CricketArchive

New Zealand Players (B)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

CA Benbow (Wellington)
JM Benefield (Wellington Women)
EN Benfell (Raroa Normal Intermediate School Girls)
Benge (Waikato)
P Benham (Nelson Women Second XI)
Benjamin (Westland)
L Benjamin (Midlands)
LJ Bennet (King's School, Auckland)
Bennett (Manawatu)
Bennett (Auckland)
Bennett (Oamaru)
Bennett (umpire)
A Bennett (New Zealanders)
AC Bennett (Hawke's Bay)
AP Bennett (Nelson)
BR Bennett (Otago Under-20s)
D Bennett (Waikato Valley)
DE Bennett (Nelson Women)
DH Bennett (Central Districts Under-23s)
DJ Bennett (Otago Second XI, Otago Under-20s, Southland)
DRT Bennett (Northern Districts)
EA Bennett (Wellington)
EA Bennett (Marylebone Cricket Club)
FC Bennett (Manawatu, Poverty Bay, Waiapu)
G Bennett (umpire)
HE Bennett (Manawatu)
HK Bennett (Canterbury, New Zealand, New Zealand A)
J Bennett (Rangitikei)
J Bennett (Waikato Valley)
J Bennett (Canterbury Secondary Schools)
J Bennett (Nelson Women)
J Bennett (New Zealand Deaf)
JH Bennett (Canterbury)
JH Bennett (Canterbury)
JL Bennett (Central Districts Women)
KL Bennett (Nelson Women)
L Bennett (Thames Valley)
NE Bennett (Nelson Women)
P Bennett (Waikato)
PS Bennett (Central Districts Women)
R Bennett (Rangitikei)
R Bennett (Southland)
RD Bennett (Auckland)
SG Bennett (Auckland Under-20s)
TB Bennett (Southland)
WCN Bennett (Canterbury)
WW Bennett (Rangitikei)
Y Bennett (Nelson Women, Nelson Women Second XI)
IT Bennie (Taranaki)
W Bennie (Eastern Districts of Southland)
BM Bennie-Steel (Villa Maria College, Christchurch)
WG Benning (Marlborough)
B Bennington (Otago Country)
P Bensemann (Nelson Women)
Bensley (South Taranaki)
RF Benson (Southern Hawke's Bay)
W Bent (Canterbury)
A Bentley (South Auckland)
J Bentley (Wairarapa)
PN Bentley (Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
D Benton (Hawke's Bay)
JTA Benton (Canterbury, Canterbury A, Canterbury Country, Canterbury Under-19s, Christchurch Boys High School, Durham Academy, Durham Second XI, New Zealand Under-19s, Whitburn)
CA Berendsen (Wellington)
Beresford (Wanganui)
CH Beresford (Taranaki)
CO Berg (umpire)
VN Berg (Canterbury Women, Canterbury Women Second XI)
MP Bergen (Rangitikei)
E Bergersen (Wellington Minor Associations)
JAA Bergersen (Hawke's Bay, Northland, Wanganui)
EJ Berland (Canterbury Women)
EM Bermingham (Canterbury Women, Kent Women, New Zealand Women)
EHL Bernau (Hawke's Bay, Wellington)
BH Bernie (Cornwall (Hastings), Hawke's Bay)
C Berquist (Central Military District)
G Berquist (Manawatu)
M Berquist (Central Districts Under-17s)
J Berrill (Franklin)
O Berrill (Franklin)
DA Berriman (Central Districts Under-20s, Rangitikei)
AE Berry (Otago)
DJ Berry (Wanganui)
G Berry (Auckland Under-19s)
G Berry (New Zealand Universities)
I Berry (Rangitikei)
WR Berry (Central Otago, Otago Under-20s, Otago Under-23s)
Bertram (Rotorua)
BM Best (Wellington Under-20s)
M Best (Taita)
Bethune (Ashburton County)
F Bethune (Timaru)
J Bethune (Wellington)
P Betola (Waikato Valley)
EJ Bettelheim (Tauranga Intermediate School)
ZA Betteridge (New Plymouth Boys High School)
KG Bettley (Northern Districts)
A Betts (Taranaki)
