CricketArchive

New Zealand Players (W)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

JS Waddingham (Auckland)
S Waddingham (Auckland Women, North Harbour Women)
PR Waddy (umpire)
Wade (South Canterbury)
KJ Wadsworth (Canterbury, Central Districts, New Zealand, New Zealand Under-23s)
P Wadsworth (Bay of Plenty)
S Wadworth (Southland)
M Wagener (Marlborough)
N Wagner (New Zealand, New Zealand A, New Zealand XI, Northamptonshire, Northerns, Otago, Titans)
B Wagstaff (Otago Under-17s)
WG Wagstaffe (Wellington)
M Wahlstrom (umpire)
W Wahren (umpire)
SJ Waide (Otago)
GB Wain (North Otago, Otago Under-20s)
Waine (umpire)
HC Waine (Canterbury)
EG Wainscott (Ashburton County, Canterbury Under-20s, South Island Colts)
JA Wainscott (umpire)
R Waites (Marlborough)
D Wake (Matamata Women)
RW Wake (Wanganui)
BG Wakefield (Bay of Plenty)
DJ Wakefield (Canterbury Under-18s, Canterbury Under-19s, Christchurch Boys High School, Old Boys Collegians)
MG Wakefield (Wellington Women)
RF Wakefield (South Canterbury)
SK Wakefield (scorer)
W Wakelin (South Canterbury)
M Waldin (Manawatu)
P Waldin (Manawatu)
A Walding (Pub Charities XI Women)
G Waldron (Central Otago)
JM Waldron (Otago A, Otago Under-17s, Otago Under-19s)
ON Waldron (Otago Under-21s Women, St Hilda's Collegiate Secondary School)
G Walford (Canterbury Under-20s)
Walker (umpire)
Walker (South Taranaki)
A Walker (Canterbury Women, Southern Districts Women)
AG Walker (umpire)
AJ Walker (Canterbury)
AJ Walker (Franklin)
B Walker (umpire)
B Walker (Central Districts Under-17s)
BGK Walker (Auckland, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy)
C Walker (Central Districts Under-19s)
D Walker (Canterbury Emerging Players)
DA Walker (Auckland Under-20s)
DJ Walker (Otago)
ED Walker (St Peter's Cambridge)
G Walker (Wairarapa)
J Walker (Hamilton)
JG Walker (Northern Districts)
K Walker (Manawatu)
K Walker (Counties)
L Walker (Central Otago)
MC Walker (Otago Women)
MDJ Walker (Central Districts, New Zealand, Wellington)
N Walker (Auckland Women)
NF Walker (Central Districts, Wanganui)
O Walker (Wellington Women)
PJ Walker (Otago Second XI)
R Walker (South Canterbury)
RA Walker (Northern Districts Under-23s)
SL Walker (scorer)
T Walker (Central Districts Under-17s)
GJ Walklin (Canterbury)
GM Walklin (umpire)
GM Wall (Ashburton County)
M Wall (Canterbury Under-17s, Canterbury Under-19s)
MG Wall (Ashburton County)
PG Wall (Ashburton County, Canterbury Under-20s)
Wallace
A Wallace (Auckland)
CL Wallace (Auckland)
GF Wallace (Auckland)
GM Wallace (Auckland)
J Wallace (Horowhenua)
L Wallace (South Canterbury)
MF Wallace (Otago Under-20s)
MG Wallace (Auckland Under-20s)
N Wallace (Wanganui)
PE Wallace (Canterbury)
T Wallace (West Coast (South Island))
V Wallace (Auckland Women)
WM Wallace (Auckland, New Zealand, New Zealand XI)
WS Wallace (Bay of Plenty)
MS Wallbank (Northern Districts Under-19s)
G Waller (New Zealand Maori)
Wallis (Rotorua)
KM Wallis (umpire)
R Wallis (Bay of Plenty)
W Wallis (Ashburton County and South Canterbury)
Walls (Oamaru)
J Walls (Otago)
JW Walmsley (Canterbury)
KP Walmsley (Auckland, New Zealand, New Zealand A, New Zealand Academy, Otago)
H Walpole-Smith (Waikato Diocesan School for Girls)
A Walsh (Southland)
AJ Walsh (Nelson)
B Walsh (Canterbury Under-17s, Canterbury Under-19s)
B Walsh (Otago XI)
ET Walsh (Central Districts Women, New Zealand Emerging Players Women, Wellington Women)
HA Walsh (Wellington)
IA Walsh (Otago)
JB Walsh (Otago Under-20s)
JBF Walsh (Parnell)
P Walsh (Taranaki)
R Walsh (Auckland Under-20s, Auckland Under-23s)
T Walsh (Canterbury Under-19s)
W Walsh (Canterbury Under-19s)
WPJ Walsh (Old Boys Collegians)
AEJ Walsham (umpire)
CV Walter (Canterbury)
IM Walter (Canterbury Under-20s, Canterbury Under-23s, New Zealand Universities, Wellington Under-23s)
OM Walter (umpire)
R Walter (Otago Under-17s)
Walters (Taranaki)
B Walters (Poverty Bay)
CP Walters (Central Districts Under-23s, Southern Hawke's Bay)
DE Walters (Taranaki)
F Walters (Wellington)
FC Walters (Piako)
GR Walters (Southern Hawke's Bay, Wairarapa)
H Walters (Wanganui)
HG Walters (Auckland)
I Walters (Auckland Under-19s)
NJ Walters (North City)
W Walters (Franklin)
GW Walton (Central Districts)
H Walton (Auckland)
J Walton (umpire)
T Walton (Central Districts Under-17s)
BPW Wanden (Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
A Wann (Southland)
T Wansbone (Waikato Valley)
CWD Warburton (Southland)
JAC Warburton (Otago Under-20s)
Ward (umpire)
AD Ward (New Zealand Universities)
B Ward (Manawatu)
B Ward (Thames Valley)
BJ Ward (Canterbury)
BN Ward (Auckland Second XI, Auckland Under-19s, Auckland Under-20s, Auckland Youth, New Zealand Young Cricketers)
BP Ward (Northern Districts)
BR Ward (Canterbury Under-17s, Canterbury Under-18s, Canterbury Under-19s, Keynsham, Mid-Canterbury)
BS Ward (Northern Districts Second XI)
G Ward (scorer)
G Ward (umpire)
J Ward (Manawatu)
JR Ward (South Canterbury)
JS Ward (Canterbury)
JT Ward (Canterbury, New Zealand, New Zealand XI)
K Ward (Southland)
LB Ward (Hutt Valley)
M Ward (Counties)
M Ward (Auckland Under-17s)
N Ward (Otago Under-17s, Otago Under-19s)
N Ward (Lindisfarne College)
NGW Ward (Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
P Ward (Wanganui)
R Ward (North Otago)
RM Ward (North Otago, Otago Under-20s)
S Ward (Otago Under-19s)
SW Ward (Wellington)
TJ Ward (Otago Second XI)
TL Ward (Otago Second XI, Southland)
V Ward (Wellington Second XI, Wellington Under-17s, Wellington Under-19s)
C Warden (Manawatu)
SM Wardill (umpire)
B Wardrope (Auckland Under-23s)
C Ware (Otago A, Otago Under-17s)
CPS Wareham (Wellington)
W Waretini (scorer)
R Wark (scorer)
W Warne (Wellington)
WR Warneford (Auckland Under-20s)
Warner (Rotorua)
B Warner (North Harbour)
BH Warner (Auckland)
BR Warner (Auckland Second XI)
J Warner (Thames Valley)
J Warner (Northern Districts Under-17s, Northern Districts Under-19s)
JA Warner (Otago Under-20s)
ML Warner (Wellington Second XI, Wellington Under-19s, Wellington Under-22s)
N Warner (New Zealand Ambassadors)
T Warner (Celtic)
F Warnes (Wanganui, Wellington)
J Warnes (umpire)
Warren (umpire)
Warren (Bay of Plenty)
B Warren (Auckland Under-17s)
F Warren (Wellington)
H Warren (Canterbury Women)
RJC Warren (Auckland Under-23s)
WF Warren (Auckland, Wellington)
JW Warrington (Auckland, Northern Districts)
B Warwick (scorer)
JA Warwick (Manawatu)
B Washbourne (Wellington Under-17s)
Washer (Southland)
AJ Washer (Southland)
AT Washer (Canterbury)
SA Washington (North Shore Women)
G Wason (Wanganui)
S Wason (Wanganui)
J Wasson (Rangitikei)
H Wastney (Nelson)
B Wate (Wellington Under-19s)
TF Waterreus (Canterbury Women, Otago Women)
Waters (Nelson)
H Waters (Ashburton County)
J Waters (Wairarapa)
S Waters (Wellington)
VH Waters (Wellington)
EA Watkin (umpire, scorer)
IR Watkin (umpire)
JM Watkin (Central Districts Women)
MV Watkin (Wellington Women)
AJ Watkins (umpire)
AL Watkins (Central Districts Women, Devon Women, New Zealand Women, Sussex Women)
AP Watkins (Southland)
J Watkins (Hawke's Bay)
JA Watkins (Heriot's, Scotland B, Taranaki)
PP Watkins (Southland)
RE Watkins (Ashburton County)
BJ Watling (New Zealand, New Zealand A, New Zealand XI, Northern Districts)
HC Watsford (Ashburton County)
Watson
AG Watson (scorer)
C Watson (Wairarapa)
DJ Watson (Otago Under-20s, Otago Under-23s)
DL Watson (Auckland A, Auckland Under-18s, Auckland Under-19s, New Zealand Under-19s)
DP Watson (Southern Districts Services)
EA Watson (Otago)
FE Watson (West Coast (North Island))
G Watson (Canterbury)
G Watson (Poverty Bay)
GB Watson (Canterbury Under-20s)
GF Watson (Southland)
GT Watson (Northern Districts Second XI)
GW Watson (Wairarapa)
H Watson (Canterbury)
H Watson (Ashburton County)
HC Watson (Canterbury, Otago, Wellington)
HM Watson (Canterbury Women, Canterbury Women Second XI)
HM Watson (Auckland Women, Canterbury Women, New Zealand Women)
IS Watson (Wellington Under-20s)
J Watson (Hawke's Bay)
J Watson (North Otago)
J Watson (Canterbury Women)
JB Watson (umpire)
KBB Watson (New Zealand Under-19s, Northern Districts Under-18s, Northern Districts Under-19s, Northland)
LC Watson (Otago)
LF Watson (Otago)
LT Watson (Canterbury)
ML Watson (Otago Under-20s)
N Watson (Auckland-Waitakere)
NB Watson (Counties)
RJ Watson (Central Districts Under-19s, Marist-United, New Zealand Under-19s, Taranaki, Taranaki Wanderers)
S Watson (Wellington Under-20s, Wellington Under-23s)
S Watson (Auckland XI)
S Watson (Thames Valley)
TM Watson (New Zealand Under-23s)
W Watson (Auckland, New Zealand)
B Watt (Rangitikei)
BI Watt (New Zealand Women)
D Watt (Otago Women)
D Watt (Ashburton County)
DG Watt (Otago)
GD Watt (Wanganui)
J Watt (umpire)
L Watt (New Zealand, Otago)
N Watt (Hutt International Boys School)
GC Watton (Thames Valley)
Watts (umpire)
DG Watts (Canterbury Secondary Schools)
JH Watts (umpire)
L Watts (Otago Women)
R Watts (Northern Districts Under-20s)
T Watts (Southern Districts Women)
Watty (Marlborough)
FY Watty (umpire)
RE Waugh (Thames Valley)
M Way (Havelock North Intermediate School)
BM Weal (St Peter's Cambridge)
KA Wealleans (Northern Districts)
RJ Wealleans (Northern Districts Under-23s, Waikato)
Weathered (Westland)
C Weatherhead (North Harbour Women)
B Weaver (Renwick)
G Weaver (Celtic)
NJ Weaver (Central Districts Under-19s, Wairau)
Webb
B Webb (Marlborough)
C Webb (Wellington)
CA Webb (Central Districts)
CA Webb (umpire)
G Webb (Wellington)
G Webb (King Country)
I Webb (Auckland Women)
LD Webb (Auckland Under-19s)
MA Webb (New Zealand Women)
MG Webb (Canterbury, New Zealand, Otago)
MS Webb (Southland Women)
PN Webb (Auckland, New Zealand, New Zealand Under-23s)
R Webb (Wellington Under-20s)
RC Webb (Canterbury)
RJ Webb (New Zealand, Otago)
S Webb (Canterbury Under-17s)
WAA Webb (Otago)
D Webber (Central Districts Under-19s)
GI Webber (Upper Hutt United)
LM Webber (Auckland Women, North Shore Women)
GJ Webby (umpire)
RW Webby (Wanganui)
EA Weber (North Shore Women)
Webster (Manawatu)
A Webster (Hutt International Boys School)
GJ Webster (umpire)
JM Webster (Canterbury Women)
M Webster (umpire)
P Webster (Manawatu)
AA Wedde (Marlborough)
DM Wedlake (Auckland A, Auckland Under-17s)
SW Weenink (Oxford Universities, Oxford University, Wellington)
S Weerasinghe (Poverty Bay)
RK Weerasundara (New Zealand Under-19s, Wellington A, Wellington Under-18s, Wellington Under-19s)
Wehwell (Auckland)
CM Weight (Hamilton, Northern Districts Under-19s)
N Weightman (Otago Under-22s)
Weir (Auckland)
AF Weir (Auckland)
GL Weir (Auckland, New Zealand, New Zealand Army)
T Weir (Poverty Bay)
YEC Weir (Otago Women)
C Welch (Wairarapa)
J Welch (Northland)
K Welch (Wairarapa)
Weld (Marlborough)
Welham (Otago)
B Wellington (Canterbury Under-19s)
G Wellington (umpire)
ML Wellington (Franklin)
NO Wellington (Wairarapa)
A Wells (Bay of Plenty)
C Wells (Bay of Plenty)
DA Wells (Poverty Bay)
E Wells (Bay of Plenty, Poverty Bay)
F Wells (Manawatu)
FL Wells (Otago)
HM Wells (Wanganui)
J Wells (Auckland Women)
JA Wells (Wellington Under-20s)
JA Wells (Otago Women)
JD Wells (Wellington)
KW Wells (Thames Valley)
MT Wells (Palmerston North Boys' High School)
PJ Wells (Wellington Under-20s)
SM Wells (Marist-United)
SR Wells (New Zealand A, Otago)
Welsh (Wellington)
C Welsh (umpire)
C Welsh (Havelock North High School)
RD Welsh (umpire)
TA Welsh (Central Districts Under-21s Women, Havelock North High School)
T Wendt (umpire)
S Wentworth (scorer)
S Wentworth (Matamata and Hamilton Women)
HD Were (South Canterbury)
EJW Werry (umpire)
NW Werry (Wellington)
A Wesney (Southland)
JJ Wesney (Southland)
R Wesney (Southland)
West (umpire)
GL West (Central Districts, Northern Districts)
I West (Southland Women)
I West (Central Districts Under-17s)
J West (umpire)
JG West (Waikato)
O West (Palmerston North Girls' High School)
P West (Canterbury Under-19s)
P West (Auckland Under-17s)
PJS West (Northern Districts Under-17s, Northern Districts Under-19s, Waikato Valley)
RJB West (Canterbury)
RL West (Taranaki)
RM West (Central Districts, Ireland, New Zealand Academy, Wellington)
D Westland (Otago Women)
DL Weston (Auckland)
GT Weston (Canterbury)
TI Weston (Central Districts)
WC Weston (North Taranaki, Taranaki)
M Westrupp (umpire)
H Westwood (West Coast (South Island))
RJ Westwood (Canterbury)
TA Westwood (Canterbury Under-20s)
Wethey (Central Otago)
PD Wethey (Otago Under-20s)
R Wetini (King Country)
BA Weyburne (Wellington)
P Whaipooti (umpire)
PR Whale (Rangitikei)
G Wheatley (Buller, Manawatu)
J Wheatley (Canterbury)
BM Wheeler (Central Districts)
C Wheeler (Otago Women)
GP Wheeler (Wellington)
IR Wheeler (Central Districts)
J Wheeler (Central Districts Under-17s, Central Districts Under-19s)
MG Wheeler (North Otago, Otago Under-20s)
S Wheeler (Central Districts Under-17s, Marlborough Boys College)
WJ Wheeler (Auckland)
Whelan (Southern Hawke's Bay)
Whelan (South Taranaki)
P Whelan (Wellington Under-19s)
PG Whelan (Bay of Plenty, Northern Districts Under-23s, Thames Valley)
RFW Whelan (Auckland)
T Whenlan (Medbury School)
AD Whimp (King Country, Thames Valley)
LC Whinham (Ashburton County)
D Whinn (umpire)
M Whiston (Otago Women, Otago Women Second XI)
Whitaker (Auckland)
AE Whitaker (umpire)
C Whitaker (Southland)
R Whitaker (Northern Districts Under-20s, Thames Valley)
B Whitburn (Wairarapa)
CA Whitcombe (Auckland Women)
CR Whitcombe (North Shore Women)
D Whitcombe (Wairarapa)
JN Whitcombe (Auckland Women)
PH Whitcombe (Auckland Under-20s, Auckland Under-23s)
White (Auckland)
White (Westland)
A White (scorer)
AE White (Otago Women)
AL White (Southern Hawke's Bay)
B White (Auckland-Waitakere)
B White (Otago Country)
BD White (Ashburton County)
BH White (Nelson)
C White (Southern Hawke's Bay)
D White (umpire)
D White (Auckland Women, Matamata Women)
D White (Canterbury XI)
DJ White (New Zealand, Northern Districts)
DP White (Southern Districts Services)
E White (Northland)
EG White (New Zealand Women)
F White (Northland)
G White (Hutt Valley)
GA White (Wellington)
GM White (Hawke's Bay)
GR White (Hawke's Bay)
H White (Hawke's Bay)
HR White (Wellington)
HW White (South Canterbury)
J White (North Otago)
JDS White (Waikato)
JS White (Ashburton County, South Canterbury and North Otago)
JSS White (Northern Districts)
JW White (Auckland Women)
KG White (Poverty Bay)
KJ White (Central Districts, Northern Districts)
L White (Poverty Bay)
N White (Canterbury Colts)
NM White (Hawke's Bay)
P White (Hawke's Bay)
P White (umpire)
P White (Ashburton County)
PC White (Auckland)
R White (Otago Women, Southern Districts Women)
RG White (Hutt Valley, Wellington Second XI, Wellington Under-23s)
SF White (Northern Districts Women)
T White (Poverty Bay)
TL White (Rangitikei)
W White (Otago)
C Whitehead (umpire)
J Whitehead (Manawatu)
Whitehorn (Westland)
A Whitehorn (Nelson)
MH Whitelaw (Auckland Women)
PE Whitelaw (Auckland, New Zealand)
R Whitelaw (Counties)
K Whiteley (Canterbury Under-17s, Canterbury Under-19s)
JM Whitelock (Taranaki)
Whitely (Marlborough)
A Whiteman (Wairarapa)
A Whiteman (Auckland Under-19s)
G Whiteman (Wairarapa)
N Whiteman (Poverty Bay, Wairarapa)
PM Whiteman (North Shore Women)
SJG Whiteman (Auckland)
Whiteside (Auckland)
Whitford (Auckland)
Whitford (Wanganui)
ORD Whitford (Canterbury)
DJ Whiting (New Zealand Under-19s, Wellington Second XI, Wellington Under-19s, Wellington Under-22s)
HH Whiting (Wairarapa, Wanganui)
JD Whitley (St Peter's Cambridge)
W Whitley (South Canterbury)
HB Whitta (Canterbury)
R Whittaker (Northern Districts Under-20s)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive