CricketArchive

South Africa Players (G)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

P Gabasche (KwaZulu-Natal Women)
S Gabriels (The Rest, Transvaal, Western Province)
W Gabriels (Cape Town)
A Gabru (Transvaal)
G Gad (Western Province Under-13s)
C Gaddy (Easterns Under-13s)
W Gadney (Limpopo Under-13s)
WB Gadsden (Natal)
T Gaduka (scorer)
E Gafieldien (Western Province)
I Gafieldien (Western Province Under-17s)
T Gagwe (Langa Development XI)
N Gailey (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
DR Gain (Boland, Gauteng, Transvaal, Transvaal B)
AI Gait (Derbyshire, Free State)
M Gajjar (umpire, referee)
M Galant (Western Province)
R Galant (Transvaal)
S Galant (Western Province)
B Galgut (North Eastern Transvaal)
S Galhenage (Free State Under-13s, Free State Under-15s, Free State Under-19s)
D Galiem (South Africa Under-19s, South African Schools, Western Province Under-13s, Western Province Under-15s, Western Province Under-19s, Western Province Under-19s B)
AP Gallagher (Griqualand West)
JP Gallagher (Griqualand West)
B Gallant (Limpopo Under-13s)
P Gallant (Eastern Cape Invitation XI)
JRF Gallop (South African Country Districts)
AF Gallow (Griqualand West)
AFA Gallow (Orange Free State)
Galloway (umpire)
AJ Galloway (Limpopo)
Gallwey (King William's Town, Military)
WJ Gallwey (Natal)
AC Galpin (Eastern Province, Eastern Province B)
JC Galpin (Eastern Province)
E Gama (Mpumalanga Under-15s)
K Gama (Mpumalanga Under-13s)
F Gamble (Orange Free State)
J Gamble (Easterns Under-13s, Easterns Under-15s)
MA Gamble (Transvaal, Transvaal B)
Gamiet (Southern Suburbs Under-18s)
LL Gamiet (Border, Border and Eastern Province Combined XI, Border B, Eastern Cape, Northerns B, Warriors)
FN Gammidge (Hereford County College, Western Transvaal)
J Gammie (umpire)
D Gamsy (Natal, South Africa, South African Universities, The Rest)
A Ganchi (Transvaal)
B Ganchi (umpire)
M Ganchi (Transvaal)
Z Ganchi (Gauteng Under-17s)
A Gangat (Transvaal)
AVD Gangat (Natal)
F Gangat (Transvaal)
R Gangat (Natal)
R Gangat (North West Women)
Y Gangat (Transvaal)
B Gani (Gauteng XI)
S Gani (Gauteng B)
F Gantz (Bellville, Durbanville)
T Ganyaza (scorer)
SI Gaonnwe (North West Under-13s, North West Under-19s)
M Gaqela (Kei Under-13s)
C Garbes (Northern Transvaal League)
C Garbutt (umpire)
P Garbutt (South African Country Districts)
AH Garda (umpire)
I Garda (The Rest, Transvaal, Transvaal B)
M Garda (South Africa Indians, South African Non-Europeans)
SA Garda (Transvaal)
Z Garda (Easterns)
A Gardee (South Africa Indians)
D Garder (Western Province Under-15s, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s, Wynberg Boys High School)
Gardiner (The Garrison)
A Gardiner (Midlands)
A Gardiner (Boland Under-15s)
E Gardiner (Midlands)
HAB Gardiner (Rhodesia)
IB Gardiner (Border, Western Province)
P Gardiner (Midlands)
SJ Gardiner (Cambridge University, Northern Transvaal, Orange Free State)
T Gardiner (Midlands)
Gardner (The Garrison)
CMS Gardner (Border, Eastern Province)
HJS Gardner (Eastern Province)
J Gardner (South African Schools)
WT Gardner (Transvaal)
J Garland (South Africa Under-15s)
C Garner (Border)
R Garner (Midlands)
JDE Gartly (Transvaal)
J Gartrell (Griqualand West)
T Gasetsioe (Free State Under-15s, North West Under-13s)
R Gates (Griqualand West Under-17s)
S Gates (Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
R Gathorne (Eastern Province)
DN Gauntlett (Orange Free State)
AM Gawe (umpire)
CB Gaydon (Orange Free State, The Rest, Transvaal)
P Gcabashe (KwaZulu-Natal Women)
M Gcado (KwaZulu-Natal Under-17s)
S Gcilitshane (Kei Under-13s)
LB Gcuma (umpire)
L Geach (Eastern Province Women)
PWL Geach (Rhodesia)
RI Geach (Border, North Eastern Transvaal)
TJ Geach (Border)
Geard (Bechuanaland)
A Geard (Port Elizabeth)
D Geard (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Under-13s)
E Geduld (Border Under-13s)
EH Gedye (Midlands)
I Gedye (Eastern Province)
J Gedye (Eastern Province Under-24s)
C Geel (Free State Under-15s)
E Geer (scorer)
W Geere (Cape Mounted Rifles)
LM Geers (umpire)
D Geffen (Frank Brache Invitation XI)
W Gelant (South Western Districts Under-15s)
C Geldenhuys (Western Province Country Districts)
D Geldenhuys (Eastern Province Under-13s)
F Geldenhuys (South Western Districts Under-15s)
FA Geldenhuys (Boland)
GK Geldenhuys (Border)
J Geldenhuys (Mpumalanga Under-13s)
JG Geldenhuys (Southern Transvaal Country Districts)
L Geldenhuys (Easterns Under-15s)
R Geldenhuys (Southern Transvaal Country Districts)
S Geldenhuys (Natal)
S Geldenhuys (Mpumalanga Under-13s, Mpumalanga Under-15s, Mpumalanga Under-17s, Mpumalanga Under-19s)
Gelderbloem (Western Province Academy)
A Gelderhuis (Stellenbosch Scorpions)
M Gelderman (Limpopo Under-17s)
M Gell (Western Province Schools)
G Gemmell (Rhodesia)
F Genade (Border Under-17s, Border Under-19s)
N Genade (Limpopo Under-17s, Limpopo Under-19s, Northern Province Under-15s)
J Gengan (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
M Genis (Boland Academy, Boland Under-19s, North West Under-13s, North West Under-15s)
TA Gentles (South African Schools, South African Universities)
JD Gentry (Eastern Province, Western Province)
JP Geoghegan (Cape Cobras, Western Province)
A George (South African Non-Europeans)
AA George (Griqualand West)
C George (South African Cavaliers, South African Country Districts)
D George (Transvaal)
MF George (Gauteng, Northerns, Western Province, Western Province B)
N George (Free State Under-13s)
N George (Border Under-13s)
R George (umpire)
S George (Eastern Province, Transvaal)
SG George (Western Province)
N George Leroy (Border Under-15s)
G Georgeu (The Rest, Transvaal, Western Province)
C Gerard (Bellville Invitation XI)
A Gerardi (Border, King William's Town)
G Gerardi (King William's Town)
A Gerber (North West Academy)
D Gerber (Mpumalanga Under-19s)
E Gerber (Easterns, Gauteng, Lions, North West)
H Gerber (Eastern Province Police)
L Gerber (South Western Districts Women)
M Gerber (umpire)
M Gerber (Border Women, Eastern Province Women)
M Gerber (Stellenbosch Scorpions)
Q Gerber (Easterns Under-19s)
R Gerber (Stellenbosch Scorpions)
Gericke (Paul Roos)
B Gericke (Southern Cape)
G Gericke (South African Schools)
H Gericke (Boland Under-19s)
IC Gericke (Orange Free State)
JS Gericke (North West)
S Gericke (KwaZulu-Natal Under-13s)
A Geringer (Northern Transvaal, Northern Transvaal B, South African Defence Force)
E Germishuizen (Easterns Under-15s, Easterns Under-17s)
W Germishuizen (Easterns Under-13s, Easterns Under-15s, Easterns Under-17s, Easterns Under-19s, South African Schools Colts)
LM Germishuys (Boland, Boland B)
K Gershan (Griqualand West Under-19s)
M Gersner (Somerset West)
S Gersowsky (Border Women)
H Gerstner (Ramblers Cricket Club)
M Gerstner (Orange Free State B)
M Gert (South Western Districts)
CW Gertse (KwaZulu-Natal Under-19s)
T Gertse (South African Correctional Services)
BD Gessner (Natal, Natal B, Staffordshire)
A Getcate (Natal Country Districts)
L Getkate (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
RS Getkate (Natal)
S Gexu (Kei Under-13s)
D Geyer (Tuks)
L Geyer (Central Women)
PD Geyer (Natal B)
A Geyser (Western Transvaal)
RW Geyser (Northerns)
R Gey van Pittius (Mpumalanga Under-19s)
P Ghelani (Northerns Under-13s)
MH Gibb (Rhodesia B)
PJM Gibb (Transvaal)
DB Gibbon (umpire)
Gibbs (Cape Technikon Invitation XI)
Gibbs (Transvaal)
D Gibbs (Gauteng XI)
EAH Gibbs (Griqualand West)
HH Gibbs (Cape Cobras, Deccan Chargers, Durham, Glamorgan, Khulna Royal Bengals, Mumbai Indians, Northern Districts, Perth Scorchers, South Africa, St Lucia Zouks, Titans, Western Province, Western Province B, Western Province Boland, Yorkshire)
KL Gibbs (Orange Free State, Transvaal, Transvaal B)
R Gibbs (University of Cape Town)
K Gibson (South Western Districts Under-13s)
KR Gibson (North Eastern Transvaal)
MH Gibson (Griqualand West)
G Gidana (Eastern Province Under-19s)
S Gidana (Eastern Province, South Western Districts)
Giddy (umpire)
HR Giddy (King William's Town)
LL Giddy (Cape Colony, Eastern Province)
NH Giddy (Border)
S Giddy (Cape Town)
T Giddy (Colonial Born)
P Gidi (Border Under-19s)
MI Gidley (Griqualand West, Leicestershire, Orange Free State, Orange Free State B)
A Gie (Mpumalanga Under-19s)
CA Gie (Natal, Natal B, Northern Transvaal, South African Universities, Western Province)
J Gierdien (Western Province Under-13s)
A Giesen (Port Elizabeth)
HR Giesen (Civilians, Port Elizabeth, Queenstown)
M Giger (Bellville Invitation XI)
I Gigi (scorer)
N Gigi (scorer)
SZ Gigi (scorer)
Gilbert (Victoria Cricket Club Invitation XI)
B Gilbert (Western Province Development XI)
B Gilbert (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
B Gilbert (Tygerberg)
C Gilbert (Northern Transvaal Country Districts)
EM Gilbert (Lions Under-18s, North West Under-15s, North West Under-17s, North West Under-19s)
G Gilbert (Eastern Transvaal Country Districts)
M Gilbert (Tygerberg)
M Gilbert (Western Province Women)
CA Gildenhuys (South Africa Women)
MJ Gildenhuys (umpire)
GM Gilder (KwaZulu-Natal, Natal, Natal B, Somerset)
B Giles (Transvaal and Natal Schoolboys)
CD Giles (Natal Colleges)
J Giles (Southern Cape)
J Giles (Western Province Cricket Club)
MJ Giles (Western Province)
G Gilham (KwaZulu-Natal Under-13s)
K Gilham (KwaZulu-Natal Under-19s)
Gill (Albany)
L Gill (South African Schools)
LWJ Gill (Eastern Province)
R Gill (Natal Country Districts)
R Gill (Claremont Gentlemen)
RJ Gill (Western Province)
CG Gillespie (Griqualand West)
GF Gillett (Western Province B)
G Gillette (Engene XI)
Z Gilliers (North West University)
R Gillies (Eastern Province B)
J Gilliver (KwaZulu-Natal Under-15s)
Gillman (King William's Town, Military)
Gillmore (umpire)
MWB Gilson (South African Universities)
R Gilson (Natal Country Districts)
SM Gilson (KwaZulu-Natal Under-13s)
M Gina (Mpumalanga Under-13s)
Gingell (Port Elizabeth)
CKA Gingell (Eastern Province)
P Ginsberg (Techs-Mutual)
JP Giri (Eastern Province)
A Giridhar (Gauteng Under-13s)
HW Girling (Midlands)
S Girshwin (South Western Districts Under-19s)
G Gizelle (North West Women)
A Glantz (Western Province)
B Glass (umpire)
L Glass (Eastern Province Women)
W Glass (Grahamstown)
T Glassock (South African Schools)
C Gleaves (Eastern Province Under-13s)
MV Gleeson (Eastern Province)
RA Gleeson (Eastern Province, South Africa)
WA Glisson (Eastern Province, The Rest)
RD Gloak (Rhodesia)
RL Gloak (Griqualand West)
M Glodek (Northern Transvaal Country Districts)
BD Glover (Gauteng Under-15s, Gauteng Under-19s, South Africa Under-19s)
C Glover (Griqualand West)
FW Glover (Griqualand West)
GE Glover (Griqualand West)
GK Glover (Griqualand West, Kimberley, South Africa)
JPG Glover (Griqualand West, Orange Free State)
MK Glover (Griqualand West)
A Glutz (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
C Gnade (North West Under-13s)
K Gobel (Border Under-15s)
R Gobind (Dolphins, KwaZulu-Natal)
V Gobind (Dolphins, KwaZulu-Natal)
S Gobinduku (Kei Under-13s, Kei Under-19s)
BA Goble (Griqualand West)
PG Goble (Natal)
SJ Goble (Griqualand West)
FC Goddard (Orange Free State)
TL Goddard (Marylebone Cricket Club, Natal, North Eastern Transvaal, South Africa)
FA Godfrey (Western Province)
J Godfrey (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
J Godfrey (Border Under-13s)
BD Godlonton (Port Elizabeth)
B Goeda (South Western Districts)
C Goedeke (Crickets)
UH Goedeke (Natal, Natal B)
PJ Goeieman (Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s)
CH Goetz (Eastern Province)
MA Goetz (Potchefstroom)
M Gokal (Transvaal)
J Goldberg (Griqualand West)
SJM Golding (University of Cape Town, Western Province Academy, Western Province Under-17s, Western Province Under-19s)
G Goldman (umpire)
Goldsbury (South Western Districts)
F Goldschmidt (Border)
J Goldsmith (Port Elizabeth)
MH Goldsmith (Transvaal B)
SJ Goldsmith (Eastern Province)
FS Goldstein (Northamptonshire, Oxford University, Transvaal, Transvaal B, Western Province, Western Province B)
B Goldwin (umpire)
B Goliath (South Western Districts Women)
C Goliath (Western Province Women)
E Goliath (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s)
G Goliath (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s)
S Goliath (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-17s)
V Goliath (South Western Districts Women)
SP Gomes (Western Province)
R Gomm (Worcester)
ML Gonin (scorer)
L Goodall (Western Province Under-19s Women, Western Province Women)
Goodson (Western Province Chairman's XI)
EM Goodwin (Middleburg)
L Goodwin (Orange Free State)
L Goodwin (umpire)
D Goosen (Eastern Transvaal Country Districts)
DJG Goosen (umpire)
J Goosen (Boland Under-19s)
J Goosen (South Western Districts Under-13s)
N Goosen (Wits Technical)
V Goosen (Border Under-17s, Border Under-19s)
WG Goosen (Griqualand West)
R Gootkin (Northerns-Goodwood)
N Gopal (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
R Gopal (Transvaal)
Gorber (Stellenbosch Scorpions)
BE Gordon (Border)
C Gordon (KwaZulu-Natal Under-19s)
ES Gordon (New South Wales, Western Province, Western Province B)
H Gordon (Orange Free State)
J Gordon (umpire)
KA Gordon (Border)
M Gordon (North West Under-13s)
N Gordon (South Africa, The Rest, Transvaal)
N Gordon (umpire)
N Gordon (North West Under-13s)
PMF Gordon (Orange Free State)
PT Gordon (Western Province Colts)
RB Gordon (Border)
RJ Gordon-Campbell (Transvaal)
JAS Gorton (Eastern Province)
L Gosa (Border Under-13s, Border Under-15s, Border Under-17s)
O Gosling (Southern Transvaal Country Districts)
O Gosling (Eastern Province Police)
G Gotlieb (Border Invitation XI)
P Gotz (Boland)
C Gouda (Tygerberg)
N Gouge (Zululand Invitation XI)
PL Gouge (Natal Country Districts)
Gould (umpire)
Gould
IF Goulden (Western Province)
RS Gouldie (Eastern Province, Orange Free State)
PH Goulding (umpire)
S Goulding (Northern Orange Free State)
R Gounde (South Western Districts Women)
AGS Gous (Free State)
I Gous (Griqualand West Under-13s)
JC Gous (Western Transvaal)
W Gous (Mpumalanga Under-13s, Mpumalanga Under-17s)
RM Gouveia (KwaZulu-Natal)
A Gouws (Northern Transvaal Country Districts)
A Gouws (umpire)
GF Gouws (Natal Country Districts)
PS Gouws (South Western Districts Under-19s)
S Gouws (Mpumalanga Women)
S Gouws (South Western Districts Under-19s)
S Gouws (Mpumalanga Under-19s Women)
T Gouws (Northerns)
W Gouws (Boland Under-17s)
JNG Govan (Natal B)
JA Gove (South Africa Women)
R Gove (Natal Women)
H Goveia (Natal, Transvaal)
K Goven (Gauteng)
V Govenden (Easterns Under-13s, Easterns Under-15s, Easterns Under-17s)
Govender (Border Cricket Board Invitation XI)
Govender (Natal B)
A Govender (KwaZulu-Natal Women)
BW Govender (KwaZulu-Natal Inland)
D Govender (KwaZulu-Natal)
E Govender (Natal)
G Govender (Natal)
J Govender (Natal, The Rest)
K Govender (Natal)
K Govender (KwaZulu-Natal Under-13s)
L Govender (umpire)
L Govender (Northerns Under-19s, Titans Under-18s)
M Govender (Natal)
MC Govender (scorer)
N Govender (Dolphins, KwaZulu-Natal)
N Govender (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
NT Govender (Easterns Under-19s)
R Govender (Natal)
S Govender (umpire)
S Govender (Gauteng Under-13s)
S Govender (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
Sagren Govender (Natal)
Stanley Govender (Natal)
U Govender (Dolphins, Gauteng, KwaZulu-Natal, Lions, North West)
D Govindjee (Eastern Province, Eastern Province, Eastern Province B)
B Gow (KwaZulu-Natal Inland Women)
GM Gower (Border, Impalas)
IH Gower (umpire)
H Gowrie (Albany)
S Gqabithole (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s)
S Gqadu (Border Under-13s)
M Gqadushe (KwaZulu-Natal Inland)
N Gqalinyanga (Eastern Province Women)
A Gqamane (Border, Warriors)
T Gqamane (Kei Women)
O Gqili (Border Under-13s)
L Gqoli (Kei Under-15s)
C Graaff (Free State Women)
D Graaff (Western Province)
WR Grabie (Orange Free State)
GV Grace (Eastern Province, Eastern Province B, North West)
C Gradwell (KwaZulu-Natal Inland Women)
DV Gradwell (Eastern Province)
KW Gradwell (Eastern Province, Eastern Province B, Eastern Province Country Districts)
Graham (Grahamstown and Colleges)
DK Graham (Western Province)
H Graham (Griqualand West)
J Graham (Colonial Born, Grahamstown)
JM Graham (Transvaal)
JM Graham (Western Province)
L Graham (Border)
M Graham (Durban)
MD Graham (Western Province)
R Graham (Cape Colony, South Africa, Western Province)
TL Graham (Western Province)
C Grainger (Boland, Easterns, Northern Transvaal, Transvaal, Transvaal B)
G Granger (Eastern Province)
Grant (Malays)
AM Grant (umpire)
DAC Grant (Western Province B)
G Grant (scorer)
J Grant (Border, Cape Mounted Rifles)
NE Grant (Griqualand West)
P Grant (KwaZulu-Natal Under-19s)
WJ Grant (Durban)
Granville (Griqualand West Under-13s)
M Gravett (KwaZulu-Natal Inland Under-19s, KwaZulu-Natal Under-15s, KwaZulu-Natal Under-17s)
Gray (JD Logan's XI)
AJA Gray (Cape Cobras, Western Province)
I Gray (Boland Academy)
IT Gray (umpire)
JR Gray (Griqualand West)
N Gray (Orange Free State)
NB Gray (Worcester)
PL Gray (Natal B)
W Gray (KwaZulu-Natal B)
EM Greathead (Eastern Province)
WH Greathead (Johannesburg, Transvaal)
F Greaves (Natal)
J Greaves (scorer)
RA Grebe (Eastern Province)
F Greeff (Southern Cape)
Green (umpire)
Green (Natal Mounted Police)
A Green (Staggerers)
AD Green (Western Province, Western Province B)
C Green (South African Country Districts)
CEA Green (Eastern Province)
EW Green (South Africa Army)
H Green (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
L Green (Grahamstown)
OPS Green (Rhodesia)
R Green (Griqualand West)
R Green (Western Province Colts)
S Green (Western Province)
S Green (Gauteng Under-13s, Gauteng Under-17s)
S Green (Eastern Province Under-15s)
W Greenacre (Durban)
RM Greene (Gloucestershire)
H Greenfield (Middle Rhodesia)
M Greenstein (Orange Free State)
B Greenway (Western Province Cricket Club, Western Province Under-23s, Western Province Under-24s)
EJ Greenwood (umpire)
RL Greenwood (umpire)
S Gregg (Western Province Women)
F Gregory (Border)
J Gregory (KwaZulu-Natal Under-17s)
M Gregory (KwaZulu-Natal Under-15s, KwaZulu-Natal Under-19s)
W Gregory (Mowbray and Leeuwenhof)
A Greig (Gauteng Invitation XI)
M Grenfell (scorer)
M Gresse (KwaZulu-Natal Women)
W Greswell (Mother Country)
VS Greve (Transvaal, Transvaal B)
J Grewar (Brooklands, KwaZulu-Natal Under-17s)
FW Grey (umpire)
M Grey (Claremont Gentlemen)
W Greybe (Midlands)
C Greyling (Mpumalanga Under-13s)
H Greyling (Mpumalanga Under-13s)
J Greyling (Free State Under-13s, Free State Under-15s, Free State Under-17s)
R Greyling (South African Country Districts)
C Greyvenstein (Mpumalanga Under-19s)
G Greyvenstein (Limpopo Under-15s, Limpopo Under-17s, Limpopo Under-19s)
M Grieb (Gauteng Women)
R Griebelaar (Griqualand West Country Districts Under-15s)
D Griebenauw (Mpumalanga)
D Griesel (Mpumalanga Under-13s, Mpumalanga Under-15s, Mpumalanga Under-17s, Mpumalanga Under-19s, South African Schools Colts)
L Griesel (Free State Under-13s B)
S Griesel (scorer)
LW Griessel (Orange Free State, Transvaal B)
MA Grieveson (KwaZulu-Natal Under-13s)
RE Grieveson (South Africa, Transvaal)
DG Griffin (Middleburg)
GM Griffin (Natal, Rhodesia, South Africa)
J Griffith (Orange Free State)
KJ Griffith (Border)
MH Griffith (Border)
WG Griffith (Border)
Griffiths (umpire)
Griffiths (Cape Technikon Invitation XI)
AV Griffiths (Transvaal B, Western Province B)
D Griffiths (KwaZulu-Natal Under-13s, KwaZulu-Natal Under-15s)
F Griffiths (Orange Free State)
W Griffiths (Western Province Academy)
WJ Griffiths (Transvaal)
Griffits (Western Province Academy)
ID Grimmer (Rhodesia)
IR Grimmer (Griqualand West, Kimberley)
OW Grinaker (Natal, Transvaal)
L Grinley-Ferris (Northerns Women, South Western Districts Women)
SJ Grinsell (Border)
CJ Grinyer (Natal B)
M Grip (Mpumalanga Under-13s)
RA Gripper (Rhodesia)
B Grobbelaar (scorer)
DJ Grobbelaar (Auckland)
G Grobbelaar (Gauteng Under-15s B, Gauteng Under-19s)
J Grobbelaar (KwaZulu-Natal Under-13s, KwaZulu-Natal Under-15s)
JJ Grobbelaar (scorer)
N Grobbelaar (South African Defence Force)
A Grobler (Orange Free State)
D Grobler (Easterns Under-15s, North West Academy, North West Under-19s)
E Grobler (Orange Free State)
G Grobler (North West Under-19s)
GC Grobler (Easterns)
GR Grobler (Northern Transvaal, Northern Transvaal B, Orange Free State)
J Grobler (Southern Transvaal Country Districts)
J Grobler (Free State Under-17s, Free State Under-19s)
J Grobler (umpire)
J Grobler (North West Under-13s)
JH Grobler (North West)
N Grobler (Easterns Under-18s, Easterns Under-19s)
P Grobler (Orange Free State)
PJ Grobler (Eastern Transvaal, Impalas, Northern Transvaal B)
SF Grobler (Boland, Gauteng, South Western Districts)
W Grobler (umpire)
W Grobler (South Western Districts Under-13s)
RL Groeneveld (Boland, Gauteng, Lions)
WS Groeneveld (Boland)
Groeneveldt (Boland Academy)
G Groenewald (Limpopo Under-13s)
GJ Groenewald (Free State Under-17s, Free State Under-19s)
I Groenewald (Western Province Under-17s, Western Province Under-19s, Western Province Under-19s B)
J Groenewald (Northern Transvaal B)
TD Groenewald (Derbyshire, Somerset, Warwickshire)
S Groenmeyer (South African Defence Force)
P Groenwald (North West University)
W Groenwald (Tuks)
Grogan (Border)
MJM Gronn (Western Province)
J Groom (KwaZulu-Natal Under-13s)
R Groom (South African Schools)
UG Groom (Natal B)
VG Groom (Durban)
B Grootboom (Easterns Under-13s, Easterns Under-15s, Easterns Under-19s)
S Grootboom (C Milburn's XI, Combined Transvaal XI)
S Grooves (Somerset West)
D Grossmark (Northern Orange Free State)
J Grove (Mpumalanga Under-13s)
BS Groves (Border, Natal, Natal B)
TJ Groves (Border, Natal B)
S Grundy (Southern Transvaal B Women)
L Grustin (Gauteng Under-19s)
B Grutter (Easterns Under-17s, Easterns Under-19s)
AJ Gubb (Eastern Province)
TW Gubb (Eastern Province)
T Guest (King William's Town)
T Guinsberg (scorer)
T Guise Brown (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
G Gultig (South African Country Districts Second XI)
K Gulumabbas (umpire)
S Guman (Mpumalanga Under-13s, Mpumalanga Under-15s)
W Gumede (Mpumalanga Under-13s)
S Gunning (umpire)
J Gunter (Mpumalanga Under-13s, Northerns Under-15s)
W Gunter (Mpumalanga Under-13s)
TMA Gunton (umpire)
D Gupta (Easterns Under-13s, Easterns Under-15s)
JG Gush (Eastern Province)
D Guthrie (Northern Transvaal Country Districts)
G Guthrie (Northern Transvaal Country Districts)
TR Guy (umpire)
A Gwavu (Eastern Province Under-19s)
W Gwavu (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-19s)
AH Gyngell (Griqualand West, Transvaal)
J Gyselman (Kimberley)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive