrews (Manawatu, Poverty Bay)
CG Andrews (Auckland Secondary Schools)
CW Andrews (Northern Districts, Northern Districts A, Northland)
E Andrews (Ashburton County and South Canterbury)
E Andrews (Bay of Plenty)
E Andrews (Wanganui)
EH Andrews (Hawke's Bay)
FM Andrews (Auckland, Wellington)
G Andrews (Ashburton County, Timaru)
GPG Andrews (Auckland)
GW Andrews (Ashburton County and South Canterbury)
J Andrews (Manawatu)
J Andrews
J Andrews (Otago Country)
L Andrews (Ashburton County)
P Andrews (Ashburton County)
P Andrews (Canterbury Under-20s)
S Andrews (Canterbury)
SL Andrews (Northern Districts)
MJ Angland (South Canterbury)
N Anglem (Otago Under-20s)
N Anglen
F Angus (Rangitikei)
N Angus (Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
SG Angus (Otago Under-17s)
JWH Annan (umpire)
KJ Ansell (Franklin, Otago Under-20s)
J Ansenne (Auckland)
MC Ansford (Hawke's Bay, Wellington Under-22s)
Anson (umpire)
Anson (Wanganui)
GE Anson (West Coast (North Island))
A Anthony (Auckland, Canterbury)
J Antunovich (Northern Districts Women)
P Apperley (Marlborough)
A Appleton (Rangitikei)
GA Arblaster (New Zealand Army)
RG Arblaster (Auckland)
CL Archbold (Otago Women, Otago Women Second XI)
LC Archer (Northern Military District)
M Archer (Canterbury Women)
PR Ardern (Hamilton, Northern Districts Second XI)
T Argyle (Celtic, Marlborough Boys College)
W Argyle (Ashburton County)
J Aris (Otago)
KS Arkinstall (Auckland Secondary Schools)
P Arkinstall (South Canterbury)
HF Arkwright (Minor Associations)
JH Arkwright (Rangitikei)
Armistrad (Southern Hawke's Bay)
AW Armitage (umpire)
J Armitage (Manawatu)
JTB Armitage (Wellington)
T Armitage (Hawke's Bay)
TE Armitage (Manawatu)
DJ Armitt (Northern Districts Under-19s, Whangarei Boys High School)
AD Armstrong (Poverty Bay)
B Armstrong (Southern Hawke's Bay)
B Armstrong (Auckland Normal Intermediate School)
C Armstrong (Nelson)
C Armstrong (Ashburton County)
CA Armstrong (Marlborough)
DW Armstrong (Central Districts)
MW Armstrong (Northland)
NA Armstrong (scorer)
NS Armstrong (Auckland Under-20s)
P Armstrong (Central Districts Under-19s, Central Districts Under-20s)
JC Arnall (Central Districts Under-19s)
HH Arndt (Northern Districts Women)
J Arneil (Auckland)
RD Arneil (Auckland, Auckland Under-20s, Bay of Plenty)
BJ Arnel (New Zealand, New Zealand A, Northern Districts, Wellington)
JP Arnel (Counties)
C Arnesen (Marlborough)
A Arnold (Auckland Under-17s, Auckland Under-19s)
AP Arnold (Canterbury, Northamptonshire)
J Arnold (Nelson)
P Arnold (King Country)
W Arnold (Nelson)
LG Arons (Middlesex Women Second XI, Royal and Ancient Women, Technical Old Girls, Wellington Women)
W Arrowsmith (Hutt International Boys School)
C Arthur (umpire)
A Ashbolt (umpire)
FL Ashbolt (Wellington)
Ashby (Canterbury Women)
CA Ashby (Southern Districts Women)
DA Ashby (Canterbury, Surrey, Surrey Club)
GA Ashby (Otago Under-20s, Southland)
W Ashby (umpire)
P Ashcroft (Hawke's Bay)
TE Ashe (Southland)
HW Ashenden (Wellington Women)
JG Ashenden (Wellington)
JM Ashenden (Canterbury Women Second XI, Otago Women)
N Ashenden (Rangitikei)
AC Ashford (umpire)
A Ashton (Auckland)
C Ashton (Northern Districts Under-20s)
F Ashton (Hutt International Boys School)
WM Ashton (Hawke's Bay)
B Ashworth (Ashburton County, South Canterbury and North Otago)
RB Ashworth (Ashburton County, Wellington Under-23s)
SJ Ashworth (Otago Under-20s, Otago Under-23s, Southland)
W Ashworth (Ashburton County, Southland)
D Askers (Northern Districts Under-22s)
DN Askew (Auckland, Central Districts)
J Askew (Nelson Women)
JW Askew (Nelson)
SR Askey (South Canterbury)
S Aspinall (Central Districts Under-20s)
TV Astill (Central Districts A, Hawke's Bay)
AM Astle (Central Districts)
GF Astle (Midlands)
LM Astle (Canterbury Women, New Zealand Women)
NJ Astle (Canterbury, Durham, Lancashire, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy, Nottinghamshire)
TD Astle (Canterbury, New Zealand, New Zealand A)
WH Atack (Canterbury)
LMM Atger (Otago Women)
M Ather (Manawatu)
Atherton (Hawke's Bay, Oamaru)
MWJ Atkin (Karori, Wellington Under-19s)
R Atkin (Buller)
BW Atkins (Northland, Poverty Bay)
CL Atkins (Central Districts Women)
Atkinson (North Otago)
C Atkinson (Wanganui)
CMH Atkinson (Central Districts)
FA Atkinson (Nelson)
J Atkinson (Wanganui)
P Atkinson (Horowhenua)
W Atkinson (Poverty Bay)
W Atkinson (Southern Hawke's Bay)
W Atkinson (Central Districts Under-23s)
E Atmore (Nelson)
DA Atterton (Wellington Women)
WA Attewell (Hawke's Bay)
C Attridge (Bay of Plenty)
W Attridge (Bay of Plenty)
CL Auckram (Central Districts)
L Auckram (Horowhenua, Manawatu)
HO Audinwood (Hawke's Bay)
A Austin (umpire)
BH Austin (umpire)
C Austin (Otago Women)
E Austin (Central Districts)
G Austin (South Canterbury)
GG Austin (Otago)
GK Austin (Canterbury Under-20s)
K Austin (Wellington Under-17s)
N Austin (Rangitikei)
TTL Austin (Otago)
J Austin-Smellie (Wellington)
NJK Autridge (North Taranaki, Taranaki)
H Auty (Marlborough)
DL Avery (Southern Districts Women)
E Avery (Waikato)
NE Avery (Marlborough, Nelson)
WB Axford (umpire)
Axon (1st Divisional Team)
F Ayles (Otago)
LA Ayling (North Shore Women)
GR Ayres (umpire)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive