CricketArchive

South Africa Players (R)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

AE Raaff (Griqualand West)
TH Raaff (Griqualand West)
WJ Raaff (South African Country Districts, Western Province Country Districts)
HW Raath (Northern Transvaal, Northern Transvaal B)
K Rabada (Gauteng, Lions)
KS Rabalao (Northerns Under-19s)
GR Rabie (Cape Cobras, South Western Districts, Warriors, Western Province)
M Rabie (South Western Districts Women)
P Rabinson (Rhodesia)
B Radebe (Pretoria University, Werneth)
C Radebe (Easterns Women)
D Radebe (Limpopo Under-13s, Limpopo Under-15s, Limpopo Under-17s)
K Radebe (Easterns Women)
JD Rademeyer (Limpopo Under-17s)
G Radesich (KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
G Radford (Eastern Transvaal, North West, Western Transvaal)
WR Radford (Boland, Eastern Transvaal, Easterns, Impalas, Orange Free State)
PJL Radley (Free State, Orange Free State, Orange Free State B)
EC Radloff (Northern Natal)
EE Radloff (Midlands)
VW Radloff (Border, Border Country Districts)
WP Radloff (Border)
R Radue (South African Country Districts Second XI)
LC Rael (Transvaal B)
A Raeynddson (Bellville)
B Rafedile (South African Invitation XI)
KO Rafferty (Free State)
AR Rafi Ali (North West Under-13s)
N Rahim (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
RA Rail (Western Province)
P Raine (Eastern Province B)
A Rajah (Transvaal)
T Rakhatla (Free State Under-19s)
T Rakhatla (Free State Under-19s)
E Rall (North West Under-13s)
ARM Ralph (Griqualand West, Western Province)
WW Ralph (Transvaal)
H Ralphs (North Eastern Transvaal, Transvaal)
O Ramaboea (North West Under-19s)
O Ramaboea (Impalas)
DV Ramabolu (Free State Under-19s)
G Ramakrishna (umpire)
K Ramdial (umpire)
A Ramdin (KwaZulu-Natal Inland Under-13s, KwaZulu-Natal Inland Under-15s)
SP Ramdin (KwaZulu-Natal)
J Rameez (Limpopo Under-17s)
OA Ramela (Boland, Cape Cobras, Gauteng, Western Province)
Ramies (Western Province Universities)
B Ramjee (Border Women)
M Rammola (North West Under-17s)
N Ramnarain (Natal, Natal B, Transvaal)
L Ramnarath (KwaZulu-Natal Women)
R Ramnarin (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
N Ramnath (KwaZulu-Natal Women)
RJ Ramoo (Border, Western Province)
E Ramotshela (Limpopo Under-19s Women, Limpopo Women)
J Rampersad (Natal)
M Rampersad (Natal)
S Rampersadh (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
M Ramphela (scorer)
Rampton (Western Transvaal)
D Ramrackan (KwaZulu-Natal Women)
D Ramratkan (KwaZulu-Natal Women)
MR Ramsaroop (KwaZulu-Natal)
R Ramsaroop (Natal)
WK Ramsay (umpire)
Y Ramsurrup (KwaZulu-Natal Under-15s, KwaZulu-Natal Under-17s)
Randall (Border)
B Randall (Eastern Transvaal, Easterns, Impalas)
D Randall (Border)
H Randall (King William's Town)
LGF Randall (Eastern Province)
MJ Randall (umpire)
RH Randell (Border)
RN Randell (Border)
MGH Randeree (BL D'Oliveira's XI)
Y Randeree (Natal)
JKL Randles (Natal)
PJL Randles (Natal)
MN Ranger (Border, Warriors)
RBC Ranger (Border, Border Country Districts)
W Ranger (Border)
R Rangiah (umpire)
C Rania (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s)
GK Rankin (Transvaal)
O Ranoto (Northerns Under-17s)
A Ranyana (Western Province Under-13s)
M Rapakwane (Northerns Women)
T Rapelego (Lions Colts)
T Rapelego (Gauteng)
M Rapholo (Limpopo Under-19s)
K Rapulana (Gauteng, North West)
K Rapulaye (North West Academy)
K Raseleka (Northerns Under-15s, Northerns Under-17s)
A Rasemenye (Northerns Under-19s)
D Rashe (Kei)
M Rasmus (Western Province)
LD Rasmussen (Orange Free State)
M Rasmussen (Border Under-17s)
D Ratzlaff (North West Under-15s, North West Under-17s)
CH Raubenheimer (Boland)
J Raubenheimer (Border Under-13s)
PN Raubenheimer (scorer)
T Raubenheimer (North West Invitation XI)
A Rautenbach (Zululand Invitation XI)
G Rautenbach (Eastern Transvaal Country Districts, Northern Transvaal Country Districts)
LJ Rautenbach (umpire)
C Ravens (Western Province)
J Ravenscroft (South Western Districts)
CD Raw (Orange Free State)
DS Rawlings (South African Schools)
T Rawlings (King William's Town)
P Ray (Southern Transvaal B Women)
PA Rayment (Eastern Province, Eastern Province B, South African Universities, Western Province, Western Province B)
BS Rayner (North Eastern Transvaal)
G Rayner (Midlands)
JH Rayner (Natal)
M Rayner (Border)
PH Rayner (Natal, Natal B, South African Defence Force, South African Universities, Western Province, Western Province B)
W Rayner (Midlands)
A Razaak (Western Province Youth)
SM Razack (KwaZulu-Natal Inland)
AH Razak (Dolphins, KwaZulu-Natal)
S Raziet (South African Non-Europeans)
Reader (The Garrison)
Redah (Southern Suburbs Under-18s)
R Redcliffe (Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s)
BL Reddy (Easterns, The Rest, Titans)
D Reddy (KwaZulu-Natal B, Natal B)
R Reddy (KwaZulu-Natal)
R Reddy (Natal)
S Reddy (KwaZulu-Natal Under-15s, KwaZulu-Natal Under-19s)
V Reder (Easterns Under-19s)
J Redfern (KwaZulu-Natal Inland Under-13s)
AW Redick (Transvaal)
CL Redwood (Natal)
HM Reece-Edwards (Natal B)
Reed (Border)
Reed (Natal Mounted Police)
E Reed (South African Country Districts)
Rees (umpire)
C Rees (Griqualand West)
DW Rees (Rhodesia, Western Province)
H Rees (South African Schools)
HJP Reeves
RA Reeves (Free State, KwaZulu-Natal)
S Reeves (KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
T Reeves (South Africa Women)
S Regenstein (Orange Free State)
K Rehse (scorer)
W Reich (Transvaal B)
D Reichman (umpire)
Reid (Bechuanaland)
A Reid (Cape Colony, Western Province)
ABJ Reid (Cape Province, Western Province)
AGC Reid (Orange Free State)
B Reid (Eastern Province)
BC Reid (Border)
D Reid (Eastern Province)
DJ Reid (South Africa Women)
F Reid (Western Province)
H Reid (Northern Transvaal Country Districts)
H Reid (umpire)
H Reid (umpire)
J Reid (umpire)
KP Reid (Eastern Province, Eastern Province B, Northamptonshire)
L Reid (Gauteng Women)
N Reid (South Africa, Western Province)
NJ Reid (North Eastern Transvaal)
R Reid (Eastern Province Colts)
SC Reid (Border)
TB Reid (Eastern Province, Eastern Province B)
WJC Reid (Orange Free State)
WO Reid (Transvaal)
LJ Reid-Ross (Eastern Province B, Northern Transvaal, South African Universities, Western Province)
CM Reilly (Orange Free State)
NMD Reilly (Orange Free State, Transvaal, Transvaal B)
O Rein (Kimberley Cricket Club)
RW Rein (umpire)
WOH Rein (Border, Eastern Province)
K Reinecke (Griqualand West)
K Renecke (Gauteng Under-15s, Gauteng Under-17s)
S Rennells (Limpopo Women)
Rennie (Bechuanaland)
AIH Rennie (Eastern Province)
AJM Rennie (Natal)
C Rennie (Worcester)
Renny (The Garrison)
E Renny-Tailyour (Civilians, Port Elizabeth)
L Renze (Eastern Province)
T Repelego (Gauteng Under-19s)
JW Repsold (Mpumalanga)
J Repton (Northern Transvaal Invitation XI)
J Rethman (Natal Country Districts)
H Retief (South African Country Districts)
TM Retief (umpire)
Reubenheimer (Western Province Academy)
AC Rex (Transvaal, Transvaal B)
RC Rex (Pretoria)
RD Rex (South African Universities)
SG Rex (umpire)
A Rexe (Border Under-17s)
S Reyned (Western Province Under-15s)
D Reyneke (South African Defence Force)
JJ Reyneke (Griqualand West)
AG Reynolds (Orange Free State)
B Reynolds (Western Province Schools and Colleges)
G Reynolds (Grahamstown)
OGR Reynolds (Eastern Province)
PH Reynolds (Border)
PJ Reypert (umpire)
D Rhoda (Lions Colts)
DA Rhoda (Gauteng)
A Rhode (Boland Under-19s)
L Rhode (South Western Districts Under-17s)
CB Rhodes (Eastern Province B, Natal, Natal B)
CC Rhodes (Griqualand West)
H Rhodes (South Western Districts Women)
HM Rhodes (Eastern Province)
JN Rhodes (Gloucestershire, Ireland, KwaZulu-Natal, Natal, South Africa, South Africa Under-24s)
NR Rhodes (Easterns, Transvaal B)
Rice (Beaufort West, Mother Country)
CEB Rice (Marylebone Cricket Club, Natal, Nottinghamshire, Scotland, South Africa, Transvaal, Transvaal B)
DF Rice (South African Schools)
MJ Ric-Hansen (Natal B)
N Ric-Hansen (South African Country Districts)
W Richard (umpire)
AR Richards (South Africa, Western Province)
AR Richards (Griqualand West Under-13s, Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s)
BA Richards (Gloucestershire, Hampshire, Natal, South Africa, South Australia)
BH Richards (Boland, Boland B)
G Richards (Cape Town Wanderers, Port Elizabeth)
IG Richards (Boland)
J Richards (Gauteng Under-13s)
JM Richards (Western Province)
JR Richards (Northerns)
L Richards (Eastern Province Under-13s)
RR Richards (Border, Northerns, Titans, Warriors, Western Province)
T Richards (Western Province)
W Richards (umpire)
W Richards (Northern Transvaal)
WHM Richards (South Africa)
C Richardson (Orange Free State)
CP Richardson (Rhodesia)
D Richardson (Potchefstroom Boys High School Old Boys Collegians Second XI)
DJ Richardson (Eastern Province, Eastern Province B, Northern Transvaal, South Africa, South African Defence Force, South African Universities)
G Richardson (Zululand Invitation XI)
J Richardson (umpire)
JH Richardson (North Eastern Transvaal, Transvaal B)
L Richardson (Orange Free State)
M Richardson (Western Province Cricket Club)
MF Richardson (Border)
MHH Richardson (Western Province)
RA Richardson (Cheshire, North Eastern Transvaal)
RJ Richardson (Northern Transvaal, Northern Transvaal B)
RP Richardson (South African Defence Force, South African Universities, Western Province, Western Province B)
T Richardson (Northern Transvaal)
A Richerts (umpire)
M Riches (University of Cape Town)
HIH Richter (South African Universities)
RP Richter (Border, Eastern Province, Griqualand West)
R Rickelton (Gauteng Under-13s, Gauteng Under-15s, Gauteng Under-19s)
GJ Ricketts (Griqualand West)
JA Riddell (Natal)
MA Riddell (Natal B)
D Ridgaard (Free State Under-15s)
D Ridgard (Free State Under-13s)
J Ridgeway (Queenstown)
CR Ridgway (Rhodesia)
N Ridgway (South African Universities)
RK Ridgway (South African Universities, Transvaal B)
DG Riemer (Eastern Province, Griqualand West, Orange Free State)
J Riemer (Western Province Country Districts)
T Riemer (Border)
N Ries (Kei Women)
V Riffles (Griqualand West Women)
P Rigal (Griqualand West)
JR Riley (Transvaal, Transvaal B)
NM Riley (North Eastern Transvaal, Orange Free State)
MJR Rindel (Buckinghamshire, Easterns, Northern Transvaal, Northern Transvaal B, Northerns, South Africa, South African Defence Force, Staffordshire, Transvaal B, Worcestershire Cricket Board)
DC Rippon (Eastern Province)
FG Rippon (Eastern Province)
MJG Rippon (Cape Cobras, Netherlands, Sussex, Western Province)
WV Rippon (Border, Eastern Province Country Districts, Orange Free State, South African Defence Force, Transvaal, Transvaal B)
Risk (Western Province)
Risk (The Garrison)
AJC Risley (Natal)
DR Ritchie (Eastern Province)
GG Ritchie (Transvaal, Transvaal B)
J Ritchie (Border Under-13s)
MR Ritchie (Cape Town)
NJ Ritchie (Eastern Province)
N Ritshuri (Limpopo Women)
C Ritter (Gauteng Women)
CW Rivett (Transvaal)
FA Roach (Natal)
JE Roach (umpire)
F Robb (Cape Town, Claremont and Woodstock, Western Province)
K Robbins (scorer)
VC Robbins (Natal)
AD Roberts (Midlands)
AJ Roberts (Border, Eastern Province, Eastern Province B, South African Universities)
B Roberts (Border, Cambridgeshire, Derbyshire, Transvaal, Transvaal B)
B Roberts (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s)
CL Roberts (Rhodesia)
D Roberts (Western Province Cricket Club)
E Roberts (Orange Free State)
E Roberts (Free State Under-17s)
EF Roberts (Midlands)
H Roberts (Free State Under-17s, Free State Under-19s)
HC Roberts (Eastern Province)
L Roberts (umpire)
LE Roberts (Eastern Province)
LL Roberts (Boland, Western Province)
NT Roberts (Northern Transvaal)
P Roberts (Border)
R Roberts (Grahamstown)
T Roberts (Natal)
TM Roberts (Natal B, Western Province B)
V Roberts (Border)
WE Roberts (Border)
H Roberts Badenhorst (Free State Under-17s)
A Robertshaw (Port Elizabeth)
Robertson (Cape Mounted Rifles)
J Robertson (Midlands)
JB Robertson (South Africa, Western Province)
L Robertson (KwaZulu-Natal Inland Women)
RG Robertson (Rhodesia)
SD Robertson (Rhodesia, Zimbabwe-Rhodesia)
T Robertson (Western Province B)
TW Robertson (King William's Town)
BD Robey (Eastern Province, Eastern Province B)
MH Robey (Easterns)
J Robins (Orange Free State)
Robinson (scorer)
C Robinson (umpire)
C Robinson (Mpumalanga Women)
CD Robinson (Cambridge University, Natal, The Rest)
D Robinson (South African Schools)
D Robinson (KwaZulu-Natal Inland Under-15s, KwaZulu-Natal Inland Under-17s, KwaZulu-Natal Inland Under-19s)
DG Robinson (Northern Transvaal B)
ES Robinson (Middleburg)
FR Robinson (North Eastern Transvaal, Northern Transvaal)
G Robinson (Griqualand West)
GH Robinson (Pretoria)
JW Robinson (Griqualand West)
KD Robinson (Natal, Natal B, South African Defence Force)
LG Robinson (Natal, Rhodesia)
M Robinson (Griqualand West Under-19s)
PA Robinson (Lancashire, Northern Transvaal, Northern Transvaal B)
S Robinson (Natal, Pietermaritzburg)
V Robinson (Western Province Colleges)
VL Robinson (Rhodesia)
Z Robinson (Griqualand West Under-13s)
MR Robison (Western Province Combined XI Women)
J Robson (Midlands)
RW Robson (Eastern Province)
W Robyn (Boland Under-13s, Boland Under-15s, Boland Under-19s)
R Rocher (Northern Rhodesia)
GH Roderick (Gloucestershire, KwaZulu-Natal)
G Rodgers (South-West Districts)
L Rodgers (Western Province Under-17s)
CH Rodliffe (umpire)
K Rodocanachi (Eastern Province Women)
L Rodolo (Border, Griqualand West, South Western Districts)
G Rodwell (Griqualand West)
DL Roe (Eastern Province)
GA Roe (Eastern Province, Eastern Province B, Griqualand West, Lions, North West)
C Roelofse (Eastern Province, Eastern Province B)
LA Roelofse (South Western Districts Under-19s)
L Roes (North West Invitation XI)
HP Roesch (Western Transvaal)
DD Roets (North West)
A Rogers (Western Province South Western Districts)
G Rogers (South-West Districts)
L Rogers (Western Province Under-15s, Western Province Under-17s)
R Rogers (Natal)
R Rogers (South African Schools)
S Rogers (Transvaal B)
M Rohlandt (Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s)
S Rohlandt (Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s)
GL Roji (South Africa African XI)
DA Rolfe (Cape Town)
LW Rolfe (North Eastern Transvaal)
TA Rolfe (North Eastern Transvaal)
H Rolfes (Northerns Under-13s)
G Ronaldson (Western Province Combined XI Women)
MB Ronaldson (Eastern Province)
JF Rood (Orange Free State)
S Roodt (Mpumalanga)
QJ Rookledge (Western Province)
AC Roos (Western Province)
G Roos (The Sabres)
G Roos (Pinelands)
J Roos (umpire)
JS Roos (Boland, Boland B)
L Roos (umpire)
M Roos (Western Transvaal)
M Roos (Boland Under-19s Women)
R Roos (Southern Cape)
S Roos (Boland Under-23s)
JB Roothman (Rhodesia, Transvaal)
B Roper (Bellville)
Rorich (Victoria Cricket Club Invitation XI)
F Roro (South Africa Bantus)
BM Roscoe (Western Province)
A Rose (Transvaal)
B Rose (Border Country Districts)
HG Rose (umpire)
M Rose (Griqualand West, Griqualand West Under-24s)
RSK Rose (Griqualand West, Natal, Transvaal)
A Rose-Innes (Kimberley, South Africa, Transvaal)
C Rose-Innes (Griqualand West)
B Rosen (umpire)
E Rosenberg (South Africa Coloureds)
MC Rosenberg (Cambridge University Centre of Cricketing Excellence, Leicestershire, Loughborough University Centre of Cricketing Excellence, North West)
R Rosenberg (Transvaal)
CL Rosendorff (Limpopo)
N Rosendorff (Orange Free State)
W Rosenzweig (Northern Orange Free State)
A Rosevear (Combined Services)
AM Rosholt (Transvaal)
DS Rosier (Griqualand West, Knights)
S Rosier (Griqualand West Under-13s, Griqualand West Under-15s, Griqualand West Under-17s, Griqualand West Under-19s)
CK Ross (Western Province B)
J Ross (Midlands)
JG Ross (Mother Country)
K Ross (Eastern Province Country Districts)
WC Ross (Western Province)
G Rossiter (umpire)
BJ Rossouw (South Western Districts Under-19s)
D Rossouw (Eastern Province, Eastern Province B, North West)
DL Rossouw (Northerns Under-17s, Northerns Under-19s)
E Rossouw (Easterns Under-13s, Easterns Under-15s)
E Rossouw (South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s)
J Rossouw (Easterns)
R Rossouw (Griqualand West Under-13s, Griqualand West Under-15s)
RR Rossouw (Basnahira Cricket Dundee, Eagles, Free State, Knights)
SW Rossouw (North West Under-15s)
C Ross Todd (Mpumalanga Under-13s)
GJ Rothman (Easterns)
E Roulston (Limpopo Under-13s, Limpopo Under-15s)
R Rouse (Eastern Province)
Rousseau (umpire)
L Routenbach (umpire)
D Routledge (JD Logan's XI)
TW Routledge (South Africa, Transvaal)
WG Routledge (umpire)
A Roux (Northerns)
J Roux (Worcester)
JHS Roux (Orange Free State B)
N Roux (Border Under-13s, Border Under-15s)
PF Roux (Griqualand West)
PF Roux (Griqualand West)
A Rowan (Country Clubs)
AL Rowan (Country Clubs)
AMB Rowan (South Africa, Transvaal)
DA Rowan (Transvaal)
EAB Rowan (Eastern Province, South Africa, Transvaal)
GA Rowe (Cape Colony, South Africa, Western Province)
J Rowe-Roberts (Bishops Diocesan College)
J Rowett (Boland Under-13s)
G Rowley (Dolphins, KwaZulu-Natal, KwaZulu-Natal B, KwaZulu-Natal Inland, Lions, North West)
HNP Roy (Western Province)
N Rubela (Easterns Under-19s)
N Rubeni (Easterns Under-19s)
A Rubidge (South Africa Malays)
J Rubidge (Western Province Willows)
R Rubidge (Transvaal)
S Rubidge (Transvaal)
Y Rubidge (Transvaal, Transvaal B)
PSB Rudd (Griqualand West)
AO Rudman (Eastern Province)
GJ Rudolph (Limpopo, Namibia)
J Rudolph (South Western Districts Under-13s, South Western Districts Under-15s, South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s)
JA Rudolph (African XI, Eagles, Jamaica Tallawahs, Northerns, Northerns B, South Africa, Surrey, The Rest, Titans, Yorkshire)
M Rudston (Bishops Diocesan College)
J Ruger (Western Province Combined XI Women)
KJ Rule (Northern Transvaal, Transvaal, Transvaal B)
B Rum Bu (South Africa African XI)
DB Rundle (South Africa, South African Defence Force, South African Universities, Western Province, Western Province B)
EDB Rush (Griqualand West, Western Province)
WRG Rush (Transvaal, Western Province)
A Rushmere (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
CG Rushmere (Border and Eastern Province Combined XI, Eastern Province, South African Universities, Western Province)
D Rushmere (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s)
G Rushmere (Techs-Mutual)
JW Rushmere (South African Universities, Western Province)
M Rushmere (Eastern Province Under-13s, Eastern Province Under-15s, Eastern Province Under-17s, Eastern Province Under-19s)
MW Rushmere (Eastern Province, Eastern Province B, South Africa, South African Defence Force, South African Universities, Transvaal, Transvaal B)
C Russel (Bellville)
CRC Russell (umpire)
G Russell (North Eastern Transvaal)
N Russell (Claremont)
RC Russell (Eastern Province B)
C Rust (South Western Districts Under-17s, South Western Districts Under-19s)
CSE Rutherfoord (Griqualand West, Kimberley)
H Rutherfoord (Griqualand West)
JHH Rutherfoord (Transvaal)
RL Rutherfoord (Natal XI)
AR Rutherford (Pirates)
H Rutherford (Boland Academy)
N Rutherford (Natal Country Districts)
R Rutherford (Potchefstroom)
L Ruthven (South Africa Blind)
D Rutter (Transvaal Country Districts)
C Rutters (scorer)
RB Ryall (Avendale)
RJ Ryall (Western Province, Western Province B)
BE Ryan (Easterns)
EP Ryan (umpire)
FJ Ryan (Border)
LJ Ryan (Western Province B)
P Ryan (Northern Transvaal Country Districts, South African Country Districts)
WT Ryan (umpire)
Ryder (umpire)
DI Ryland (KwaZulu-Natal Inland)
RS Ryninks (umpire)
N Rynners (Northern Transvaal, Northern Transvaal B)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles



LATEST SCORES

CURRENT EVENTS

View all Current Events CLICK HERE






We would like to thank all our contributors. Click here to see how to you can help.
Copyright © 2003-2014 CricketArchive