CricketArchive

Deaths on 26th February

1862W Beldham(Brighton, Epsom, Godalming, Hampshire, Kent, Kent, Marylebone Cricket Club, Middlesex, St John's Wood, Surrey, West Kent)
1863G Picknell(Married, Petworth, Sussex)
1866S Salvin(Cambridge University Long Vacation Club, Christ's College, Cambridge, York)
1874JW Goodwin(Gonville and Caius College, Cambridge)
1879PH Mellor(Birkenhead Park, Cheltenham College, Etceteras, Free Foresters, Gentlemen of Somerset, Trinity College, Cambridge)
1884J Seton Karr(Marylebone Cricket Club, Oxford University)
1885JW McEwan(Tasmania)
1887GLW Fauquier(Cambridge University)
1890TCW Brand(Harrow School)
1891WH Townsend(Oxford University)
1892T Tidy(Kent)
1893UU Heathcote(Eton College, Marylebone Cricket Club)
1894HH Atkinson-Grimshaw(Haileybury College, Marylebone Cricket Club, Reigate Priory)
1894AM Hoare(Cambridge Town and County Club, Cambridge University, Marylebone Cricket Club, Surrey)
1894GA King(Auckland)
1895J Berry(Sheffield, Yorkshire, Yorkshire)
1898A Brenan(Coolattin, Dublin, Dublin University, Ireland, United Ireland Eleven)
1898F Tennyson(Eton College)
1904HJ Anson(Government House)
1904F Pagden(Gentlemen of Sussex)
1907CW Alcock(Marylebone Cricket Club)
1910GM Royle(Nottinghamshire)
1915JC Firth(Dulwich College)
1915CAH Hillier(Cheltenham College, Suffolk)
1916AW Lane-Joynt(Radley College)
1916CB Webb(Lichfield, Staffordshire)
1917EA Stuart(Harrow School, Harrow Wanderers)
1919H Tennent(Caledonian Club, Clydesdale)
1921MW Ireland(Norfolk)
1923F Butler(Nottinghamshire)
1923JG Hoare(Tonbridge School)
1923ET Ridley(Gentlemen of Northumberland, Northumberland, Northumberland)
1924CF Corden(Worcestershire)
1925C Appleton(Yorkshire)
1925CE Richardson(Leicester Town, Leicestershire, Leicestershire, Leicestershire Club and Ground, Leicestershire Colts)
1926HC Gaches(Sidney Sussex College, Cambridge)
1926F Lloyd(Gentlemen of Shropshire, I Zingari)
1927ET Coppinger(Kent)
1928HAHF Lennard(Bullingdon, Eton Ramblers)
1929GO Deane(Hampshire)
1930RF Miles(Gloucestershire, Oxford University)
1930HB Ollerdessen(Shanghai)
1931R Manders(Dublin University, Ireland, Marylebone Cricket Club)
1931L Wood(Lincolnshire)
1932RL Donovan(Ireland)
1935EA Hambro(Trinity College, Cambridge)
1937JG Fawcus(Trinity College, Cambridge)
1939GR Lascelles(Marlborough College)
1943AJ Andrews(Hampshire)
1943CHG Clarke(Jesus College, Cambridge, Public Services and Law, Singapore Cricket Club)
1944HB Lusk(Auckland, Hawke's Bay)
1944WM Scott(Cambridge University)
1945E Matheson(Warwickshire)
1949SG Climenson(Gentlemen of Philadelphia)
1951H Bishko(Orange Free State)
1954WR Inge(Clergy)
1955EM Ashcroft(Derbyshire)
1956WP Pinckney(Wiltshire)
1957AA Saunders(Sussex)
1958JG Hirsch(Cambridge University, London County)
1958HD Stratton(Marylebone Cricket Club)
1960JP Blaiklock(St Bees School)
1960JL Kidd(Essendon)
1962EL Bunting(Worcestershire)
1963FW Baker(Germantown, Germantown Colts, Germantown Second XI, Germantown Zingari, Philadelphia Colts)
1963F Reid(Western Province)
1964GL Sickler(umpire)
1965AR Gabe-Jones(Glamorgan)
1965JC Hubble(Kent, Marylebone Cricket Club)
1967EM Mowat(Natal)
1969KE Cooper(Europeans)
1969WS Prentice(New South Wales)
1971PN Durlacher(Middlesex)
1971EA van der Merwe(South Africa, Transvaal)
1974FR Buttsworth(Western Australia)
1975MA Buntine(University)
1977HJH Harrison(Auckland)
1977LSH Summers(Minor Counties)
1982EH Thorp(Merion)
1983GK Hollier(umpire)
1984AW Bombelli(Sydney Metropolitan, Western Suburbs)
1984AEC Cornwall(Gloucestershire)
1985RN Leighton(Taranaki)
1987RH Cleave(Auckland)
1987FW Fitzgerald(Wiltshire, Wiltshire Boys, Wiltshire Club and Ground)
1988AJM Eggleston(Collingwood, University)
1989CGW Robson(Middlesex, Worcestershire)
1991RE Frearson(East, Minor Counties)
1991KM Miller(Wairarapa)
1991RH Price(Western Australia)
1993M Graham(Canterbury)
1996JRM Tobias(Staffordshire)
1999RAC Forrester(Gloucestershire Gipsies, Marlborough College, Marylebone Cricket Club, Wiltshire, Wiltshire Club and Ground)
2001RB Smith(Border)
2002DJF Hoare(Bedfordshire)
2004DTM Birks(Free Foresters)
2004A Cruickshank(Wairarapa)
2004AM Ogiral(Vidarbha)
2004ALA Robinson(Wiltshire)
2005IA Colquhoun(Central Districts, New Zealand, New Zealand XI)
2005DE Hadfield(Lima Cricket and Football Club)
2006NV Diprose(Tasmania)
2006RH Grime(Prahran)
2006JD Thicknesse(Arabs, Butterflies, Harrow School, Harrow Wanderers, Marylebone Cricket Club)
2006HF Wright(Orange Free State)
2007DV McGuire(Tasmania)
2009R Parkhill(scorer)
2013RA Edwards(North Eastern Transvaal)
2015PJ Hutchison(South Australia, Tasmania)
2016BK Garudachar(Bombay, Cricket Club of India, Mysore, Southern India, United Provinces, United Provinces Governor's XI)
2016DH Naish(North Eastern Transvaal)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how you can help.
| Home | Privacy Policy | Contact |
Copyright © 2003-2017 CricketArchive