AD Betts (Wellington B)
EJV Betts (King Country, Taranaki)
FM Betts (Wellington)
JA Betts (Hawke's Bay)
JA Betts (Wellington Under-20s)
ML Betts (Central Districts Under-23s, Taranaki, Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
SH Betts (South Taranaki, Taranaki)
VC Betts (Taranaki)
SM Betty (South Canterbury)
CWW Beuth (Hawke's Bay)
D Beuth (Central Districts)
JA Beuth (Northern Districts)
MHN Beuth (Hawke's Bay, Poverty Bay)
P Beuth (Poverty Bay)
D Bevan (North Taranaki)
P Bevan (umpire)
Bevege (Pio Pio College)
BL Bevege (New Zealand Women)
R Bevege (King Country)
D Beveridge (Buller High School)
P Beveridge (Auckland)
CMA Bevin (King's College, Auckland)
GF Bevin (Hawke's Bay)
JMM Bevin (Parnell, St Albans)
SF Bevin (Central Districts Under-23s, Hawke's Bay)
F Bevin-McCrimmon (Otago Boys High School)
KB Bevins (New Zealand Defence Force, Royal New Zealand Air Force)
A Bewley (Wairarapa)
AN Bewley (North Taranaki)
M Bewley (Otago Women)
F Beyeler (Wellington)
GW Bezett (Otago Under-20s)
R Bezuidenhout (Auckland Under-19s)
EF Bezzant (New Zealand Services, Royal New Zealand Air Force, Wellington)
J Bezzant (Northern Maori, Waikato Valley)
Bhagwant Singh (New Zealand Deaf)
B Bhana (Canterbury, Canterbury Under-20s, Canterbury Under-23s, New Zealand Universities)
H Bhana (King Country)
J Bhatia (King's School, Auckland)
S Bhatia (Hamilton Boys High School)
K Bhatt (umpire)
DPS Bhatti (Auckland Under-17s)
S Bhimjiyani (umpire)
A Bhogal (Otago Under-17s)
JJNP Bhula (Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
Bhupinder Singh (Auckland, New Zealand A)
GD Bibby (Wellington Under-20s)
WH Bickley (Wanganui)
M Bidois (Otumoetai Cadets)
GC Bidwell (Onslow)
PN Bidwell (umpire)
T Bielby (New Zealand Defence Force)
JM Bierman (Auckland Women)
J Bierwith (Canterbury Minor Associations)
AA Biggar (Hawke's Bay, Nelson, Taranaki)
RH Biggar (umpire)
RW Biggar (Ashburton County, Royal New Zealand Air Force, South Canterbury)
DFS Biggs (Canterbury Under-17s, Mid-Canterbury)
HH Biggs (John McGlashan College)
VE Biggs (Nelson)
A Bigg-Wither (Nelson)
F Bigg-Wither (Nelson)
J Bigg-Wither (Nelson)
WR Bigham (umpire)
GP Bilby (New Zealand, Wellington)
KM Bilkey (Auckland Women)
WJ Bilkey (Auckland Women)
DG Billcliff (Central Otago, Otago Under-20s, Otago Under-23s)
GJ Billcliff (North Otago, Otago Under-20s, South Canterbury)
IS Billcliff (Auckland, Canada, Otago, Wellington)
JS Billcliff (Otago Under-23s, Southern Hawke's Bay)
MR Billcliff (Otago)
DB Billing (Manawatu)
JD Billings (Canterbury Under-20s)
G Billington (Waikato Valley)
Bindon (Auckland)
DHV Bindon (umpire)
M Bing (Glodwick)
R Binney (Otago)
A Binnie (Nelson)
ND Binnie (Wellington)
DJ Binns (Hutt Valley High School Boys)
E Binns (Taita)
JE Bint (Otago Women)
Birch (Manawatu)
Birch (scorer)
AE Birch (Wellington)
C Birch (Wanganui)
GC Birch (Rangitikei)
JH Birch (Taranaki)
RG Birch (umpire)
TA Birch (Nelson)
Birchall (Wanganui)
A Birchall (Wanganui)
J Birchall (Otumoetai Cadets)
JD Birchall (umpire)
JS Bircham (Wellington Under-23s)
Bird (Nelson)
Bird (umpire)
RA Bird (Hutt Valley, New Zealand Maori)
WG Bird (Royal New Zealand Air Force)
Birkby (umpire)
GA Birkenhead (Auckland Under-20s)
LM Birkenhead (Auckland Women, North Shore Women)
H Birss (Marist-United)
A Bishop (Horowhenua)
DA Bishop (Taranaki)
DS Bishop (South Canterbury, Southern Hawke's Bay)
F Bishop (Wanganui Women B)
GF Bishop (Hawke's Bay)
HA Bishop (Canterbury, Hawke's Bay)
JR Bishop (University-Grange)
MC Bishop (New Zealand Women)
ML Bishop (Hutt Valley)
RE Bishop (Hawke's Bay)
S Bishop (Auckland Under-17s)
SM Bishop (Scots College, Wellington)
T Bishop (South Canterbury)
W Bishop (Wellington)
E Bisley (umpire)
DT Biss (Manawatu, Wairarapa)
AH Bissett (Hawke's Bay)
C Bitchener (Upper Hutt)
KL Bitchener (Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
J Bitmead (scorer)
Black (umpire)
B Black (Nelson Women)
CT Black (Taranaki, Taranaki Wanderers)
DG Black (Midlands)
E Black (Thames Valley)
EJ Black (St Hilda's Collegiate Secondary School)
FE Black (scorer)
J Black (Otago)
JE Black (Nelson)
R Black (Otago Boys High School)
R Black (umpire)
RW Black (Kaikorai)
W Black (Taranaki)
PM Blackbourn (Central Districts)
J Blackburn (University and St Heliers)
J Blackburn (Southland Women)
AJ Blackett (Northern Districts Under-19s, St Paul's Collegiate School, Hamilton)
BTC Blackett (Bay of Plenty, Counties Manukau, Northern Districts Under-17s)
AD Blackie (New Zealand Army)
EE Blackie (New Zealand Women)
SM Blackie (Auckland Women)
VTG Blackie (Auckland Women)
P Blackler (New Zealand Women)
A Blacklock (Wellington)
CP Blacklock (Wellington)
JP Blacklock (Wellington)
JW Blacklock (Wellington)
RV Blacklock (Wellington)
WH Blacklock (umpire)
B Blackman (Celtic, Marlborough, Marlborough Boys College)
SA Blackman (Canterbury Second XI)
IA Blackmore (New Zealand Under-23s)
JH Blackmore (New Zealand Under-23s, Northern Districts)
L Blackmore (Wanganui Women)
MR Blackmore (Hutt Districts, Hutt Valley, New Zealand Under-19s, Wellington, Wellington Second XI, Wellington Under-20s)
SJ Blackmore (Wellington)
JB Blackstock (South Canterbury)
T Blacktop (Rangitikei, Southern Hawke's Bay)
AJ Blackwell (Karori, Wellington Under-17s)
CA Blackwell (Rangitikei, Wanganui)
HBM Blackwell (Auckland Under-17s, Cornwall)
BH Blackwood (Wairarapa)
M Blagdon (Otago Women Second XI)
P Blaikie (Heaton Intermediate School)
RA Blain (umpire)
TE Blain (Canterbury, Central Districts, New Zealand, New Zealand XI)
Blair (Poverty Bay)
A Blair (Taranaki)
B Blair (North Otago)
BA Blair (Canterbury Crusaders)
BR Blair (New Zealand, New Zealand Under-23s, Northern Districts, Otago)
C Blair (Dunedin Metropolitan, Otago Under-20s)
C Blair (Central Otago)
D Blair (Horowhenua)
DL Blair (Hutt International Boys School)
J Blair (Central Districts Women, Hawke's Bay Women)
JA Blair (Horowhenua)
JR Blair (Otago)
KL Blair (Tawa College)
MS Blair (Upper Hutt)
N Blair (Horowhenua)
R Blair (Auckland)
R Blair (Otago)
R Blair (Auckland Suburban)
RAJ Blair (Otago)
RD Blair (Otago Second XI, Otago Under-23s)
RW Blair (Central Districts, New Zealand, New Zealand XI, Wellington)
S Blair (Manawatu)
WA Blair (New Zealand Minor Associations)
WL Blair (New Zealand Under-23s, Otago)
A Blake (Bay of Plenty)
C Blake (umpire)
DC Blake (Central Districts, Northern Districts)
H Blake (St Kentigern College, Auckland Girls)
PO Blake (Bay of Plenty)
S Blake (Medbury School)
TW Blake (Northern Districts)
RWG Blakeley (Wellington Under-20s)
CG Blakely (Otago Women)
DJ Blakely (Otago)
ER Blakely (Central Military District)
GAW Blakely (Otago)
H Blakely (Canterbury Under-20s)
JAN Blakely (Central Otago)
JE Blakely (Canterbury Under-17s, Mid-Canterbury, North Otago)
JW Blakely (Otago)
P Blakely (North Canterbury)
RJM Blakely (Ashburton County, Central Otago, Southern Hawke's Bay)
SG Blakely (Otago)
SJ Blakely (North Canterbury, North Otago)
AFN Blakiston (Canterbury)
EO Blamires (Otago, Wellington)
EO Blamires (umpire)
HL Blamires (Hawke's Bay)
HL Blamires (umpire)
GL Blanchard (South Canterbury)
S Blanchard (Central Otago)
VP Blanchard (Bay of Plenty, Counties Manukau, Sawston, Sawston Second XI)
NL Blanchfield (Wanganui)
JAR Blandford (Auckland, Wellington)
S Blandford (Oulton Park)
SL Blandford (Petone-Eastbourne)
JP Blane (Auckland)
JDW Blathwayt (Poverty Bay)
GA Blay (Royal New Zealand Air Force)
R Blaythwaite (Wellington Under-20s)
PD Bleach (North Otago, Otago Second XI, Otago Under-20s)
AD Bleakley (Matamata Women)
G Bleakley (Southland)
R Blennerhassett (umpire)
RJ Blewden (Hawke's Bay, New Zealand Universities, Waikato)
J Blick (Central Districts Under-17s)
AW Bligh (Otago)
J Blincoe (Nelson)
J Blinko (Marlborough and Nelson)
RG Blinko (Hawke's Bay)
Blinks (Marlborough)
HN Blomfield (Taita)
BI Blommaart (umpire)
CI Blommaart (umpire)
PJ Bloomfield (Central Districts)
C Bloor (Taranaki)
C Bloor (Midlands)
RK Bloor (Wanganui)
AR Bloxam (Canterbury)
MJ Blucher (Hutt Valley High School Boys, Wellington Under-19s)
F Blue (South Canterbury)
JR Blue (Otago Under-20s)
L Blun (Buller)
E Blundell (Nelson)
ED Blundell (Cambridge University, Marylebone Cricket Club, Wellington)
EF Blundell (South Canterbury)
NEN Blundell (Central Districts Under-18s, Central Districts Under-19s, New Zealand Under-19s, Wanganui)
TA Blundell (New Zealand A, Wellington)
RC Blunt (Canterbury, Marylebone Cricket Club, New Zealand, Otago)
PV Blyde (Taranaki)
Boak (umpire)
HKP Boam (Wellington)
WR Bock (Wellington)
JC Bocker (New Zealand Services)
PD Bocock (East Kilbride, Hamilton, Northern Districts Under-19s)
Boddily (Waikato)
ER Boddington (Nelson, Wellington)
HA Boddington (Nelson, Otago)
HA Boddington (Ashburton County)
BE Bodle (Auckland)
KM Bodle (Auckland Women)
M Bodnar (Tauranga Boys College)
MS Bogle (Wellington Under-20s)
TP Bogue (Southland)
EH Bold (Wellington)
D Boldt (Wanderers)
DJ Boldt (Wellington Wanderers)
JMC Bolger (Southland Women)
JM Bolsover (Matamata Women, North Shore Women, Otago Women)
DR Bolstad (Central Districts Under-17s, Central Districts Under-19s, New Zealand Under-19s, Taranaki)
E Bolstad (Central Districts Under-17s, Central Districts Under-19s, Marist-United, Taranaki Wanderers)
J Bolstad (New Zealand Under-19s)
Bolton (Southern Hawke's Bay)
BA Bolton (Canterbury, New Zealand, Wellington)
C Bolton (Wellington Collegians)
G Bolton (Wellington)
SF Bolton (Nelson)
D Bond (Canterbury Masters)
DW Bond (Canterbury Second XI)
IR Bond (Wairarapa, Wellington Second XI)
K Bond (Wellington)
KE Bond (New Zealand Women)
L Bond (Ashburton County)
M Bond (Canterbury Women Second XI)
RJ Bond (Raroa Normal Intermediate School Girls)
SE Bond (Canterbury, Hampshire, Kolkata Knight Riders, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy, Warwickshire)
TM Bond (Auckland Women)
B Boniface (Central Districts Under-19s)
Bonique (Havelock North Intermediate School)
M Bonisch (Ngakawau)
C Bonner (Combined Services)
GH Bonsall (Marlborough)
PM Boock (Otago Under-23s)
PW Boock (Otago Women)
RJ Boock (Otago Second XI)
SL Boock (Canterbury, New Zealand, Otago)
JF Booker (Canterbury)
P Booker (Midlands)
RJ Booker (North Canterbury)
HJ Boon (Taranaki Wanderers)
MK Boon (Canterbury)
RJ Boon (New Zealand Ambassadors)
RJ Boot (Central Districts Under-19s)
J Boote (Nelson)
Booth (Oamaru)
Booth (North Otago)
C Booth (Canterbury Women Second XI)
E Booth (Oamaru)
ETP Booth (King's High School, Dunedin)
FWM Booth (umpire)
RH Booth (Canterbury)
RS Booth (Nelson)
W Booth (Otago)
L Borcoski (East Christchurch-Shirley)
V Borge (umpire)
C Borich (Auckland A, Mochdre)
AH Borland (umpire)
CB Borlase (Wellington)
GB Borman (umpire)
GB Borman (Manawatu, New Zealand Universities, Wellington Under-23s)
JK Borrell (Central Districts Under-17s)
LJ Borrell (New Plymouth Boys High School)
ES Borren (Wellington Under-17s)
PW Borren (Central Districts, Netherlands, Netherlands A)
A Borrie (Counties Manukau, Northern Districts Under-17s)
O Borrie (Otago Under-19s)
PA Borrie (Otago Under-20s)
K Borrows (Otago Women)
M Borthwick (Otago Women, Otago Women Second XI)
Borton (Oamaru)
Borton (Christ's College, Christchurch)
G Borton (Oamaru)
J Borton (North Otago)
JB Borton (Otago)
I Bos (Palmerston North Girls High School)
B Boshier (Auckland Second XI)
KL Boshier (Central Districts Under-17s, Central Districts Under-19s, Taranaki)
M Boshier (Auckland Second XI)
W Boshier (King Country)
U Boshoff (Auckland Under-19s, Marske, North Yorkshire and South Durham Cricket League, Northern Universities Student Club Community Cricketers Elite, Pershore)
Bostock (Hawke's Bay)
ADK Boswell (scorer)
JB Boswell (Franklin)
LT Boswell (Counties, Franklin, Northern Districts Under-23s)
M Boswell (Wanganui)
MS Boswell (Taranaki Wanderers)
CJ Boswell-Smith (Northern Districts Under-17s, Whangarei Boys High School)
KG Boswell-Smith (Whangarei Girls High School)
GR Botha (Counties Manukau, Old Bristolians Westbury)
J Botham (Mangere)
Bott (Southern Hawke's Bay)
AG Botting (New Zealand Universities, Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
GS Botting (Central Districts, New Zealand XI, Otago)
GR Bottomley (Otago)
AFAJW Bottrell (Hawke's Bay)
CG Bottrill (North Taranaki, Taranaki)
A Bouch (Otago)
H Bougen (Marlborough)
T Bould (Wellington)
PP Boulnois (Christ's College, Christchurch)
WW Boulnois (Hawke's Bay)
JJ Boult (Northern Districts)
K Boult (umpire)
TA Boult (New Zealand, New Zealand A, Northern Districts, Sunrisers)
Boulton (Pio Pio College)
E Boulton (scorer)
L Boulton (Canterbury)
C Bourke (West Coast Women)
K Bourne (South Auckland Women)
RW Bourne (Poverty Bay)
S Bourne (Taita)
J Bovett (Southland)
C Bovey (Marlborough Boys College, Renwick)
R Bovey (Marlborough, Renwick, Wairau Valley)
Bowden (Auckland)
BF Bowden (Auckland Second XI, Auckland Under-19s, Auckland Under-22s)
CS Bowden (Auckland)
DJ Bowden (Wellington)
DW Bowden (Central Districts)
JI Bowden (Johnsonville, Scots College, Wellington, Wellington Under-19s)
R Bowden (South Canterbury)
WA Bowden (Central Districts Second XI, Manawatu)
Bowell (Pio Pio College Second XI)
A Bowen (Taranaki)
AM Bowen (Canterbury Women)
FJ Bowers (Canterbury Secondary Schools, Nelson)
JR Bowers (Marlborough)
PF Bowers (Wellington Under-23s)
W Bowers (Nelson)
WR Bowers (Nelson)
JPM Bowes (umpire)
A Bowick (Rangitikei)
CF Bowick (umpire)
J Bowick (Horowhenua and Kapiti)
JG Bowie (Timaru)
ER Bowler (Eastern Districts of Southland, Southland)
Bowles (South Canterbury)
F Bowles (Wellington)
M Bowling (Manawatu)
R Bowman (North Otago)
WM Bowmar (Northland)
M Bown (Renwick)
MH Bowyer (Royal New Zealand Air Force)
C Boxshall (Canterbury)
LE Boyadjian (Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
AC Boyce (Canterbury Women)
D Boyce (Marlborough)
S Boyce (Marlborough, Wairau Valley)
S Boyce (scorer)
Boyd (South Canterbury)
Boyd (Tawa)
A Boyd (Rangitikei)
A Boyd (Wellington Under-20s)
AG Boyd (Thames Valley)
B Boyd (Canterbury Women)
D Boyd (Midlands, Northern Districts Under-23s)
DA Boyd (Hutt Valley)
JE Boyd (Counties)
JPC Boyd (Greerton, Tauranga Boys College)
T Boyd (Thames Valley)
T Boyd (Horowhenua and Kapiti)
Boydell (Otago Boys High School)
S Boyer (Denniston Dog Old Boys)
TA Boyer (Wellington)
Boyes (West Coast (South Island))
F Boyes (Wanganui)
RV Boyes (Hutt Valley)
AJ Boyle (Northern Districts Second XI)
DJ Boyle (Canterbury)
F Boyle (Taita)
HJ Boyle (St Patrick's College, Silverstream)
IA Boyle (Canterbury Under-19s, Canterbury Under-22s, New Zealand Under-19s, Wellington Second XI)
J Boyle (Canterbury Women)
JCT Boyle (Canterbury A, Canterbury Country, Canterbury Under-19s, Durham Academy, Durham Second XI, Marylebone Cricket Club)
JE Boyle (Taita, Victoria University, Wellington, Wellington Under-17s)
JG Boyle (Canterbury, Wellington)
JJ Boyle (Southland)
NJ Boyle (Waikato Valley)
T Boyle (Marlborough)
TJ Boyle (Northern Districts)
Boys (Southland)
WF Boys (Southland)
BP Bracewell (Central Districts, New Zealand, New Zealand Under-23s, Northern Districts, Otago)
C Bracewell (Canterbury Under-19s)
DAJ Bracewell (Central Districts, Delhi Daredevils, New Zealand, New Zealand A, New Zealand XI)
DW Bracewell (Canterbury, Central Districts)
JB Bracewell (Rangitikei)
JG Bracewell (Auckland, New Zealand, Otago)
MA Bracewell (Central Districts, Otago)
MG Bracewell (New Zealand A, Otago)
JG Bradbrook (Scots College, Wellington)
GE Bradburn (New Zealand, Northern Districts)
JC Bradburn (Hawke's Bay)
WP Bradburn (New Zealand, Northern Districts)
RP Bradbury (Hamilton, Hamilton Eastern Suburbs)
SJ Bradbury (Wellington Women)
JW Braddock-Pajo (Central Districts Under-18s, Central Districts Under-19s, Taranaki, Taranaki Wanderers)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how you can help.
| Home | Privacy Policy | Contact |
Copyright © 2003-2016 CricketArchive