CricketArchive

New Zealand Players (T)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

G Tabart (Canterbury)
W Tacon (Hawke's Bay)
Tagg (Wellington)
LMM Tahuhu (Canterbury Women, New Zealand Women)
KR Tai (Redruth, Taranaki)
GT Taiaroa (North Otago)
JG Taiaroa (Hawke's Bay)
MP Taiaroa (Central Districts)
R Taiaroa (North Otago, Otago Under-20s, South Canterbury)
JJ Taig (Otago Under-17s)
P Tainton (Southern Hawke's Bay)
LE Taipari (Thames Valley)
AR Tait (New Zealand, New Zealand A, Northern Districts)
CS Tait (Taita, Wellington Under-19s, Wellington Under-23s)
KV Tait (umpire)
M Tait (scorer)
N Tait (Southland)
RG Tait (Otago Second XI, Otago Under-20s, Southland)
WC Tait (Otago)
A Taite (umpire)
T Talbert (Parnell)
GL Talbot (Canterbury)
GRA Talbot (umpire)
MJ Talbot (Otago Under-20s, Otago Under-23s)
RO Talbot (Canterbury, Otago)
SJG Tallott (Northern Districts Under-18s, Northern Districts Under-19s, Poverty Bay)
SMK Tallott (Northern Districts Under-19s)
H Tamahere (umpire)
M Tangi (St Kentigern College)
J Tankard (Waiapu)
ED Tanner (Hawke's Bay)
WS Tanner (Auckland Under-20s)
CB Tapley (Southland)
EC Tapley (Southland)
EWG Tapley (Marlborough)
JH Tapper (Canterbury Country, Canterbury Under-17s)
NF Tapper (umpire)
HE Tapping (Auckland)
JG Taris (Northern Districts Under-21s Women)
JW Tarleton (Wellington)
WS Tarleton (Southland)
GM Tarr (Northern Districts)
R Tarr (Waikato)
Tarrant (Manawatu)
D Tarrant (Manawatu)
DR Tarrant (Central Districts)
J Tashkoff (Hutt International Boys School)
N Tasker (Ashburton County)
R Tasker (Nelson)
SA Tasker (Nelson)
W Tasker (Ashburton County)
J Tasman-Jones (Auckland Under-19s, Northern Universities Student Club Cricket Club Elite)
H Tataria (Wellington Under-19s)
GS Tate (umpire)
Tattersall (Manawatu)
HJ Tattersall (Auckland, Wellington)
P Taumanu (Thames Valley)
B Tautahi (Wellington Under-17s)
Taylor (Nelson)
Taylor (Oamaru)
Taylor (umpire)
Taylor (Waikato)
Taylor (Canterbury Women)
A Taylor (Poverty Bay)
A Taylor (Wellington City)
A Taylor (umpire)
A Taylor (Marlborough)
A Taylor (Hawke's Bay)
A Taylor (Otago Under-23s)
A Taylor (Northland)
AR Taylor (Auckland, New Zealand Under-23s, Wellington)
B Taylor (Buller)
BR Taylor (Canterbury, New Zealand, New Zealand Under-23s, New Zealand XI, Wellington)
C Taylor
DD Taylor (Auckland, New Zealand, Warwickshire)
E Taylor (Nelson)
E Taylor (West Coast (South Island))
ET Taylor (Burnley)
FA Taylor (Auckland)
FJ Taylor (Wellington)
G Taylor (Auckland Women)
G Taylor (Otago Under-17s)
GJ Taylor (Bay of Plenty)
GW Taylor (Northern Districts)
HM Taylor (Canterbury)
I Taylor (South Canterbury)
IH Taylor (Wellington Under-20s)
J Taylor (Eastern Districts of Southland, Southland)
J Taylor (Canterbury)
J Taylor (Southland)
KGW Taylor (Canterbury)
L Taylor (South Canterbury)
L Taylor (South Canterbury)
L Taylor (St Hilda's Collegiate Secondary School)
LBW Taylor (Otago Under-17s, Otago Under-18s)
LG Taylor (Auckland)
LRPL Taylor (Central Districts, Delhi Daredevils, Durham, New Zealand, New Zealand A, New Zealand XI, Pune Warriors, Rajasthan Royals, Royal Challengers Bangalore, Trinidad and Tobago Red Steel, Victoria)
M Taylor (Poverty Bay)
MA Taylor (Northern Districts Women, Wellington Women)
ME Taylor (Auckland Women)
MJ Taylor (New Zealand Women)
MJ Taylor (Wellington)
ML Taylor (Kaipara Flats, Northland)
N Taylor (Havelock North High School)
NML Taylor (Auckland Women)
NR Taylor (Heriot's, Taranaki)
P Taylor (Counties)
PR Taylor (Taranaki)
R Taylor (Canterbury)
R Taylor (Ashburton County)
R Taylor (South Canterbury)
R Taylor (Horowhenua and Kapiti)
R Taylor (Otago Under-17s)
RV Taylor (umpire)
S Taylor (Poverty Bay)
S Taylor (umpire)
S Taylor (West Coast (South Island))
S Taylor (North Harbour Women)
T Taylor (Central Districts Under-17s)
TA Taylor (umpire)
TC Taylor (Christchurch Boys High School)
TJ Taylor (umpire)
VMH Taylor (New Zealand Women)
WCG Taylor (North Otago, Otago Second XI, Otago Under-20s, Otago Under-23s)
WE Taylor (Nelson)
WJ Taylor (South Canterbury)
YG Taylor (Royal and Ancient Women, Southern Districts Women, Wellington Women)
K Teahen (South Canterbury)
H Teale (Canterbury Under-19s)
M Teale (Canterbury Under-17s, Canterbury Under-19s)
SH Teale (Canterbury Women, New Zealand Women)
Teemy (Otago)
B Tegg (umpire)
A Telford (Wellington, Wellington Under-23s)
I Temm (Auckland Development Women)
M TeMoananui (Taita)
R Te Moni (Fraser Technical Old Boys)
T Te Moni (Fraser Technical Old Boys, Northern Districts Under-17s, Northern Districts Under-19s)
DW Temperley (Wellington Under-19s)
IJ Tempero (Wanganui)
C Temperton (Hawke's Bay, Poverty Bay)
E Temperton (Hawke's Bay)
Tempest (Oamaru)
AB Temple (South Canterbury)
BI Templeman (Manawatu)
H Templeton (New Zealand Universities)
HD Templeton (Karori, Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
K Templey (Southern Hawke's Bay)
Tennant (Westland)
AE Tennant (Canterbury)
RC Tennent (Nelson)
DJ ter Braak (Takapuna)
RM ter Braak (Auckland Under-17s)
Terry (Bay of Plenty)
G Te Rure (Waiapu)
MJ Tesar (Bay of Plenty, Northern Districts, Northern Districts Under-20s)
PLN Tessier (Whitgift School)
K Tester (Manawatu)
C Testro (Auckland)
JC Testro (Auckland)
C Tew (Ashburton County)
K Tew (Bay of Plenty)
AM Te Wake (Northern Districts Women, Otago Women)
DG Thackray (Auckland Women)
JD Thackray (scorer)
E Thakobau (Wanganui)
AB Thapa (Auckland Under-17s)
BJ Thatcher (Canterbury Under-17s)
BE Thawley (Wellington Under-20s)
BMM Thayer (Otago Women)
TJ Theed (Rangitikei)
IJ Therkleson (Wellington)
NM Thessman (Central Districts Women)
K Thickett (North Otago)
CH Thiele (Canterbury)
J Thierns (Timaru)
BH Thom (Central Districts Under-23s, Northland, Rangitikei, Waikato, Wairarapa)
Thomas (Otago)
Thomas (Ashburton County)
Thomas (Auckland)
Thomas (Nelson)
A Thomas (West Coast (South Island))
AE Thomas (Manawatu)
AW Thomas (Canterbury)
B Thomas (Midlands)
BD Thomas (Canterbury)
C Thomas (umpire)
C Thomas (South Canterbury)
CG Thomas (Ashburton County)
CH Thomas (Southland)
D Thomas (Mid-Canterbury)
ES Thomas (umpire)
G Thomas (Nelson)
G Thomas (Hutt Valley, Wellington Under-23s)
G Thomas (Central Districts Under-19s)
GJ Thomas (Kaikorai)
GJ Thomas (Kaipara Flats)
GT Thomas (Rangitikei)
J Thomas (West Coast (South Island))
LF Thomas (umpire)
M Thomas (Wellington)
M Thomas (Canterbury Women, Invercargill Women)
M Thomas (Central Districts Under-17s)
ML Thomas (New Zealand Under-19s, Northern Districts Under-17s, Northern Districts Under-19s, Waikato Valley)
MS Thomas (Hawke's Bay)
N Thomas (West Coast Women)
P Thomas (umpire)
PAE Thomas (Canterbury Under-23s)
PG Thomas (umpire)
PO Thomas (Ashburton County)
R Thomas (Dunedin Metropolitan)
R Thomas (Rangitikei)
R Thomas (Central Districts Under-23s)
RE Thomas (Wanganui)
RI Thomas (Central Districts)
RL Thomas (Marlborough)
RL Thomas (Canterbury Under-23s)
RT Thomas (Horowhenua)
RW Thomas (Hawke's Bay)
RW Thomas (Canterbury Under-20s)
T Thomas (Wanganui)
W Thomas (South Canterbury)
W Thomas (North Otago)
WE Thomas (New Zealand Under-23s)
JR Thomasen (St Peter's Cambridge)
D Thomason (Central Districts Under-20s, Nelson)
Thompson (umpire)
Thompson (Wellington)
Thompson (Auckland)
Thompson (umpire)
Thompson (New Zealand Expeditionary Force)
A Thompson (Northern Districts Under-19s)
AD Thompson (Northland)
AJ Thompson (umpire)
AN Thompson (Auckland Secondary Schools)
B Thompson (Marlborough)
CM Thompson (Otago Women)
DR Thompson (Central Districts Under-19s, Lindisfarne College)
EP Thompson (Central Districts, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy)
G Thompson (Waiapu)
H Thompson (Auckland XI)
HF Thompson (Hawke's Bay)
HM Thompson (New Zealand Women)
J Thompson (Horowhenua and Kapiti)
JA Thompson (Wanganui)
KM Thompson (Northern Districts Women)
L Thompson (Poverty Bay)
LR Thompson (Otago Under-20s)
M Thompson (Counties Manukau)
M Thompson (North Harbour Women)
M Thompson (Wellington Women)
NR Thompson (Otago)
O Thompson (Waiapu)
P Thompson (Central Otago)
P Thompson (Horowhenua)
R Thompson (Poverty Bay)
R Thompson (Northland)
R Thompson (umpire)
R Thompson (Northern Districts Under-17s)
S Thompson (North Shore Women)
S Thompson (Wellington Under-17s)
S Thompson (Central Districts Cricket Association Chairman's XI)
SR Thompson (Central Districts Women)
B Thoms (Horowhenua)
A Thomson (Otago Under-20s)
GB Thomson (Otago)
GD Thomson (North Canterbury)
JB Thomson (Southland)
JC Thomson (Otago)
JCA Thomson (Wellington)
JM Thomson (umpire)
K Thomson (Canterbury, New Zealand, New Zealand Under-23s)
L Thomson (Poverty Bay)
L Thomson (Rangi Ruru Girls School)
P Thomson (umpire)
P Thomson (Horowhenua)
R Thomson (Poverty Bay)
SA Thomson (New Zealand, New Zealand XI, Northern Districts)
WA Thomson (Canterbury, New Zealand Under-23s)
RA Thorburn (Thames Valley)
SA Thorburn (umpire)
TSF Thorburn (Thames Valley)
J Thorn (North Otago)
LDA Thorn (Canterbury)
GS Thorne (Auckland Under-20s, Auckland Under-23s, New Zealand Universities)
N Thorne (Marlborough)
BI Thorner (New Zealand Women)
SJ Thorner (Wellington Women)
F Thorp (Wairarapa)
G Thorpe (Marlborough)
J Thorpe (Nelson)
C Thorsen (Midlands)
Thrush (Wanganui)
G Thurlow (Stokes Valley, Upper Valley, Wellington Under-17s)
Ticehurst (Wairarapa)
S Tickner (Southern Hawke's Bay)
AJ Tiddy (Waikato Valley)
DJ Tidmarsh (Northern Districts)
J Tier (Wairarapa)
HM Tiffen (Canterbury Women, New Zealand Women, Sussex Women)
I Tilbury (North Otago)
WJG Tiller (umpire)
H Tilley (scorer)
R Tillman (Canterbury Women)
JT Tilyard (Wellington)
E Timoti (Hornchurch, Tauranga Boys College, Upminster)
M Timoti (Hornchurch, Tauranga Boys College)
A Timpson (Canterbury Under-19s)
ED Tims (umpire)
W Tindale (West Coast (South Island))
Tindall (umpire)
C Tindall (Wellington)
MG Tindall (umpire)
EWT Tindill (New Zealand, Wellington)
P Tindill (Wellington)
MA Tini (Canterbury Women)
AW Tinker (Otago Under-20s, Southland)
GT Tipa (New Zealand Under-23s Women, Otago Women)
RE Tisch (Auckland Under-20s)
JDS Tizard (Wanganui)
G Tocker (Horowhenua, Midlands)
J Tocker (Wellington Under-17s)
Todd (Central Otago, West Coast (South Island))
AA Todd (Ashburton County)
D Todd (North Harbour, South Canterbury)
GR Todd (Auckland, Central Districts, Otago)
ITM Todd (umpire)
KWM Todd (Auckland)
LM Todd (Canterbury Women)
S Todd (scorer)
S Todd (Auckland Women, North Shore Women, Wellington Women)
BH Tohill (Wanganui)
SJ Tohill (Chislehurst and West Kent, Grange, North City, Wellington Second XI)
P Tomich (Northland)
SB Tomkinson (umpire)
E Tomline (Rangitikei)
Tomlinson (umpire)
KA Tomlinson (Central Districts Women, Netherlands Women, Northern Districts Women, Wellington Women)
T Tomlinson (Auckland Under-17s, Auckland Under-19s)
Tompkins (South Auckland)
Tompkins (Wanganui)
AH Tompkins (Manawatu)
BN Toms (Wellington Under-20s)
B Tone (umpire)
BE Tones (West Coast (South Island))
Tonkin (North Otago)
Tonks (Waikato)
AS Tonks (Taranaki)
KC Tonks (Scots College)
CR Toombs (Hamilton, Northern Districts Under-19s)
GR Toombs (umpire)
CDG Toomey (Otago)
FJ Toomey (Otago)
MJ Toomey (Otago Women)
NJ Toomey (Hawke's Bay, New Zealand Universities)
K Topham (Otago Development Women)
TH Topia (Auckland)
F Topla (Grafton)
P Topliss (umpire)
JP Topp (Wellington)
K Topp (Wellington Under-20s)
SM Topp (Auckland-Manukau, Otago Second XI, Wellington Under-20s)
AW Torkilson (Hawke's Bay)
W Torkington (Hawke's Bay)
A Torrance (Wairarapa)
RC Torrance (Otago)
R Torrens (Rangitikei)
LR Torrie (Poverty Bay)
V Tosi (Central Districts Under-19s)
Totman (Manawatu)
B Totman (Auckland)
LE Totty (Hawke's Bay)
JL Tout (Nelson Women)
H Towers (Rangitikei)
DA Towes (Auckland Under-20s, Thames Valley, Waikato)
B Townrow (Buller)
GA Townsend (North Shore Women)
LJ Townsend (Northland)
LM Toynbee (Central Districts Under-19s)
MH Toynbee (Central Districts)
L Tozer (Auckland Under-20s)
J Tracey (Auckland Colts, Franklin)
JG Tracey (Wanganui)
SR Tracy (Auckland, Canterbury, Gloucestershire, Otago)
IM Trapani (Auckland Women)
CJ Trask (Central Districts)
R Trask (Horowhenua)
EA Travers (Canterbury Women, Central Districts Women, New Zealand Women)
P Traynor (umpire)
CF Treadwell (Wanganui)
T Tregonning (Bay of Plenty)
K Treiber (Northern Districts)
J Tremain (North Shore Women)
MA Tremaine (Auckland Women)
H Trembath (Northern Districts Under-19s)
JR Trembath (Bay of Plenty, Bracebridge Heath, Carlton, Northern Districts Under-17s, Northern Districts Under-19s)
JL Trendle (Wellington Women)
N Trenton (umpire)
AJ Trevena (Manawatu)
D Trevithick (Waiapu)
C Treweek (Canterbury)
W Tricklebank (Wellington)
Tripp (Central Otago)
DG Trist (Canterbury, New Zealand Under-23s)
JO Tristram (Auckland Women)
Trolove (Marlborough)
AD Tronson (Wanganui)
RJ Trott (umpire)
GB Troup (Auckland, New Zealand)
R Troup (Auckland Under-19s)
DM Trow (Central Districts Women, New Zealand Women, Northern Districts Women)
LW Trowbridge (West Coast (South Island))
PB Truscott (Canterbury, New Zealand, New Zealand Under-23s, Wellington)
GD Tryon (Central Districts Under-19s, Hawke's Bay, New Zealand Under-19s)
SJ Tsukigawa (New Zealand Women, Otago Women, Western Australia Women)
ML Tuapawa (Wellington Women)
Tucker (umpire)
CS Tucker (Nelson)
DA Tucker (Otago Women)
GL Tucker (umpire)
J Tucker (Canterbury Under-17s, Canterbury Under-18s)
KH Tucker (Wellington)
SJ Tucker (Wellington)
V Tucker (Manawatu)
WC Tucker (Taranaki)
HG Tuckett (Taranaki)
BJ Tuckwell (Otago, Victoria, Wellington)
DR Tuffey (Auckland, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy, Northern Districts)
KJ Tuffin (Wellington Development XI)
MJ Tugaga (Wellington)
B Tuheke (Waiapu)
A Tuite (Ashburton County, North Canterbury)
Tuke (North Taranaki)
Tuke (Taranaki)
CL Tuke (Hawke's Bay)
HL Tuke (Hawke's Bay)
MJ Tulloch (Northland, Onslow)
R Tulloch (Ashburton County)
R Tullock (Ashburton County)
DE Tunnicliffe (scorer)
F Tunnicliffe (Wairarapa)
J Tunnicliffe (Nelson)
KE Tunnicliffe (Central Districts Women)
PJ Tunnicliffe (Naenae Old Boys)
T Tunnicliffe (Nelson)
MF Tunupopo (Auckland Women, New Zealand Women)
TT Turbitt (Poverty Bay)
M Turbott (Minor Associations)
W Turbott (South Auckland)
W Turei (Waiapu)
W Tureia (Waiapu)
C Turkington (Central Districts Under-19s, Wairau)
J Turkington (Rangitikei)
AH Turnbull (Wellington Under-20s)
AJ Turnbull (Otago)
D Turnbull (Otago Under-20s)
JA Turnbull (Auckland, Northern Districts)
PJ Turnbull (Otago)
R Turnbull (Horowhenua)
Turner (Timaru)
Turner (umpire)
Turner (West Coast (South Island))
A Turner (Wellington Under-20s)
AD Turner (Wellington)
AL Turner (umpire)
B Turner (Wellington Under-17s)
BA Turner (Central Districts)
BA Turner (Otago Women)
BD Turner (King's College)
BL Turner (Otago Under-20s, Otago Under-23s)
BN Turner (Canterbury Women)
G Turner (Canterbury)
GA Turner (Canterbury)
GM Turner (Marylebone Cricket Club, New Zealand, New Zealand Under-23s, Northern Districts, Otago, Worcestershire)
JA Turner (New Zealand Women)
M Turner (Auckland A)
M Turner (Canterbury Under-17s)
MA Turner (Canterbury Women, Canterbury Women Second XI, Southern Districts Women)
ML Turner (Northern Districts Under-18s, Northern Districts Under-19s, Poverty Bay)
NJ Turner (New Zealand Women)
NM Turner (Auckland, Otago)
O Turner (scorer)
PF Turner (Wanganui)
R Turner (Central Districts Under-19s)
RJ Turner (North Otago)
S Turner (Rangitikei)
S Turner (Northern Districts Under-17s)
SI Turner (King's College)
SI Turner (Northern Districts Under-19s)
T Turner (Southern Hawke's Bay)
TA Turner (North Canterbury)
GK Turton (Otago)
RE Turton (umpire)
Turvey (Poverty Bay)
M Turvey (Hutt Valley)
BE Tutty (Ashburton County, Canterbury Under-23s)
LK Tutty (Old Boys Collegians)
W Tweedy (Otago)
F Twemlow (Southland)
DD Twigg (St Albans, Wellington Second XI)
CH Twist (Wellington)
Twomath (umpire)
RG Twose (Central Districts, Devon, New Zealand, New Zealand A, New Zealand XI, Northern Districts, Warwickshire, Wellington)
Tyler (Marlborough)
AA Tyler (Otago Women)
C Tyler (Matamata Women)
D Tyler (Horowhenua)
MK Tyler (Auckland Women)
JC Tynan (Wellington)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES







We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive