CricketArchive

South Africa Players (A)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

BJ Aarons (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s)
M Abbas (Western Province)
A Abbass (South Africa Indians)
GC Abbott (Griqualand West, Impalas, Northern Transvaal)
KJ Abbott (Dolphins, Hampshire, KwaZulu-Natal, South Africa)
M Abbott (South African Country Districts)
P Abbott (Northern Transvaal Country Districts, South African Country Districts)
RMW Abbott (umpire)
S Abbott (scorer)
F Abderouf (Western Province)
L Abdool (North West Under-13s, North West Under-15s)
K Abdulla (Eastern Province Under-13s)
M Abdulla (Western Province)
YA Abdulla (Dolphins, Kings XI Punjab, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal Inland, South Africa)
E Abdullah (umpire)
M Abdullah (The Rest, Transvaal, Western Province)
Z Abdullah (United, Western Province Under-15s)
P A'Bear (umpire)
G Abed (Lancashire Second XI, Nelson, Rochdale)
G Abed (South Africa Indians, South Africa Malays, South African Non-Europeans)
M Abed (Transvaal)
S Abed (Enfield, Lancashire Second XI, Netherlands, Surrey Second XI, Warwickshire Second XI, Worcestershire Second XI)
S Abed (South Africa Malays, South African Non-Europeans)
JG Abell (Orange Free State)
T Abendanon (Gauteng Under-13s)
TF Abernethy (Transvaal)
A Abowath (Gauteng)
Abrahams (South African Cricket Board President's XI)
A Abrahams (Western Province Cricket Club, Western Province Under-19s)
AP Abrahams (Free State)
C Abrahams (Northerns Under-13s)
CJ Abrahams (Western Province)
CS Abrahams (Boland)
E Abrahams (Eastern Province)
F Abrahams (Eastern Province)
F Abrahams (Eastern Province)
F Abrahams (Western Province Under-15s)
G Abrahams (Eastern Province)
G Abrahams (Eastern Province)
G Abrahams (umpire)
G Abrahams (South Western Districts Women)
G Abrahams (Boland Under-13s)
GJ Abrahams (Griqualand West, Knights)
H Abrahams (South African Non-Europeans)
K Abrahams (South Western Districts Under-19s Women)
M Abrahams (Eastern Province)
M Abrahams (Western Province Under-19s Women, Western Province Women)
MS Abrahams (umpire)
MS Abrahams (Eastern Province Under-19s)
N Abrahams (Transvaal)
N Abrahams (Glamorgan, Western Province Under-19s)
N Abrahams (scorer)
R Abrahams (Eastern Province Under-13s)
S Abrahams (Eastern Province, Eastern Province, Eastern Province B, Northerns, South Africa, South African Students)
S Abrahams (Easterns, Easterns and Northerns Combined XI, Titans, Western Province)
S Abrahams (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
S Abrahams (Bishops Diocesan College, South African Schools, Western Province Under-15s)
T Abrahams (Easterns Under-15s)
T Abrahams (Western Province Under-17s)
U Abrahams (Eastern Province, Eastern Province B, Gauteng)
Z Abrahams (Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
W Abrahim (North West)
ZA Abrahim (Boland, Boland B, Dolphins, Griqualand West, Griqualand West B, KwaZulu-Natal, The Rest)
CD Abrams (North Eastern Transvaal)
CL Abrams (Northerns)
AR Accom (Eastern Province Under-19s)
S Ackerdien (Western Province Academy)
C Ackerman (South Western Districts Under-13s)
D Ackerman (Brackenfell)
HD Ackerman (Cape Cobras, Dolphins, Gauteng, KwaZulu-Natal, Leicestershire, Lions, South Africa, South Africa Under-24s, Warriors, Western Province, Western Province B)
HM Ackerman (Border, Natal, Natal B, North Eastern Transvaal, Northamptonshire, The Rest, Western Province, Western Province B)
J Ackerman (Stellenbosch Farmers Winery)
MJ Ackerman (Fives and Heronians, Gauteng Under-15s, Gauteng Under-17s, Gauteng Under-19s, South Africa Under-19s)
T Ackerman (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s)
WB Ackerman (Eastern Province)
CN Ackermann (Eastern Province, Warriors)
GL Ackermann (Northern Transvaal, Northern Transvaal B, Orange Free State, Western Province B)
JP Ackermann (Northern Transvaal, Northern Transvaal B, Western Province B)
R Ackermann (Northerns-Goodwood)
S Ackermann (Boland, Western Province)
MG Acock (Transvaal B)
RW Adair (Transvaal B)
SR Adair (Eastern Province)
L Adam (Eastern Province Invitation XI)
SM Adam (KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal B, Natal)
Adams (South Western Districts)
A Adams (Western Province)
A Adams (United School Sports Association of South African Country Districts Under-19s)
AM Adams (Avendale, Eastern Province Under-17s, Western Province Under-19s)
B Adams (Eastern Province Under-13s)
BC Adams (Boland, Gauteng, Lions)
D Adams (Eastern Province Country Districts)
D Adams (Wanderers)
D Adams (Eastern Province Invitation XI)
E Adams (Malays)
EC Adams (scorer)
F Adams (Griqualand West)
FC Adams (Transvaal, Transvaal B)
FD Adams (Boland, Cape Cobras)
G Adams (Gauteng Under-17s)
G Adams (KwaZulu-Natal Under-17s)
HV Adams (umpire)
I Adams (Ottomans)
J Adams (South African Cavaliers)
J Adams (Boland Academy)
J Adams (Tygerberg, Western Province Academy)
KC Adams (umpire)
L Adams (Eastern Province Under-17s)
M Adams (Central Women)
MQ Adams (Cape Cobras, Northerns, Titans, Western Province)
N Adams (South African Students, Western Province B)
PR Adams (Cape Cobras, South Africa, The Rest, Western Province, Western Province B, Western Province Boland)
RA Adams (Griqualand West)
RS Adams (South African Defence Force)
VB Adams (Transvaal B)
Y Adams (Western Province)
J Adamson (Rhodesia)
J Adcock (Cape Colony)
NAT Adcock (Natal, South Africa, Transvaal)
W Adcock (Eastern Province, Port Elizabeth)
GN Addicott (Dolphins, KwaZulu-Natal Inland, South Western Districts)
D Addison (Natal Country Districts, Zululand)
LP Addison (Natal)
P Addison (South Africa to Australia Touring Team)
P Addison (Zululand Invitation XI)
O Adekoya (umpire)
HD Adendorff (Griqualand West Under-24s, Western Transvaal Under-24s)
L Adendorff (KwaZulu-Natal Inland)
R Adendorff (Mpumalanga Under-15s, Mpumalanga Under-17s)
MA Adey (Border)
D Adiesham (umpire)
D Adolph (South Western Districts Under-15s)
A Adonis (Boland Under-13s, Boland Under-19s)
E Adonis (Boland Under-13s, Boland Under-15s)
F Adonis (South Western Districts Under-13s)
H Adonis (Boland Under-17s, Boland Under-19s, Western Cape Academy)
W Adonis (Mpumalanga Under-19s)
L Adriaanse (Gauteng Under-17s)
M Adrianatos (Boland Under-13s, Boland Under-15s, Boland Under-17s)
C Africa (Frank Brache Invitation XI)
KC Africa (KwaZulu-Natal)
M Africa (South Western Districts Women)
R Africa (Boland Under-24s)
S Africa (Boland Under-19s Women, Boland Women)
Y Africa (North West Women)
C Africander (Eastern Province)
A Afrika (South Western Districts Under-15s)
D Agar (KwaZulu-Natal Under-19s)
AP Agathangelou (Lancashire, Lions, North West)
S Agerdien (Western Province)
Y Agherdien (umpire)
S Aghulhas (Tygerberg)
M Ahamed (Easterns Under-19s)
D Ahern (KwaZulu-Natal Under-15s, KwaZulu-Natal Under-17s)
CF Ahlfeldt (Eastern Province, Eastern Province B)
Y Ahmead (Mpumalanga Under-17s)
MH Ahmed (Western Province)
S Ahmed (North West B)
Y Ahmed (Mpumalanga Under-17s, Mpumalanga Under-19s)
C Ahrends (South Western Districts Women)
C Ahshene (South African Defence Force)
Ainslie (umpire)
Ainslie (Orange Free State)
H Ainslie (Bedford Cricket Club)
MM Airey (KwaZulu-Natal)
I Ajam (Eastern Province)
R Akal (Natal XI)
E Akehurst (South Africa Women)
T Akerman (umpire)
T Akerman
M Akhalwaya (Transvaal)
M Akib Larya (Mpumalanga Under-13s)
I Akoojee (Transvaal)
M Akoojee (Eagles, Griqualand West, Lions, North West)
JD Albanie (Boland, Boland B, South African Students)
K Alben (St Augustine's)
PN Albers (Natal B)
I Alberteijn (Boland Academy)
H Alberts (Eastern Province Under-15s)
M Alberts (Eastern Province Under-17s)
NF Alberts (Cambridge University, Marylebone Cricket Club, South Africa Under-15s)
WA Alberts (Springboks)
WA Albertyn (Boland, Cape Cobras)
DP Aldworth (Transvaal, Transvaal B)
C Alers (Border Under-13s)
DGW Alers (Border, Eastern Province B, Rhodesia, South African Universities)
R Alers (Border Under-13s, Border Under-15s, Border Under-17s, Border Under-19s)
Alexander (East London)
C Alexander (Western Province Women)
CJ Alexander (Dolphins, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal Inland, Lions, North West, Western Province)
D Alexander (Gauteng Under-15s)
I Alexander (Boland Academy)
J Alexander (Natal)
J Alexander (Southern Cape)
J Alexander (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
K Alexander (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
L Alexander (Groot Drakenstein, Western Cape Academy)
L Alexander (Boland Under-15s)
M Alexander (United, Western Province Under-13s, Western Province Under-15s, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
MA Alexander (Griqualand West B)
MG Alexander (KwaZulu-Natal)
NE Alexander (Griqualand West)
S Alexander (Griqualand West Under-24s)
S Alexander (Western Province Under-13s)
W Alexander (Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s)
W Alexander (North West Under-15s)
ZL Alexander (Boland Under-17s, Boland Under-19s)
J Alfred (Gauteng Under-15s)
A Ali (Eastern Transvaal Under-24s)
AR Ali (North West Under-15s)
H Ali (umpire)
H Ali (North West Under-19s)
I Ali (North West Under-19s)
MY Ali (Western Province Under-15s)
Z Ali (Western Province XI)
BMP Alistoun (umpire)
NV Alistoun (North Eastern Transvaal)
A Allan (North Eastern Transvaal Country Districts)
D Allan (Border Under-17s, Border Under-19s)
K Allan (Border Under-17s, Border Under-19s)
PJ Allan (Natal B, Rhodesia B, Zimbabwe-Rhodesia)
V Allan (Grahamstown)
Allen (umpire)
Allen (Western Transvaal)
E Allen (Western Province)
L Allen (Orange Free State)
O Allen (scorer)
R Allen (Zululand Invitation XI)
RD Allen (Natal B)
L Allers (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s)
H Alli (North West)
M Alli (South Gauteng Under-19s)
C Allie (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s)
G Allie (Natal, The Rest, Western Province)
J Allie (Western Province Youth)
M Allie (Old Mutual)
MZ Allie (Western Province)
MZ Allie (Western Province Under-19s)
Z Allie (Western Province)
Z Allie (Gauteng Under-17s)
CR Allin (Western Province)
JL Allin (KwaZulu-Natal Under-19s)
Allington (Durban)
CK Allison (Eastern Province)
H Allison (Northern Province Under-13s)
HW Allkin (umpire)
GL Allpass (Transvaal)
G Allsop (Transvaal)
J Allsop (Johannesburg, Paarl and Worcester)
R Almeida (Easterns, Gauteng)
RV Almond (Natal B)
J Alton (North West Under-13s)
F Amed (umpire)
M Ameen (Natal)
Amerein (Malays)
SJ Amesbury (Johannesburg, Transvaal)
S Amir (Limpopo Under-17s)
AM Amla (Dolphins, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal B, Natal B, The Rest)
HM Amla (Cape Cobras, Dolphins, Essex, KwaZulu-Natal, Nottinghamshire, South Africa, Surrey, The Rest)
PA Amm (Eastern Province B, Eastern Province Country Districts)
PG Amm (Border, Eastern Province, Eastern Province B, South African Defence Force, South African Universities)
A Amod (Limpopo Under-17s)
E Amod (Transvaal)
D Amour (Maritzburg College Invitation XI)
A Amra (Natal)
D Anand (KwaZulu-Natal Inland)
F Andersen (Northerns Under-13s, Northerns Under-15s)
Anderson (South Western Districts)
C Anderson (South Western Districts)
DIE Anderson (Transvaal)
F Anderson (umpire)
F Anderson (South Western Districts)
F Anderson (Northerns Under-15s, Northerns Under-19s)
G Anderson (Rhodesia)
G Anderson (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-19s)
GC Anderson (Natal)
H Anderson (Pirates)
IDE Anderson (Natal)
IF Anderson (Eastern Province)
J Anderson (Ireland, KwaZulu-Natal)
J Anderson (Orange Free State Country Districts)
JDM Anderson (umpire)
JH Anderson (South Africa, Western Province)
K Anderson (Transvaal B)
OV Anderson (Devon Women, South Africa Women, Surrey Women, West Coast Women)
PH Anderson (Rhodesia)
R Anderson (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s, KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
WP Anderson (umpire)
JT Anderton (South-West Districts)
AJ Andre (Orange Free State)
C Andre (King William's Town)
CEJ André (Border)
Andrew (umpire)
A Andrew (Orange Free State)
JC Andrew (Western Province)
JP Andrew (Transvaal)
M Andrews (South Western Districts Under-19s Women)
R Andrews (Boland Academy, Boland Under-13s, Boland Under-15s, Boland Under-19s, Western Cape Academy)
S Andrews (Boland, Boland B)
SE Andrews (Eastern Province, Gauteng)
G Andries (Free State Under-19s)
MN Angel (Griqualand West, Impalas, Natal B)
A Anker (Southern Cape)
FJ Anker (Eastern Province B)
P Anker (Boland, Impalas)
J Annandale (South African Schools)
T Annendale (North West Under-15s)
F Anthony (Western Province Cricket Board Invitation XI)
M Anthony (South Africa Indians)
U Anthony (Western Province Under-13s)
JW Antonizzi (Griqualand West)
N Antulay (Western Province)
K Apea-Adu (Easterns)
P Apea-Adu (Limpopo Under-13s)
E Apollis (Groot Drakenstein)
S Appalsami (KwaZulu-Natal Under-15s)
R Appels (Boland Under-19s Women, Boland Women, South Africa Women, Western Province Women)
M Appie (Griqualand West Women)
E Appies (Boland Under-13s)
M Appollis (Boland Women)
C April (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s)
WC April (North West)
RO Arbuckle (Natal)
E Arbuthnot (Natal)
R Arbuthnot (Zululand)
N Archer (KwaZulu-Natal Inland Women)
Archibald (South Western Districts)
CGM Archibald (Eastern Province)
JJ Archibald (umpire)
WC Archibald (South-West Districts)
H Arderne (Colonial Born)
S Arends (Griqualand West Under-19s)
C Arendse (Western Province Under-15s, Western Province Under-17s)
D Arendse (Boland Under-13s)
LC Arendse (Mpumalanga)
NM Arendse (Western Province)
R Arendse (Northerns)
RG Arendse (Boland, Free State)
JA Arenhold (Ceylon, Ceylon Cricket Association, Orange Free State, Oxford University)
H Arenz (Western Province)
L Arenz (St Augustine's)
JR Argyle (Northern Transvaal, Transvaal, Transvaal B)
Ariedien (Malays)
B Aries (Boland Under-19s)
D Arkeldien (umpire)
CJF Arkell (Western Province)
P Armistead (umpire)
Armitage (Rorke's Drift Garrison)
A Armitage (Crickets)
BP Armitage (Natal)
C Armitage (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
D Armitage (North Eastern Transvaal Country Districts)
D Armitage (Eastern Province Under-15s)
RLS Armitage (Eastern Province, Eastern Province B, Northern Transvaal, South African Universities)
Armstrong (JD Logan's XI)
A Armstrong (Rhodesia)
B Armstrong (NBS Inter-City League XI)
CRB Armstrong (Natal, Natal B)
FJW Armstrong (Orange Free State)
M Armstrong (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Under-13s)
P Armstrong (Transvaal Country Districts)
TA Armstrong (Orange Free State)
C Arnold (Natal)
CE Arnold (Rhodesia)
G Arnold (umpire)
J Arnold (Natal)
M Arnold (Gauteng, Northerns)
S Arnold (Western Province)
N Arnoldi (Mpumalanga Under-13s)
C Arnolds (Eastern Province Under-19s Women)
DB Arnott (Rhodesia)
JG Arnott (Western Province)
KJ Arnott (Mashonaland Country Districts, Zimbabwe, Zimbabwe-Rhodesia B)
MA Aronstam (Northerns, Titans)
A Arries (United School Sports Association of South African Country Districts Under-19s)
B Arries (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s)
S Arries (United School Sports Association of South African Country Districts Under-19s)
D Arthur (Paul Roos)
J Arthur (Transvaal Country Districts)
JM Arthur (Griqualand West, Impalas, Orange Free State)
MC Arthur (Griqualand West, Griqualand West B)
NO Arthur (Eagles, Griqualand West)
H Arton (Worcester)
Asad Khan (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
K Asare (umpire)
RWJ Ashburner (Rhodesia)
Ashburnham (Albany)
LP Ashburnham (Eastern Province, Rhodesia)
L Ashby (King William's Town)
S Ashley (Western Province Colts)
WH Ashley (South Africa, Western Province)
BH Ashley-Cooper (South African Universities)
RGA Ashman (Orange Free State)
Ashton (Durban)
B Asif (Lenasia)
M Asif (Kei)
AGH Asmal (G Abed's XI)
DA Asmal
GM Asmal (Natal)
MIY Asmal (Natal)
W Asmal (KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
JL Aspeling (Griqualand West B)
C Asselbergs (scorer)
B Assheton-Smith (Eastern Province)
N Astiker (Western Province Youth)
AB Asvat (Transvaal)
MZ Asvat (Gauteng)
S Asvat (umpire)
C Atherstone (Limpopo Under-19s)
G Atherstone (Albany)
RB Atherstone (Huntingdonshire, Huntingdonshire Development XI, Kettering Town, KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
R Atkin (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
J Atkinson (Natal, Natal B)
RJ Atkinson (Transvaal B)
Atmore (Mother Country)
Attwood
J Attwood (Midlands)
HS Aucamp (umpire)
L Aucamp (Easterns Under-17s)
L Aucamp (Free State Under-15s)
A August (Kei Under-17s)
CJ August (Boland, Easterns, Northerns, Titans)
G Aukett (Southern Cape)
IR Ault (Natal, Natal B)
Auret (Beaufort West)
E Auret (Western Province Women)
Austen (Albany)
MH Austen (Otago, South African Universities, Wellington, Western Province, Western Province B)
R Austen (Western Province Women)
Austin (Western Province Academy)
H Austin (Albany)
HWC Austin (Eastern Province B)
QA Austin (Rhodesia)
J Aveling (Free State Under-19s Women)
C Avenant (Griqualand West B)
BT Avis (North Eastern Transvaal)
C Avonthur (Union Stars)
SE Avontuur (South Western Districts)
F Awerbuck (Griqualand West)
K Ayaz (Kei)
RS Ayer (Easterns)
M Ayivor (umpire)
H Ayob (Transvaal)
WAE Ayres (Border)
F Aziz (Western Province Youth)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive