CricketArchive

South Africa Players (C)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

R Cader (South Africa Coloureds)
A Cadle (Eastern Province)
Cadman (umpire)
F Cadwallader (Western Province Colleges)
B Cairncross (South Africa Women)
J Cairns (KwaZulu-Natal Country Districts Under-15s)
C Cajee (scorer)
E Cajee (Transvaal)
R Cajee (Transvaal)
M Calana (Border)
AE Caldecott (Kimberley)
J Caldecott (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
VH Caldecott (Orange Free State)
EC Caldecourt (umpire)
D Calder (Eagles Under-18s, Free State Under-15s, Free State Under-17s, Free State Under-19s)
EL Calder (Orange Free State)
R Calderwood (Albany)
T Calderwood (Grahamstown)
C Caley (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Under-13s)
D Calgary (umpire)
D Calitz (Free State Under-15s, Free State Under-17s)
DJ Callaghan (Eastern Province, Eastern Province B, Griqualand West, Impalas, Marylebone Cricket Club, Nottinghamshire, South Africa, South African Defence Force, Suffolk)
S Callaghan (Eastern Province Under-13s)
B Callis (Free State Under-13s)
M Calvert (Western Province Under-15s)
S Camagu (Border Under-15s)
SE Camagu (Western Province)
DP Cameron (Natal B, Rhodesia, South African Universities, Western Province)
HB Cameron (Eastern Province, South Africa, Transvaal, Western Province)
J Cameron (Wynberg Boys High School)
R Cameron (Gauteng, Lions)
J Cameron-Dow (North Down, Northern Cricket Union, St James's Montefiore, Sussex Second XI, Western Province Cricket Club, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
Campbell (Cape Mounted Rifles)
Campbell (Pietermaritzburg)
Campbell (Western Transvaal)
Campbell (University of the Western Cape)
A Campbell (Rhodesia)
A Campbell (Orange Free State)
B Campbell (Mpumalanga Under-15s, Mpumalanga Under-17s)
C Campbell (Albany)
C Campbell (Western Transvaal)
CA Campbell (Eastern Province)
D Campbell (Griqualand West)
D Campbell (Western Transvaal)
DI Campbell (Griqualand West)
DL Campbell (Boland, Western Province)
FA Campbell (Natal Mounted Police)
HH Campbell (Transvaal)
J Campbell (Western Transvaal)
J Campbell (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
P Campbell (South African XI Women)
R Campbell (Grahamstown)
R Campbell (Southern Transvaal Women)
T Campbell (South Africa, Transvaal)
JC Campbell-Rodger (Eastern Province, Rhodesia, The Rest)
C Campher (Gauteng Under-13s)
J Campher (South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s)
JP Campher (Lions, North West)
FS Campling (Orange Free State)
G Candy (Gauteng Under-17s)
J Canepa (South African Country Districts Second XI)
W Canham (KwaZulu-Natal Under-15s, KwaZulu-Natal Under-17s)
RCC Canning (Boland, Cape Cobras, Western Province)
C Cannon (Border Invitation XI)
C Cannon (KwaZulu-Natal Inland Women, KwaZulu-Natal Women)
R Canny (Griqualand West)
Cant (Western Transvaal)
JJ Canton (Natal Country Districts)
RL Capell (Eastern Province)
RJ Capstick (umpire)
CT Cardinal (umpire)
M Cardus (umpire)
A Carelse (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s)
B Carelse (Boland Academy, South Western Districts)
D Carelse (Transvaal)
E Carelse (South Western Districts Under-13s)
J Carelse (South Western Districts Under-19s Women)
K Carelse (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-19s)
T Carelse (South Western Districts Under-13s)
W Carelse (Border Under-19s Women)
WF Carelse (Western Province)
AS Carew (Rhodesia, Western Province)
BJ Carew (Rhodesia)
FA Carey-Smith (Western Province Country Districts)
W Carlington-Dent (Griqualand West)
AM Carlisle (Transvaal B)
D Carlisle (Mpumalanga Under-15s, Mpumalanga Under-19s)
B Carlse (Mpumalanga Under-15s)
R Carlson (Free State Country Districts Under-15s)
WE Carlsson (Western Province)
PR Carlstein (Natal, Natal B, Orange Free State, Rhodesia, Rhodesia B, South Africa, Transvaal, Transvaal B, Zimbabwe-Rhodesia B)
HW Carolin (Western Province)
M Carolino (Gauteng Under-15s)
BM Carolus (South Western Districts Under-19s)
D Carolus (Cape Cobras, Western Province)
D Carolus (South Western Districts Under-17s)
DD Carolus (Eagles, Eastern Province, Griqualand West, Warriors)
J Carolus (Gauteng Under-13s)
M Carolus (umpire)
F Carpenter (Port Elizabeth)
GR Carpenter (Eastern Province, Port Elizabeth)
BC Carr (Natal, Natal B)
D Carr (South Africa Women)
RB Carr (Essex, Transvaal)
SR Carr (Griqualand West)
M Carren (Easterns Under-19s)
J Carrolissen (Boland Under-17s)
CJ Carroll (Griqualand West)
P Carroll (Cape Technical College)
J Carruthers (South African Schools)
D Carsan (NBS Inter-City League XI)
AJ Carse (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
BA Carse (Durham Academy, Durham Second XI, Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
JA Carse (Border, Eastern Province, Eastern Province B, Griqualand West, Northamptonshire, Rhodesia, Rhodesia B, Western Province B, Zimbabwe-Rhodesia, Zimbabwe-Rhodesia B)
A Carstelyn (Eastern Province Under-19s)
Carstens (United School Sports Association of South African Country Districts Under-17s)
C Carstens (Eastern Province Under-19s Women)
I Carstens (Boland Under-13s, Boland Under-15s)
J Carstens (Western Province)
J Carstens (Gauteng Under-13s)
J Carstens (Boland Under-13s, Boland Under-15s, Boland Under-19s)
K Carstens (Gauteng Under-15s)
N Carstens (Mpumalanga Under-13s)
P Carstens (Boland Under-15s)
Carstone (Western Transvaal)
Carter (Western Transvaal)
CP Carter (Natal, South Africa, The Rest, Transvaal)
DA Carter (South Africa Army)
EA Carter (umpire)
H Carter (umpire)
KFS Carter (umpire)
L Carter (Transvaal Country Districts)
N Carter (Rondebosch)
NM Carter (Boland, Cape Cobras, Matabeleland Tuskers, Middlesex, Scotland, Warwickshire)
R Carter (umpire)
S Carter (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
B Cartledge (Boland Women)
HBL Cartwright (Griqualand West)
NL Cartwright (Griqualand West)
RA Cartwright (Northerns)
T Casali (scorer)
CM Casalis (Natal, Natal B, Orange Free State)
J Casper (Western Cape Police)
G Cassaleggio (Western Province Under-19s Women)
G Cassell (Southern Cape Invitation XI)
J Cassiem (Boland Under-15s, Boland Under-19s, Cape Cobras Under-18s, Groot Drakenstein)
F Cassim (Mpumalanga Under-19s Women)
M Cassim (Mpumalanga Under-13s)
R Cassim (Transvaal)
S Cassim (Transvaal)
AI Cassimjee (BL D'Oliveira's XI)
HH Castens (Port Elizabeth, Western Province)
G Castle (Natal)
T Castle (NBS Inter-City League XI)
V Castle (Somerset West)
A Castles (North West Women)
R Cater (Northerns Under-15s, Northerns Under-17s)
BJL Catt (umpire)
RH Catterall (Natal, Orange Free State, Rhodesia, South Africa, Transvaal)
WJ Catton (Eastern Province, Port Elizabeth)
F Caulfield (Orange Free State)
D Cavanagh (umpire)
FP Cawdry (North Eastern Transvaal)
CH Cawood (Eastern Province, Transvaal)
JC Cawood (Western Province)
R Cawood (Griqualand West)
WA Cawood (Eastern Province)
CE Cawse (Transvaal)
D Caywood (scorer)
J Cedras (Western Cape Police)
KA Cele (KwaZulu-Natal)
M Cele (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
O Cele (KwaZulu-Natal Under-15s)
S Cele (KwaZulu-Natal Women)
Z Cele (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
G Celliers (Cambridge University, Cambridge University Centre of Cricketing Excellence, North West)
C Ceronio (Easterns Under-15s, Easterns Under-17s, Easterns Under-19s, Pretoria University, Tuks)
S Cezula (Border Under-19s Women)
B Chabalala (Griqualand West Under-13s)
L Challens (North West Under-13s, North West Under-15s)
N Challis (umpire)
Challoner (The Garrison)
Challoner (JD Logan's XI)
D Chalmers (Boland Under-19s)
D Chalmers (Brackenfell)
RA Chalmers (North Eastern Transvaal)
WR Chalmers (Border, Orange Free State, Western Province)
B Chamberlain (Western Province Under-13s)
TW Chambers (Eastern Province)
G Chandler (Natal)
J Chandler (Mpumalanga Under-15s, Mpumalanga Under-17s, Mpumalanga Under-19s)
A Chandraprakash (KwaZulu-Natal Country Districts Under-17s)
MJ Chankira (Gauteng Under-13s)
E Channing (umpire)
Chaplin (umpire)
D Chaplin (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
Chapman (Grahamstown and Colleges)
Chapman (Northern Rhodesia)
A Chapman (Griqualand West)
C Chapman (umpire)
G Chapman (Country Clubs)
HW Chapman (Natal, South Africa)
J Chapman (Kimberley)
M Chapman (Northerns Under-13s, Northerns Under-15s, Northerns Under-17s)
PDM Chapman (Transvaal)
RD Chapman (Border)
RL Chapmen (Natal Colleges)
CS Chappell (Transvaal)
AJ Charles (Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
VR Charles (Eastern Province)
JP Charlton (Griqualand West)
JR Charlton (umpire)
M Charlton (Pretoria High School Old Boys)
M Charnas (Transvaal, Transvaal B, Western Province)
B Charsley (Rhodesia Country Districts)
JH Charsley (Rhodesia)
A Charters (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
C Chase (Western Province Under-15s, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
RC Chase (Griqualand West)
SN Chatterjee (Gauteng, Lions)
EV Chatterton (South African Universities, Transvaal, Transvaal B)
Chawala
D Checha (Free State Under-19s Women)
BAS Chedburn (Boland, Boland B)
R Cheesman (KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal Inland)
JE Cheetham (Cape Province, South Africa, Western Province)
JR Cheetham (Transvaal B, Western Province)
R Cheetham (South African Universities)
RS Cheetham (Natal, Natal B, South African Universities, Transvaal B)
RWS Cheetham (North Eastern Transvaal)
SB Cheetham (Natal)
JM Chellan (Natal, Natal B)
DJ Chellen (South Africa Indians)
M Chennells-Jones (Western Province Under-15s)
D Cheoha (Free State Women)
V Cherian (Limpopo Under-13s)
H Cherry (Southern Cape)
FW Cheshire (Border)
RS Cheshire (Border, Cape Province)
K Cheslin (Lenasia)
OMT Chesterfield (umpire)
J Chesworth (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
A Chetty (Natal)
A Chetty (KwaZulu-Natal Under-13s)
C Chetty (Dolphins, KwaZulu-Natal)
K Chetty (Dolphins, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal Inland, North West)
L Chetty (KwaZulu-Natal Under-13s)
P Chetty (South Western Districts Under-19s Women)
P Chetty (KwaZulu-Natal Under-19s)
T Chetty (Central Women, East Coast Women, South Africa Women)
GA Chevalier (South Africa, The Rest, Western Province)
M Chevalier (Western Province Willows)
T Chiecktey (Cape Cobras Emerging Players, South African Schools Colts, Stoneywood-Dyce, Western Province Academy, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
K Chilamramunwa (Northerns XI)
Childe (Cape Town)
Childs (Western Province Chairman's XI)
DB Childs (Boland)
M Chiloane (Mpumalanga Under-13s)
BL Chimowitz (Rhodesia)
AI Chinnappa (KwaZulu-Natal)
Chirac (Southern Suburbs Under-18s)
B Chlulee (Gauteng Women)
E Choonara (Transvaal)
D Chota (South Africa Indians)
H Chothia (umpire)
S Chothia (The Rest, Transvaal, Transvaal B)
M Choudry (North West Under-15s)
Chree (Eastern Province)
K Chree (South African Schools)
M Chriscendo (South Western Districts Under-17s)
M Christen (South African Defence Force)
J Christensen (Western Province Under-13s, Western Province Under-15s)
MC Christensen (South Africa Under-19s, South African Schools, Western Province Under-13s, Western Province Under-15s, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
A Christiaans (South Western Districts)
N Christiaans (West Coast Women)
G Christian (Western Province)
HD Christian (Eastern Province, Port Elizabeth)
D Christians (Western Province Under-15s, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s, Western Province Under-19s B)
M Christians (Western Province Under-19s)
S Christians (Western Province)
D Christie (South African Universities)
O Christie (Eastern Province)
EH Christison (Natal)
RH Christison (Durban, Gentlemen of Yorkshire)
K Christoffels (Eastern Province)
W Christoffels (Border Under-15s, Border Under-17s)
P Christou (Easterns Under-13s, Gauteng Under-15s)
JAJ Christy (Queensland, South Africa, Transvaal)
APA Chubb (Border)
GWA Chubb (Border, South Africa, Transvaal)
S Church (Free State Under-17s)
WA Church (Durban)
R Churcher (Mpumalanga Under-13s, Mpumalanga Under-15s, Mpumalanga Under-17s)
Chute
S Chuturgoon (Northerns Under-15s)
GB Chwi (umpire)
F Cillars (Limpopo Under-13s)
A Cilliers (Impalas, North West, Western Province, Western Province B, Western Transvaal)
A Cilliers (Limpopo Under-17s, Limpopo Under-19s)
AJ Cilliers (Northern Transvaal, South African Universities)
C Cilliers (Eastern Transvaal Invitation XI)
F Cilliers (Griqualand West Under-13s)
I Cilliers (Free State Under-19s Women, Free State Women)
M Cilliers (Boland Under-15s, Boland Under-17s, Boland Under-19s)
P Cilliers (Western Province Under-15s)
R Cilliers (United School Sports Association of South African Country Districts Under-19s)
SA Cilliers (Free State, Free State B, Orange Free State, Orange Free State B, Western Transvaal)
G Claasen (Boland Under-13s, Boland Under-15s, Boland Under-17s, Boland Under-19s)
K Claasen (South Western Districts Under-17s)
N Claasen (Paarl Gimnasium)
R Claasen (Eastern Province Women)
S Claasen (Boland Under-13s, Boland Under-15s, Boland Under-17s)
B Claasens (KwaZulu-Natal Under-19s)
D Claassen (Easterns Under-13s)
R Claassen (Limpopo Under-13s)
JH Claassens (North Eastern Transvaal)
B Clacher (Western Province Under-17s)
TG Clack (Border, Transvaal)
L Claka (Mpumalanga Women)
MD Clare (Natal, Natal B, Northern Transvaal, Northern Transvaal B, South African Defence Force, South African Universities)
D Clarence-Bunn (Northerns Under-13s)
AEH Clark (North Eastern Transvaal)
BJ Clark (Transvaal, Transvaal B)
DA Clark (Transvaal)
DL Clark (umpire)
H Clark (umpire)
I Clark (umpire)
J Clark (Boland)
ME Clark (Eastern Province)
RM Clark (Western Province, Western Province B)
Clarke (umpire)
AJ Clarke (Border)
C Clarke
C Clarke (Western Province Under-17s)
G Clarke (umpire)
G Clarke (Eastern Province Under-15s)
JK Clarke (Rhodesia)
ML Clarke (Orange Free State)
S Clarke (Griqualand West Under-13s, Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s)
T Clarke (Eastern Province Country Districts)
TA Clarke (Western Province, Western Province B)
F Clarkson (Griqualand West)
C Classen (Gauteng Under-15s, Gauteng Under-17s)
S Clay (South African Country Districts)
BM Clayton (Eastern Province, Eastern Province B)
GD Clayton (umpire)
LH Clayton (Transvaal)
RB Cleaver (South African Universities)
W Clerck (Western Province Under-15s)
PB Clift (Leicestershire, Natal, Rhodesia, Zimbabwe-Rhodesia)
R Clift (South African College School Old Boys)
W Clift (Boland Under-13s, Boland Under-15s)
Clifton (Durbanville)
S Clinning (umpire)
A Clint (Eastern Province Under-17s)
Clive (Garden Old Boys)
A Cloate (Groot Drakenstein)
Cloete (Boland Academy)
C Cloete (Easterns Women, Gauteng Women)
G Cloete
GL Cloete (Free State, Griqualand West, Knights)
H Cloete (Cape Town, Colonial Born, Pretoria, Western Province Cricket Club)
JD Cloete (umpire)
JH Cloete (scorer)
PHB Cloete (Western Province)
S Cloete (Griqualand West Under-15s)
TWR Cloete (Boland)
C Closenberg (Border, Eastern Province)
J Clothier (Western Province Youth)
T Clough (Grahamstown)
L Coakley (North West Under-13s)
W Cochius (umpire)
JAK Cochran (Griqualand West, South Africa, Transvaal)
Cochrane (umpire)
M Cocklin (Highveld Women)
R Cockott (Border Under-19s)
TM Cockroft (umpire)
SK Coen (Border, Marylebone Cricket Club, Orange Free State, South Africa, Transvaal, Western Province)
A Coericius (Western Province)
G Coericius (Eastern Province)
C Coertse (Mpumalanga Under-17s)
H Coertse (Mpumalanga Under-15s)
K Coertse (Mpumalanga Under-17s, Mpumalanga Under-19s)
D Coertzen (North West Under-17s, North West Under-19s)
G Coertzen (Limpopo Under-15s)
L Coetsee (Limpopo Under-15s, Limpopo Under-17s, Limpopo Under-19s)
WL Coetsee (Griqualand West, Knights, Lions, Netherlands, North West)
A Coetzee (Eastern Province)
A Coetzee (Pinelands)
C Coetzee (Mpumalanga Under-13s, Mpumalanga Under-15s, Mpumalanga Under-17s, Mpumalanga Under-19s)
CJ Coetzee (Boland)
CMP Coetzee (umpire)
D Coetzee (Transvaal B)
D Coetzee (South Western Districts Under-19s)
D Coetzee (South Africa Blind)
FJ Coetzee (Transvaal)
G Coetzee (Free State Under-13s)
H Coetzee (Pretoria University)
H Coetzee (Western Cape Police)
H Coetzee (Mpumalanga Under-13s)
H Coetzee (Mpumalanga Under-17s, Mpumalanga Under-19s)
H Coetzee (KwaZulu-Natal Under-17s)
H Coetzee (Easterns Under-15s)
J Coetzee (Eagles, Griqualand West, Knights)
J Coetzee (Gauteng Under-13s, Gauteng Under-15s)
JA Coetzee (Griqualand West)
JH Coetzee (Western Transvaal)
KO Coetzee (Boland Under-19s)
L Coetzee (Eastern Province Invitation XI)
L Coetzee (Stenbok)
L Coetzee (Boland Under-19s Women, Boland Women)
L Coetzee (Limpopo Under-13s, Limpopo Under-15s)
LH Coetzee (Orange Free State)
LJE Coetzee (Northern Transvaal, Northern Transvaal B, South African Universities)
LM Coetzee (Easterns)
M Coetzee (South Western Districts)
M Coetzee (Boland Under-13s)
MA Coetzee (Border)
MG Coetzee (Northerns Under-13s, Northerns Under-15s, Northerns Under-17s, Northerns Under-19s, South Africa Under-19s, South African Schools)
N Coetzee (scorer)
P Coetzee (Transvaal B)
P Coetzee (Western Province Country Districts)
PJ Coetzee (South Africa Blind)
RT Coetzee (Easterns, Northern Transvaal B, Northerns B)
S Coetzee (South Western Districts Women)
T Coetzee (Northern Transvaal Country Districts)
T Coetzee (Western Province Under-13s)
W Coetzee (North West Under-19s)
W Coetzee (Griqualand West Under-13s)
D Coetzer (North West Under-17s)
D Coetzer (South Western Districts Under-19s)
D Coetzer (Northerns Under-19s)
E Coetzer (South Gauteng Under-15s)
J Coetzer (North Gauteng Under-19s)
J Coetzer (Griqualand West B)
J Coetzer (Boer Prisoners of War)
J Coetzer (Mpumalanga Under-19s)
J Coetzer (Easterns Under-15s)
K Coetzer (Mpumalanga Under-15s)
M Coetzer (Free State Country Districts Under-19s)
P Coetzer (Northerns Under-15s)
R Coetzer (Griqualand West B)
R Coetzer (umpire)
U Coetzer (Limpopo)
W Coetzer (scorer)
W Coetzer (North West Under-15s, North West Under-17s)
HC Coggins (Western Province)
JC Coghlan (Griqualand West, Kimberley)
AM Cohen (Orange Free State)
C Cohen (Griqualand West, Natal)
E Cohen (North West Under-15s)
M Cohen (umpire)
M Cohen (Western Province Under-13s, Western Province Under-15s, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
HO Coker (Rhodesia)
AE Cole (Gauteng Under-17s)
CG Cole (Natal Country Districts)
JM Cole (Natal, Western Province)
M Cole (Pretoria University)
MG Cole (Eastern Province, Orange Free State)
N Cole (Natal Country Districts, South African Country Districts)
R Coleman (Limpopo Under-15s)
WG Coley (Albany)
JH Collard (Colonial Born)
D Collett (Midlands)
EJ Collett (Midlands)
W Collett (Midlands)
Collier (Middle Rhodesia)
E Collier (Eastern Province)
NBK Colling (Eastern Province B)
RK Colling (Eastern Province)
JC Collings (umpire)
Collins (Eastern Province)
B Collins (Northern Transvaal Country Districts)
DV Collins (umpire)
GC Collins (Natal)
J Collins (South Africa Blind)
ME Collins (Eastern Province B)
P Collins (Griqualand West)
R Collins (Eastern Transvaal Country Districts, Northern Transvaal Country Districts)
RC Collins (Natal)
RR Collins (Natal B, South African Universities)
S Collins (umpire)
S Collins (Border)
TL Collins (Border)
CW Colman (Eastern Province, Orange Free State)
RA Colman (KwaZulu-Natal Under-15s)
WWA Colson (Western Province)
CCD Coltson (Pietermaritzburg)
Colussi (Cape Technikon Invitation XI)
E Colyn (South Western Districts Under-15s)
D Combrink (Boland)
I Combrink (Western Province Chairman's XI)
J Comerma (Griqualand West Women)
JMM Commaille (Griqualand West, Orange Free State, South Africa, Western Province)
JB Commins (Boland, South Africa, South African Defence Force, South African Universities, Western Province, Western Province B)
JE Commins (Western Province)
KT Commins (Border, Western Province)
M Commins (Western Province Under-13s, Western Province Under-15s, Western Province Under-17s)
AC Commuis (Western Transvaal)
B Compton (KwaZulu-Natal Under-15s)
PGW Compton (Orange Free State)
PMD Compton (Natal)
RCD Compton (Natal)
PJR Comrie (Natal B)
AV Conlon (Orange Free State, The Rest)
EGF Conlon (Orange Free State)
M Conlon (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
T Conneley (Wellington)
B Connell (Eastern Province)
GR Connell (Eastern Province)
S Conner (Easterns Under-15s)
JW Connerty (Eastern Province, Transvaal)
SR Connor (Easterns)
J Conrad (Western Province Academy)
R Conrad (Bishops Diocesan College)
S Conrad (Western Province, Western Province B)
S Conrad (Cape Cobras, Gauteng, Western Province, Western Province B)
S Conrad (Western Province)
A Conradie (Eastern Province Under-13s)
B Conradie (Western Province Under-19s)
CJ Conradie (umpire)
E Conradie (North West Women)
EM Conradie (South Africa Blind)
F Conradie (Boland Under-13s)
GD Conradie (Boland Under-17s, Boland Under-19s, Paarl Gimnasium, South African Schools Colts)
GF Conradie (Boland Under-15s)
H Conradie (North West Women, Northerns Women)
H Conradie (Eastern Province Under-19s)
R Conradie (Boland Under-15s)
S Conradie (Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
FD Conry (Western Province)
K Consalves (Gauteng Women)
MC Conte (Transvaal B)
DP Conway (Dolphins, Gauteng, KwaZulu-Natal Inland, Lions)
MA Conyers (Easterns, Northerns B)
DP Conyngham (Natal, South Africa, Transvaal, Western Province)
Cook (umpire)
A Cook (KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
AE Cook (Border, The Rest, Transvaal)
B Cook (Griqualand West)
BM Cook (Pretoria)
E Cook (Boland Under-13s, Boland Under-15s, Boland Under-19s, Cape Cobras Under-18s)
FJ Cook (Eastern Province, South Africa)
GH Cook (Border)
J Cook (Boland)
J Cook (KwaZulu-Natal Under-13s)
MY Cook (Gauteng)
SC Cook (Gauteng, Lions, The Rest)
SJ Cook (Somerset, South Africa, Transvaal, Transvaal B)
TE Cook (North Eastern Transvaal)
VN Cook (Transvaal)
B Cooke (Western Province, Western Province Under-23s)
CB Cooke (Glamorgan, Western Province)
G Cooke (umpire)
GP Cooke (Easterns, Transvaal, Transvaal B)
JG Cooke (umpire)
JL Cooke (Natal B, Transvaal B)
SR Cooke (umpire)
BC Cooley (Natal)
A Cooper (Fish Hoek)
AE Cooper (Griqualand West, Kimberley, Transvaal)
AHC Cooper (South Africa, Transvaal)
AK Cooper (umpire)
FW Cooper (Transvaal)
KR Cooper (Natal, Natal B)
M Cooper (Friendly Cricketers Association)
PA Cooper (North Eastern Transvaal)
W Cooper (Border)
CD Coote (umpire)
C Coovadia (umpire)
DG Cope (Transvaal)
CA Copeland (Griqualand West, Western Province B)
F Copeland (Albany)
G Copeland (Albany)
PH Copeland (Eastern Province)
WF Copeland (Eastern Province)
A Copeman (Eastern Province Country Districts)
CJ Copland (Natal B)
RMC Copland (Natal)
D Coraizin (Boland Under-13s)
J Coram (Claremont)
G Corbet (Northern Transvaal League)
G Corbett (Northern Transvaal)
JA Corbett (North Eastern Transvaal)
PL Corbett (Natal, Natal B, North Eastern Transvaal, Transvaal, Transvaal B)
C Corcoran-Cloete (Eastern Province Women)
J Corder (Elgin)
TS Cordes (South Africa Women)
J Corin (umpire)
M Corin (Easterns Under-13s, Easterns Under-15s, Easterns Under-17s)
RHM Corin (Transvaal B)
C Corne (Limpopo Under-15s)
I Cornelissen (Boland Academy, Boland Under-19s)
A Cornelius (scorer)
H Cornelius (Orange Free State)
J Cornelius (umpire)
L Cornelius (Orange Free State)
W Cornelius (Mpumalanga Under-15s, Mpumalanga Under-19s)
X Cornelius (North West Under-13s, North West Under-19s)
M Cornell (South African Country Districts)
MH Cornell (Border)
PC Cornell (Border, Eastern Province)
T Cornellison (South African Country Districts)
DJ Cornish (Rhodesia)
R Corns (Gauteng Under-17s)
DJL Cornwall (Rhodesia)
M Cornwell (South African Country Districts)
Corry (Natal Mounted Police)
Cosgrove (Cape Mounted Rifles)
S Cosser (Transvaal)
VJ Costello (umpire)
N Cotterell (South African Schools)
R Cotterell (Western Province Academy, Western Province B)
R Cottrin (Western Province Academy)
F Cotty (Griqualand West)
TD Coughlan (Mashonaland Country Districts, Zimbabwe Country Districts, Zimbabwe-Rhodesia B)
W Coulentianos (Easterns)
E Coulridge (umpire)
JR Couper (King William's Town)
D Course (Easterns Under-17s)
A Court (Eastern Province B)
MSP Court (Eastern Province)
SP Court (Eastern Province)
S Cousins (Easterns Women)
C Coutts (Southern Transvaal Country Districts, Transvaal B)
L Coutts (Gauteng Women)
RI Coutts (Gauteng)
S Coutts-Taylor (South Africa Under-15s)
ED Coventry (South African Schools)
RW Coventry (Rhodesia)
CS Cowan (South Africa Women)
NK Cowan (Orange Free State)
PA Cowan (Border)
GS Cowley (Eastern Province, Eastern Province B, Natal, South African Universities)
N Cowley (NBS Inter-City League XI)
SA Cowper (Argentina, Rhodesia, Western Province)
AE Cox (Western Province)
JL Cox (Natal, South Africa, The Rest)
T Cox (KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
TG Cox (KwaZulu-Natal Under-19s)
D Coxhill (South African Cavaliers)
AH Coy (Eastern Province)
G Cozyn (Western Province Under-19s)
G Craddock (Western Province Academy)
TT Cradock (Natal, Transvaal)
A Crafford (umpire)
E Crage (Eastern Province)
T Crage (Eastern Province)
C Craig (Limpopo Under-13s)
D Craig (Somerset West)
KS Craig (umpire)
M Craig (umpire)
IJ Craigen (Griqualand West)
K Craigen (Orange Free State B)
R Cramp (Border Under-13s)
J Craniey (Border Under-15s)
EK Crankshaw (Eastern Province B)
C Crause (South Western Districts Women)
F Crause (umpire)
K Crause (Free State Women, South Africa Under-21s Women)
CF Craven (Free State, Natal Country Districts, Orange Free State, Orange Free State B)
E Crawford (umpire)
O Crawford (Natal Colleges)
SNA Crawford (Western Province)
K Crawley (Orange Free State)
J Crawson (Western Province Under-15s)
MW Creed (Border and Eastern Province Combined XI, Eastern Province, Eastern Province B, Nottinghamshire Cricket Board)
WH Creese (Marylebone Cricket Club, Transvaal)
D Cremer (Pretoria University)
G Cresswell (Eastern Transvaal Country Districts)
GA Cresswell (North Eastern Transvaal)
VG Cresswell (Border, Eastern Province B, Impalas, Northern Transvaal, Northern Transvaal B, South African Universities, Transvaal, Transvaal B)
B Cressy (Gauteng Under-15s, Gauteng Under-17s, Gauteng Under-19s)
CB Crew (Easterns)
BH Crews (Border, Eastern Province, South African Universities, Transvaal, Western Province)
JH Crews (Orange Free State B)
GE Crighton (Western Province)
G Cripps (South Africa, Western Province)
L Cripps (Johannesburg)
RJ Crisp (Rhodesia, South Africa, Western Province, Worcestershire)
P Cristo (Gauteng Under-15s)
DW Critchley (South African Schools)
T Crocker (Northerns Under-15s)
RG Crockett (Northern Natal)
W Crockett (South African Schools)
W Croeser (South African Country Districts)
A Cronin (Border Women)
B Cronin (Border Women)
CE Cronin (Queenstown)
A Cronje (Western Province Under-19s)
C Cronje (Easterns Under-13s, Easterns Under-15s, Easterns Under-19s)
D Cronje (Easterns Under-17s, Easterns Under-19s)
E Cronje (North West Under-17s)
FJC Cronje (Border, Border B, Griqualand West, Impalas, Orange Free State, Orange Free State B)
L Cronje (Border Under-13s, Border Under-15s, Border Under-17s, Border Under-19s)
L Cronje (Easterns Under-15s, Easterns Under-19s)
NE Cronje (Orange Free State)
PJ Cronje (Northerns Under-19s)
R Cronje (umpire)
R Cronje (South Western Districts Under-17s)
RJ Cronje (Western Province Under-13s, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
SG Cronje (Free State, Free State B, Griqualand West B, Orange Free State B)
T Cronje (KwaZulu-Natal Inland Under-19s Women, KwaZulu-Natal Inland Women)
WJ Cronje (Free State, Ireland, Leicestershire, Orange Free State, South Africa, South Africa Under-24s, South African Universities)
AC Cronwright (Orange Free State)
D Crookes (East London)
DN Crookes (Easterns, Gauteng, Lions, Natal, Natal B, South Africa)
NS Crookes (Natal, Natal B, The Rest)
D Crooks (Eastern Province)
GH Croote (Midlands)
J Crosbie (Mother Country)
KM Crosby (Free State Under-19s)
MJ Crosoer (Western Province B)
A Cross (King William's Town)
GD Cross (Border, Cape Province)
WB Cross (umpire)
G Crosse (King William's Town)
B Crossman (Western Province Women)
ES Crossman (Orange Free State)
GC Crosson (Northern Transvaal B)
C Crotz (United School Sports Association of South African Country Districts Under-19s)
W Croucamp (Border Women)
Crouch (Grahamstown and Colleges)
Crouch (Grahamstown)
BD Crouch (scorer)
HT Crouch (Eastern Province)
D Crouse (Easterns Under-17s)
P Crouse (Gauteng Under-17s, Gauteng Under-19s)
R Crouse (Limpopo Under-13s)
J Crousen (Cape Cobras Under-18s)
FS Crowie (KwaZulu-Natal)
K Crowie (Gauteng Under-19s)
L Crowie (South Africa Coloureds)
L Crowie (Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-19s)
D Crowley (Rondebosch)
C Crowson (Western Province Under-13s)
JAJ Crowson (Cape Cobras Under-18s, Somerset Second XI, Surrey Academy, Surrey Second XI, Surrey Under-19s, Western Province Cricket Club, Western Province Under-13s, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
J Crowther (North West Under-15s)
D Croxford (Maritzburg College Invitation XI)
D Crozier (South Western Districts)
CF Cruickshanks (Eastern Province)
GL Cruickshanks (Eastern Province)
K Cruickshanks (South African Schools)
JH Crump (Midlands)
M Crump (Western Province Cricket Club)
D Cruse (Northern Transvaal Country Districts)
G Cruse (Eastern Transvaal Country Districts)
F Cruywagen (umpire)
GB Cuddumbey (Eastern Province)
GW Cuddumbey (Eastern Province)
A Cullen (University of Cape Town)
J Cullen (Western Province Academy)
D Cullinan (Stenbok)
DJ Cullinan (Border, Derbyshire, Easterns, Gauteng, Impalas, Kent, South Africa, South African Universities, Titans, Transvaal, Western Province)
MR Cullinan (Oxford University, South African Universities)
RE Cullinan (Border, Border Country Districts, Orange Free State, Orange Free State B, South African Defence Force)
TD Cullinan (North Eastern Transvaal)
D Cumming (North Eastern Transvaal Country Districts)
R Cumming (Border, Pietermaritzburg)
Cummings (Cape Mounted Rifles)
JP Cunningham (Natal, Pietermaritzburg)
Cupido (Groot Drakenstein)
A Cupido (Glamorgan)
G Cupido (Boland Under-17s)
I Cupido (scorer)
K Cupido (scorer)
PE Cupido (scorer)
R Cupido (Western Province)
W Cupido (Glamorgan, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
JS Curlewis (Kimberley Cricket Club, Pretoria)
AJ Curnick (Border, Eastern Province)
Curnow (South Western Districts)
SH Curnow (South Africa, The Rest, Transvaal)
KM Curran (Boland, Gloucestershire, Natal, Northamptonshire, Zimbabwe)
KP Curran (Rhodesia)
PJ Curran (Rhodesia)
TK Curran (Surrey)
S Curren (Orange Free State)
RW Currer (North Eastern Transvaal)
NO Curry (Border)
Curteis (Cape Town, Military)
Curtis (Mother Country)
A Curtis (KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
LG Cusworth (Orange Free State)
WA Cutler (umpire)
L Cwati (Gauteng Women)
AW Cyster (Boland)
L Cyster (Boland Academy, Boland Under-19s)
RPW Cyster (Boland)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive