CricketArchive

New Zealand Players (C)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

T Cocker (umpire)
MF Cockerill (Taranaki)
DJ Cockerton (Auckland Women, Matamata Women)
LJ Cockery (Manawatu)
RM Cockle (Wellington Under-21s Women)
WE Cockroft (Southland)
DS Cocks (Southland)
KM Cocksedge (Central Districts Women)
WJ Coe (New Zealand Women)
S Coetzee (Auckland Women)
CJ Coffey (Canterbury Under-23s, Northland)
H Cohen (Hawke's Bay)
L Cohen (Canterbury)
N Cohen (Hawke's Bay)
B Coker (Northern Districts Under-19s, Northern Districts Under-20s)
B Colban (Wairarapa)
Colbeck (Auckland)
N Colbert (Cornwall)
MD Coldham (Auckland Women)
E Cole (Taranaki)
EC Cole (Taranaki)
MS Cole (Northern Districts Under-17s, Northern Districts Under-18s)
RK Cole (Canterbury Under-20s)
S Cole (University and St Heliers)
SC Cole (scorer)
PM Colegrove (North Shore Women)
Coleman (Marlborough)
Coleman (Nelson)
AB Coleman (University-Grange)
AR Coleman (Horowhenua, Wellington Under-20s)
B Coleman (umpire)
D Coleman (Rangitikei)
DD Coleman (Auckland)
G Coleman (umpire)
GS Coleman (Auckland)
I Coleman (Wairarapa)
JR Coleman (Northern Districts Women)
L Coleman (Wairarapa)
M Coleman (Wellington Under-20s)
R Coleman (umpire)
R Coleman (Auckland Under-20s)
AW Coles (Nelson)
I Coles (Central Districts Under-19s)
M Coles (umpire)
MJ Coles (New Zealand Under-23s, Wellington)
BD Coley (Wellington)
GS Colledge (Auckland Under-20s, North Island Colts)
N Collender (Canterbury)
Collet (Wellington)
A Collett (Bay of Plenty)
BJ Collett (Hutt Valley, Rangitikei, Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
M Collett (Tauranga Intermediate School)
A Collie (Otago Under-17s, Otago Under-19s)
BW Collie (Otago Under-20s)
MA Collie (Otago A)
AR Collier (Northern Districts)
HDR Collier (Central Districts Under-19s, New Zealand Under-19s, Wanganui)
J Collier (Poverty Bay)
SC Collier (Wellington Development XI)
DF Collinge (umpire)
G Collinge (Central Districts Second XI, Central Districts Under-19s, Central Districts Under-20s, Wellington Second XI)
JK Collinge (Auckland Under-20s, Auckland Under-23s, London New Zealand Club, New Zealand Universities)
RO Collinge (Central Districts, New Zealand, New Zealand Under-23s, Northern Districts, Wellington)
M Collings (North Otago)
D Collingwood (Central Districts Under-17s)
Collins (umpire)
Collins (Manawatu)
AE Collins (Canterbury)
C Collins (North Auckland)
DC Collins (Cambridge University, Free Foresters, Marylebone Cricket Club, Wellington)
EA Collins (South Canterbury)
GT Collins (Thames Valley)
J Collins (Wanganui)
J Collins (Wellington Women)
JF Collins (Canterbury)
JU Collins (Canterbury, Nelson)
JW Collins (Thames Valley)
KI Collins (Canterbury)
LG Collins (Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
ME Collins (Hutt Valley)
MWB Collins (Otago Under-17s, Otago Under-18s)
MWV Collins (Otago Country)
R Collins (New Zealand Universities)
R Collins (Auckland Under-20s)
RW Collins (Taranaki)
S Collins (Taranaki)
W Collins (Taranaki)
W Collins (Wairarapa)
WE Collins (Wellington)
ET Collinson (Otago)
F Collis (Manawatu)
IA Colquhoun (Central Districts, New Zealand, New Zealand XI)
FJ Colson (Wellington)
HFW Colson (Auckland)
JA Colson (Wellington Under-19s)
ES Colthart (Rangitikei)
K Columbus (Marlborough)
A Colville (South Canterbury)
A Colville (Canterbury Women)
H Colvin (Otago)
J Colyer (Southland)
PG Coman (Canterbury, New Zealand, New Zealand Under-23s)
G Comber (Northland)
H Comer (Counties Manukau)
J Commons (New Zealand Navy)
TD Condell (umpire)
JW Condliffe (Otago, Wellington)
LW Condliffe (Wanganui)
RG Condliffe (umpire)
LM Condon (Wanganui)
CJ Coney (New Zealand Under-23s, Wellington)
JV Coney (New Zealand, New Zealand Under-23s, Wellington)
A Congdon (Wairarapa)
BE Congdon (Canterbury, Central Districts, New Zealand, New Zealand XI, Otago, Wellington)
FC Congdon (Nelson)
KC Congdon (Canterbury, Canterbury Second XI)
S Conlan (North Otago)
Connell (umpire)
C Connell (Wanganui)
M Connell (Central Districts Women, New Zealand Under-25s Women)
M Connelly (Otago Women)
P Connelly (Wellington)
BM Conner (umpire)
Connolly (South Auckland)
L Connor (Wanganui)
Conole (Waiapu)
RF Conole (Hawke's Bay, Poverty Bay)
LB Conolly (Auckland Women)
N Conradi (Otago)
J Consedine (Eastern Suburbs, Wellington City, Wellington Emerging Players, Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
L Constable (Wairarapa)
H Conway (Canterbury Under-20s)
PG Conway (Otago Under-19s)
J Coogan (Bay of Plenty)
Cook (Manawatu)
Cook (Rotorua)
AJ Cook (Wellington)
CF Cook (Rangitikei)
CFD Cook (Canterbury Colts)
D Cook (Technical Old Girls)
E Cook (Southland)
G Cook (Wairarapa)
G Cook (Bay of Plenty, Manawatu, New Zealand Universities)
G Cook (Central Districts Under-23s)
HE Cook (Ashburton County)
J Cook (Otago Women)
LG Cook (Wairarapa)
M Cook (Bay of Plenty)
M Cook (scorer)
M Cook (Poverty Bay)
P Cook (North Otago)
RF Cook (Canterbury)
RH Cook (umpire)
SP Cook (Otago Women)
W Cook (Ashburton County)
Cooke (Oamaru)
AC Cooke (Poverty Bay)
FH Cooke (Nelson, Otago)
G Cooke (Medbury School)
GD Cooke (Auckland Under-20s, Auckland Under-23s, Hamilton)
HRI Cooke (Otago Under-17s, Otago Under-18s, Otago Under-23s, Southland)
R Cooke (West Coast and Buller)
WA Cooke (Canterbury)
H Coom (Eastern Districts of Southland)
A Coombe (Poverty Bay)
B Coombe (Taranaki)
I Coombes (Waikato Diocesan School for Girls)
DS Coombs (Otago)
R Cooney (Otago Under-17s)
T Cooney (Otago Under-17s)
Cooper (umpire)
Cooper (North Taranaki)
Cooper (South Taranaki)
A Cooper (Taranaki)
A Cooper (Otago)
AE Cooper (Wellington Women)
BG Cooper (Northern Districts)
C Cooper (Canterbury A)
CE Cooper (umpire)
D Cooper (New Zealand Universities)
D Cooper (Central Districts Under-17s)
DM Cooper (Central Districts)
E Cooper (scorer)
EL Cooper (New Zealand Women)
G Cooper (Central Districts Under-19s, Hawke's Bay)
GC Cooper (Northern Districts Second XI)
HR Cooper (Northern Districts A, Northern Districts Under-17s, Northern Districts Under-18s, Northland)
IW Cooper (Auckland)
M Cooper (Central Districts Under-22s, Wairarapa)
P Cooper (Wanganui)
SD Cooper (Northern Districts Under-18s, Northern Districts Under-19s, Waikato Valley)
TA Cooper (Manawatu)
W Cooper (West Coast (South Island))
WD Cooper (umpire)
WH Cooper (Auckland)
S Copas (Waiapu)
D Copeland (umpire)
SA Copelin (umpire)
N Copestake (umpire)
KJ Copland (Central Otago, Otago Under-20s)
DEA Copps (umpire)
J Corballis (Rangitikei)
NC Corballis (Wanganui)
J Corbett (Otago Under-17s)
AM Corbin (New Zealand Women, Wellington Women)
LDJ Corbishley (Otago Women)
MC Corby (New Zealand Women)
N Cordes (Waikato Valley)
A Cording (Wellington Under-20s)
CC Corfe (Canterbury)
G Cork (Auckland Under-17s)
JF Corkery (Otago Under-20s)
BJ Corlett (Taranaki)
AT Corliss (Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
LP Cormack (Otago Women)
CJ Cornelius (Canterbury)
WA Cornelius (Canterbury)
JW Corner (umpire)
Cornford (Wellington)
Cornish (Manawatu)
CA Cornish (Wellington)
LH Cornish (New Zealand Universities)
MJ Cornish (Naenae, Naenae Old Boys, Wellington Under-17s)
TH Cornish (Hutt Valley)
Cornwall (Nelson)
RD Corric (umpire)
P Cosgrove (South Canterbury)
DA Costello (New Zealand Women)
W Costello (Bay of Plenty)
J Cotter (Hawke's Bay)
MJ Cotter (Northern Districts Under-23s, Thames Valley)
RJ Cotterell (Hawke's Bay)
Cotterill (Wellington)
AJ Cotterill (Canterbury)
AK Cotterill (Hawke's Bay)
BW Cotterill (Hawke's Bay)
CN Cotterill (Hawke's Bay)
EJ Cotterill (Auckland, Canterbury)
GR Cotterill (Hawke's Bay)
H Cotterill (Canterbury)
R Cotterill (Northland)
RJ Cotterill
WJ Cotterill (Canterbury)
Cottier (Rangitikei)
K Cottier (Southland)
Cotton (Waikato)
HE Cotton (Auckland)
LJ Cotton (Kaikorai, Otago Boys High School, Otago Under-19s)
P Cotton (Central Otago)
J Coughlan (Auckland Under-19s)
MM Coughlan (Otago Women)
GG Coull (Canterbury)
JM Coulston (New Zealand Women)
JR Coulston (Hutt Valley)
Coultelin (South Taranaki)
B Coulter (Ashburton County)
H Coulton (Hawke's Bay)
W Coulton (Hawke's Bay)
M Counsell (Hamilton)
RN Couper (Otago)
J Coupland (Wellington B)
R Coupland (umpire)
RJM Coupland (North Island Army)
RW Coupland (Otago)
WB Coupland (New Zealand Expeditionary Force)
Court (Taranaki)
Court (South Taranaki)
AH Courtis (umpire)
HB Courtis (Timaru)
AT Courtney (Auckland Development Women, Auckland Under-21s Women, Wairau)
Coutts (Wanganui, Wellington, West Coast (North Island))
HD Coutts (Taranaki)
PJC Coutts (Central Districts, Wellington)
VR Coutts (New Zealand Women)
WL Coventry (Central Districts Under-23s, Wairarapa)
GIJ Cowan (umpire)
J Cowan (Wellington Women)
MR Cowan (Otago Women)
ST Cowan (Central Districts Women)
T Cowell (Southland)
DB Cowie (Northland)
J Cowie (Auckland, New Zealand, New Zealand XI)
NJ Cowien (umpire)
GW Cowles (North Canterbury, North Otago, Otago Under-20s)
SD Cowles (New Zealand Women)
V Cowles (Lancaster Park Women)
NR Cowley (Wellington Under-23s)
WP Cowlishaw (Canterbury)
A Cowlrick (South Auckland Women)
SEM Cowlrick (Auckland Women)
SC Cowman (umpire)
Cowper (Southern Hawke's Bay)
CJS Cowper (umpire)
Cox (umpire)
Cox (umpire)
Cox (Southland)
Cox (Oamaru)
A Cox (Canterbury)
A Cox (South Canterbury)
A Cox (Auckland)
B Cox (Akarana Women)
C Cox (Counties Manukau)
CJ Cox (umpire)
KFS Cox (Otago)
NB Cox (Canterbury Women)
NK Cox (South Canterbury)
RD Cox (Central Districts, New Zealand Under-23s)
RE Cox (Auckland Women)
T Cox (Franklin)
TA Cox (Wellington)
W Cox (North Otago)
M Coxhead (Midlands, Waikato)
J Coxon (Central Districts Under-17s, Central Districts Under-19s)
SWG Coxon (Auckland)
Coy (Westland)
AK Coyle (Auckland Women)
EA Coyne (Manawatu)
TC Crabb (Auckland, Denmark)
A Crafar (Wanganui Women)
CA Crafar (Central Districts)
RT Cragg (Marlborough)
D Craig (Southern Districts Women, Wellington Women)
G Craig (Wellington)
GM Craig (Auckland Women)
H Craig (Wanganui)
K Craig (Otago, Southland)
KA Craig (Canterbury Women, Otago Women)
KA Craig (Bay of Plenty, Northern Districts Under-23s)
MD Craig (Otago)
N Craig (Franklin)
R Craig (Midlands)
R Craig (Bay of Plenty)
R Craig (Otago Under-20s)
WA Craig (umpire)
ED Craik (Central Districts)
A Crake (Auckland Under-20s)
AA Cramond (Otago)
J Cranswick (Central Districts Under-19s)
J Crarer (Waiapu)
TG Crary (Auckland Under-20s)
Craven (Hawke's Bay)
Crawford (Auckland)
Crawford (Hawke's Bay)
Crawford (Oamaru)
A Crawford (North Otago)
A Crawford (Poverty Bay)
BA Crawford (Southland)
BJG Crawford (Otago Under-23s)
CG Crawford (Canterbury)
D Crawford (Central Otago)
FR Crawford (New Zealand Air Force, New Zealand Services, Wellington)
G Crawford (Central Otago)
I Crawford (Waikato Diocesan School for Girls)
L Crawford (Waikato Diocesan School for Girls)
R Crawford (Canada, Northern Districts Under-23s, Poverty Bay)
AE Crawley (Otago Women)
G Crawley (Taranaki)
EE Crawshaw (Canterbury)
WJ Crawshaw (Canterbury, Otago, Taranaki, Wellington)
P Cready (Rangitikei)
MC Creagh (Otago)
M Crean (Hamilton)
TM Creed (Hawke's Bay)
TE Creeks (Wellington)
Creighton (umpire)
DB Crene (Northern Districts)
Cresswell (Westland)
AE Cresswell (Central Districts, Wellington)
B Cresswell (Marlborough)
GF Cresswell (Central Districts, New Zealand, Wellington)
W Cresswell (Marlborough)
M Cribbens (Auckland Under-20s)
H Crichton (Rangitikei)
JE Crichton (Wellington Collegians)
D Crimp (Canterbury Women)
AH Crisp (umpire)
DJS Crisp (Central Districts Under-23s, Marlborough, Waikato, Wairarapa)
L Crisp (Wellington Under-17s)
G Critchley (Auckland Under-19s)
AJ Croasdale (Wellington Under-20s)
GS Crocker (Thames Valley)
J Crocker (Taranaki)
JH Crocker (Bay of Plenty)
JS Crocker (umpire)
LM Crocker (Northern Districts)
T Crockett (Southland)
M Croft (Celtic, Central Districts Under-19s)
N Croft (umpire)
R Croft (Horowhenua)
IB Cromb (Canterbury, New Zealand, New Zealand Army, New Zealand XI)
DM Crombie (Central Districts Under-23s, Southland, Wairarapa, Wellington Under-20s)
DSM Crombie (Wellington Under-20s)
J Crombie (Taranaki)
MJ Crombie (Wellington)
G Cromie (Ashburton County and South Canterbury)
JR Crone (Manawatu)
I Cronin-Knight (Auckland Women, New Zealand A Women, New Zealand Women)
BJ Crook (Wellington)
RC Crook (Wellington)
SB Crooks (Matamata Women)
SR Crooks (Matamata Women)
D Crosbie (Canterbury Under-17s)
G Crosbie (umpire)
A Cross (Southland)
AR Cross (Southland Women)
C Cross (Auckland-Waitakere, Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
CAT Cross (Naenae, Naenae Old Boys)
CS Cross (Nelson, Wellington, West Coast (North Island))
JT Cross (Southland)
K Cross (umpire)
R Cross (Central Districts Under-20s)
SJ Cross (Naenae, Wellington Under-20s)
WH Cross (Nelson)
JP Crossan (Counties Manukau, Hamilton, Northern Districts Under-17s, Northern Districts Under-19s)
Crosse (Hawke's Bay)
HE Crosse (Hawke's Bay)
CF Crothall (Central Districts Under-23s, Nelson)
P Crouch (Auckland Under-17s)
JM Croucher (New Zealand Universities)
CW Croudis (Otago Under-20s, Otago Under-23s)
GW Croudis (Otago A, Otago Under-17s, Otago Under-18s, Otago Under-19s)
RJ Crow (Taranaki)
A Crowe (umpire)
DW Crowe (Canterbury, Wellington)
JJ Crowe (Auckland, New Zealand, South Australia)
MD Crowe (Auckland, Central Districts, New Zealand, Somerset, Wellington)
R Crowe (Auckland)
S Crowhurst (scorer)
KJ Crowley (Otago Women)
L Crowley (Otago Country)
WBH Crowley (Northern Districts Under-20s, Northland)
CL Crowson (umpire)
J Crowther (Wellington)
WRJ Croxford (Otago)
MG Croy (New Zealand A, New Zealand Academy, Otago)
J Crozier (Southland)
A Cruickshank (Wairarapa)
DG Cruickshank (Otago Under-20s)
MD Cruickshank (Northern Districts Under-23s, Northland)
CP Cruikshank (Central Districts)
C Crump (Otago)
WC Crump (Auckland)
WJ Cubitt (North Otago)
DP Cudby (Hutt Districts, Wellington A, Wellington Under-17s)
PJ Cudby (Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
B Cudd (Poverty Bay)
CA Cuff (Canterbury)
LA Cuff (Auckland, Canterbury, Tasmania)
SD Culhane (Otago Under-20s, Southland)
G Cullen (West Coast (South Island))
HJ Cullen (Ashburton County)
J Cullen (Otago)
R Cullen (Bay of Plenty)
R Cullen (Canterbury)
KG Cullimore (Wanganui)
S Cullingworth (Northern Districts Under-17s, Northern Districts Under-19s)
KR Cullum (Auckland Under-20s)
CB Cumberland (Otago, Otago Second XI)
TB Cumberland (Otago Under-17s)
H Cuming (Wanganui)
CD Cumming (Canterbury, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy, Otago)
D Cumming (West Coast (South Island))
N Cumming (West Coast (South Island))
Cummings (Wanganui)
A Cummings (Buller)
D Cummings (umpire, scorer)
EM Cummings (Otago)
GB Cummings (Auckland, Otago)
D Cummins (Northern Districts Under-17s)
GI Cummins (Canterbury)
J Cummins (Invitation XI Women)
Cundy (Wairarapa)
J Cundy (Wellington)
PR Cunis (Northland)
RS Cunis (Auckland, New Zealand, New Zealand XI, Northern Districts)
SJ Cunis (Canterbury)
HJ Cunliffe (Central Districts A, Central Districts Under-17s, Central Districts Under-19s, New Zealand Academy Development Squad)
J Cunliffe (Marlborough)
O Cunneen (Canterbury Under-17s)
S Cunneen (Mid-Canterbury)
C Cunningham (Otago Under-19s)
CK Cunningham (North Otago)
E Cunningham (Canterbury Minor Associations)
E Cunningham (New Plymouth Girls High School)
GK Cunningham (Central Districts Under-23s, Manawatu, Wanganui)
J Cunningham (Taranaki)
J Cunningham (North Otago)
JCM Cunningham (Central Districts Under-17s, Central Districts Under-19s, Downham Town, Manawatu, Marist-United, United Palmerston North)
LM Cunningham (scorer)
WHR Cunningham (Canterbury)
BJ Curgenven (scorer)
B Curgenvend (scorer)
B Curham (Wanganui Women)
I Curley (Southern Hawke's Bay)
Currie (West Coast (South Island))
A Currie (North Otago)
ACM Currie (Canterbury Under-20s)
B Currie (Hamilton)
CJ Currie (Wellington)
DC Currie (Canterbury, Central Districts)
DE Currie (umpire)
KS Currie (North Shore Women)
MJ Currie (New Zealand Women)
R Currie (Westland)
RG Currie (umpire)
W Currie (Westland)
H Currin (Nelson)
RJ Curtayne (Counties, Franklin, Northern Districts Under-23s)
Curtis (Auckland)
AJ Curtis (Taita)
DMJ Curtis (Auckland Second XI, Wellington Under-20s)
FN Curtis (Canterbury Under-23s)
M Curtis (Bay of Plenty)
SL Curtis (Wairarapa)
SRH Curtis (Auckland Women, New Zealand Women)
WM Curtis (Wellington)
JJ Curtling (Auckland Under-19s)
DR Cusack (Bay of Plenty, Canterbury Second XI, Northern Districts Second XI)
C Cusdin (Ashburton County)
JAJ Cushen (Auckland, New Zealand Under-23s, Otago)
SJ Cushen (Waikato Valley)
D Cushing (Central Districts Under-19s)
SJ Cushing (Hawke's Bay)
R Cuthbertson (Wanganui Women)
W Cuthbertson (South Canterbury)
C Cuthill (Otago Under-19s, Southland)
ASH Cutler (Otago)
N Cutler (New Zealand Forces)
JP Cuttance (Wellington Under-17s, Wellington Under-18s)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES

CURRENT EVENTS

View all Current Events CLICK HERE






We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive