CricketArchive

Scotland Players (C)

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

JD Cachia (Falkland, Stenton and Tyninghame, Strathallan School)
MG Cachia (Central Scotland Under-18s, Falkland, Stenton and Tyninghame, Strathallan School)
RF Cachia (scorer)
B Cadd (Royal High Corstorphine)
D Cadd (Royal High Corstorphine)
D Cadden (Royal High Corstorphine)
A Caddick (Rossie Priory)
A Caddick (Largo Second XI, Largo Third XI)
A Caddick (Peebles County)
P Caddick (Peebles County)
S Caddick (Peebles County)
RP Cadman (Strathallan Occasionals)
A Cadzow (East of Scotland Under-17s, Fettes College)
JH Caird (Aberdeen University)
C Cairney (Fochabers)
AS Cairns (East of Scotland, Gentlemen of Edinburgh, Scotland, Scotland XI)
C Cairns (Edinburgh Academy)
DJ Cairns (Loretto School, Scotland XI)
DO Cairns (Western Warriors Under-15s)
FD Cairns (George Watson's College)
G Cairns (Western Warriors Under-15s)
GW Cairns (Scottish Universities, Watsonians)
JS Cairns (Eastern Knights Under-15s, West Lothian Second XI)
NH Cairns (Merchiston Castle School, Scottish Wayfarers Colts)
R Cairns (Edinburgh Academy)
Caldecott (Kelso)
A Calder (Scotland Under-17s Women)
D Calder (Lomond School)
EL Calder (Trinity College, Glenalmond)
R Calder (George Watson's College)
TJ Calder (Loretto School)
WG Calder (George Watson's College)
NH Calderbank (Edinburgh Academy)
N Calderwood (Prestwick)
SC Calderwood (Lomond School)
AS Caldwell (Edinburgh, Fettesian Lorettonians, Gentlemen of Edinburgh, Lasswade, Loretto School, Scotland)
D Caldwell (Falkland, Falkland Second XI, Falkland Third XI)
DIC Caldwell (Merchiston Castle School)
G Caldwell (Lasswade, Trinity College, Glenalmond)
HFH Caldwell (Bryn-y-Neuadd, East of Scotland, Edinburgh, Fettesian Lorettonians, Gentlemen of Edinburgh, Gentlemen of Loretto School, Grange, Lasswade, Loretto School, Marylebone Cricket Club, Scotland, South of Scotland)
J Caldwell (Old Contemptibles)
JC Caldwell (Trinity College, Glenalmond)
WH Caldwell (Loretto School)
A Caleca (Dundee High School Former Pupils)
B Callan (Dunfermline, Dunfermline Carnegie)
M Callan (Dunfermline Carnegie, Dunfermline Carnegie Second XI)
AD Callander (East of Scotland)
WH Callander (Royal Scots Greys)
JC Callender (Strathmore, Strathmore Union)
R Callicott (East of Scotland Under-16s, East of Scotland Under-19s, Edinburgh Academicals, Edinburgh Academy)
R Callicott Jr (Leith Franklin Academicals Beige, Leith Franklin Academicals Beige Second XI)
M Calling (scorer)
AR Callow (Dunbar)
MR Callow (Dunbar)
S Callow (Dunbar)
R Calvert (West of Scotland Under-21s)
AF Calwell (Blair Lodge School)
R Cameling (North of Scotland Under-16s)
Cameron (umpire)
Cameron (Merchiston Castle School)
A Cameron (scorer)
A Cameron (Dumfriesshire)
A Cameron (Comrie)
A Cameron (Dunfermline Carnegie Second XI)
AB Cameron (Merchiston Castle School)
AC Cameron (Glasgow Academy)
AM Cameron (Forfarshire, Forfarshire Under-19s, Forthill)
AW Cameron (Edinburgh Cricket League)
B Cameron (Grange)
BD Cameron (Merchiston Castle School, Scottish Wayfarers Colts)
BM Cameron (Scottish Regional Academies Under-18s)
C Cameron (Clackmannan County)
CM Cameron (Arbroath United, Arbroath United Second XI, Scotland Under-12s)
CM Cameron (Scotland Under-17s)
DA Cameron (Fettes College)
DC Cameron (umpire)
DC Cameron (Fettes College)
E Cameron (Kelburne)
G Cameron (Ferguslie, Scotland Under-17s, Scotland Under-19s, Uddingston, West of Scotland Under-16s)
H Cameron (Trinity College, Glenalmond)
J Cameron (Crescent)
JA Cameron (The Centurions, The Forty Club, West of Scotland)
JF Cameron (Kincardineshire)
JM Cameron (Blair Lodge School)
L Cameron (Aberdeenshire)
MA Cameron (Fettes College)
RAI Cameron (Highland)
RD Cameron (Arbroath United, Arbroath United Second XI, Arbroath United Under-13s, Caledonian Highlanders Under-15s, Caledonian Highlanders Under-18s, Scotland Under-15s)
RWD Cameron (Edinburgh University)
S Cameron (Greenock)
SJ Cameron (Caledonian Highlanders, Caledonian Highlanders Under-15s, Caledonian Highlanders Under-18s, Forfarshire, Forfarshire Under-18s, Forfarshire Under-19s, Scotland A, Scotland Under-15s, Scotland Under-17s, Scotland Under-19s, Scotland XI, Tayside and Fife Under-13s)
T Cameron (umpire)
T Cameron (West of Scotland)
WPL Cameron (George Watson's College)
D Camilerri (Strathallan School)
Campbell (Scotland)
Campbell (Duke of Atholl's XI)
Campbell (Lord Moncreiff's XI)
A Campbell (Clydesdale, Glasgow, Scotland)
A Campbell (Glasgow University)
A Campbell (Almond Valley)
A Campbell (Strathmore Union)
A Campbell (Methlick)
A Campbell (East of Scotland)
A Campbell (Inverurie)
A Campbell (Stirling County, Stirling County Third XI)
AC Campbell (9th Battalion, Highland Light Infantry)
AJ Campbell (Loretto School)
AN Campbell (Trinity College, Glenalmond)
B Campbell (umpire)
B Campbell (Stonehaven Thistle)
B Campbell (Stirling County)
C Campbell (Trinity College, Glenalmond)
C Campbell (Clydesdale)
C Campbell (Dunfermline)
C Campbell (Stoneywood-Dyce)
C Campbell (umpire)
C Campbell (Clydesdale)
C Campbell (Fifeshire)
CA Campbell (Glasgow Academy)
CA Campbell (West of Scotland)
CH Campbell (scorer)
CS Campbell (Fettes College)
CW Campbell (East of Scotland)
D Campbell (Glasgow)
D Campbell (umpire)
D Campbell (Murrayfield-DAFS Fourth XI)
D Campbell (Kelso)
DF Campbell (Watsonians)
DF Campbell (Kelburne)
DS Campbell (Greenock)
E Campbell (Edinburgh Academy)
E Campbell (Stewart's Melville Royal High, Stewart's Melville Royal High and Heriot's Under-18s, Stewart's Melville Royal High Second XI, Stewart's Melville Royal High Third XI)
F Campbell (Scotland Women)
F Campbell (scorer)
F Campbell (Kirkwood)
FHM Campbell (Eastern Knights Under-15s)
G Campbell (Clydesdale, Gentlemen of Scotland)
G Campbell (Dunfermline)
G Campbell (Woodcutters)
GEF Campbell (Edinburgh Academy)
GG Campbell (Scotland)
H Campbell (Blair Lodge School)
H Campbell (East of Scotland Under-13s)
H Campbell (Kelso)
HW Campbell (Scotland)
J Campbell (umpire)
JB Campbell (Glasgow, West of Scotland)
JD Campbell (Fettes College)
JH Campbell (scorer)
JN Campbell (Stewart's Melville Royal High Fourth XI)
JP Campbell (JC McNair's XI)
JT Campbell (Fettes College)
L Campbell (Watsonians Second XI, Watsonians Third XI)
N Campbell (The Forty Club West of Scotland)
NG Campbell (Glasgow Academicals)
P Campbell (umpire)
P Campbell (Drumpellier, Scottish Cricket Union Colts)
R Campbell (Scottish Universities)
R Campbell (Drumpellier)
R Campbell (Glasgow Academy)
R Campbell (East of Scotland Under-23s, Scotland Under-19s)
RC Campbell (2nd Battalion Highland Light Infantry Officers)
RG Campbell (Glasgow, Scotland XI, West of Scotland, West of Scotland)
RH Campbell (Fettes College)
S Campbell (Stirling County)
S Campbell (Drumpellier)
S Campbell (Morton)
S Campbell (Inverclyde)
SD Campbell (Central Scotland, Dunfermline, Falkland, North of Scotland Under-17s, Scotland Under-19s)
SD Campbell (North of Scotland)
T Campbell (Edinburgh Academicals)
W Campbell (Scotland)
W Campbell (The Visitors)
W Campbell (West of Scotland)
W Campbell (Edinburgh Academy)
WB Campbell (Loretto School)
WK Campbell (Trinity College, Glenalmond)
JR Campling (Grange)
A Candlish (Holy Cross Academicals, Holy Cross Academicals Second XI, Holy Cross Academicals Third XI)
RKP Cannon (Central Scotland Under-19s, Dundee High School, Forfarshire, Forfarshire Under-19s, Forthill, North of Scotland Under-17s, Scotland Academy, Scotland Under-15s, Scotland Under-17s, Scotland Under-19s, Scotland Under-23s, Scottish Universities)
WJ Capes (Glasgow, West of Scotland)
N Caplan (East of Scotland Under-17s, East of Scotland Under-19s, Grange, Scotland Under-19s)
KA Cappie (Scotland XI)
L Carey (Scottish Cricket Union Colts, Scottish Junior Colts)
M Carey (St Leonard's School for Girls)
D Carlohs (Irvine)
S Carlson (Clydesdale)
C Carlton (Glasgow)
R Carlton (East Kilbride)
DA Carlyle (Prestwick)
E Carlyle (Prestwick)
A Carman (Clackmannan County, Clackmannan County Second XI)
A Carmichael (Morrison's Academy, Crieff)
AGW Carmichael (Edinburgh Academicals)
C Carmichael (Forfarshire)
CGD Carmichael (Eastern Knights Under-15s, Eastern Knights Under-18s, Edinburgh Academicals, Scotland Under-15s)
FDS Carmichael (Eastern Knights Under-18s, Edinburgh Academicals)
GB Carmichael (Trinity College, Glenalmond)
JFS Carmichael (Edinburgh Academy, Federated Malay States)
BA Carnegie (Arbroath United, Marylebone Cricket Club)
BC Carnegie (Arbroath United, Caledonian Highlanders Under-18s, Marylebone Cricket Club, Scotland Under-17s, Scottish Universities)
G Carnegie (Coupar Angus)
G Carnegie (Forfarshire, Forthill)
HG Carnegie (Arbroath United, Arbroath United Under-13s, Caledonian Highlanders, Caledonian Highlanders Under-15s, Caledonian Highlanders Under-18s, Eastern Knights Under-15s, Marylebone Cricket Club, Scotland A, Scotland Under-15s, Scotland Under-17s, Scotland Under-19s, Tayside and Fife Under-13s)
J Carnegie (Scotland)
SD Carnegie (Scottish Cricket Union Colts, Strathmore)
GT Carney (North of Scotland Under-17s)
A Carnie (Greenock Academy)
W Carnie (Scotland)
W Carnie (Aberdeen Union Club)
O Carpenter (Stewart's Melville Royal High Fourth XI)
JD Carphin (Edinburgh Academy)
B Carr (Methlick)
D Carr (Merchiston Castle School)
G Carr (Rossie Priory)
S Carr (Drumpellier)
W Carr (umpire)
T Carre (Oban)
D Carrick (Alps, Glasgow Academicals)
J Carrick (West of Scotland)
JS Carrick (Glasgow, Marylebone Cricket Club, Scotland, Scotland XI, West of Scotland)
AJS Carrie (Scottish Cricket Union Colts, Scottish Wayfarers)
CH Carruthers (umpire, scorer)
J Carruthers (Ferguslie, Scotland Under-19s)
JF Carruthers (Fettes College, Gentlemen of Edinburgh, North of Scotland, Old Fettesians)
N Carruthers (Strathclyde Police, West of Scotland)
WL Carruthers (Fettes College)
S Carse (South of Scotland Under-21s)
A Carsewell (South of Scotland)
A Carson (Boroughmuir Second XI)
DS Carson (Fettes College)
IG Carson (Merchiston Castle School, Scottish Wayfarers Colts)
J Carson (Falkland)
S Carson (Merchiston Castle School)
JL Carstairs (Christ's College, Cambridge, Edinburgh Academy)
A Carstens (Penicuik)
A Carswell (Border League)
AR Carswell (Stirling County)
D Carswell (South of Scotland)
K Carswell (Durham Women, Northern Districts Women, Scotland Women)
R Carswell (Scotland Under-17s, Scotland Under-19s, Scottish Universities, Stirling County)
Carte (umpire)
Carter (Aberdeen Clubs A XI)
Carter (Royal Air Force Leuchars)
Carter (West of Scotland Second XI)
A Carter (umpire)
A Carter (Weirs)
D Carter (Fifeshire)
J Carter (TD Hamilton's XI)
NM Carter (Boland, Cape Cobras, Matabeleland Tuskers, Middlesex, Scotland, Warwickshire)
P Carter (Perthshire)
M Cartlidge (Holy Cross Academicals)
NH Cartmell (scorer)
R Carton (East Kilbride)
E Cartwright (scorer)
HR Cartwright (scorer)
L Cartwright (Carlton Women)
L Cartwright (scorer)
T Cartwright (umpire)
R Carty (Glasgow Academy)
RM Carty (Uddingston)
A Carver (West Lothian)
WM Carver (Fettes College)
G Case (Heriot's)
JR Case (Heriot's, Heriot's Second XI)
CA Cash (East of Scotland Cricket Academy, Eastern Knights Under-18s, Penicuik, Scotland Under-15s, Scotland Under-17s, Scotland Under-19s, Watsonians, Watsonians Second XI)
M Cash (George Watson's College, Watsonians)
C Caskie (Helensburgh)
DY Cassels (Glasgow University, West of Scotland)
J Cassels (Cupar)
Cassford (Lord Moncreiff's XI)
G Cassidy (Kelburne)
M Cassidy (Kelvinside Academy)
M Cassidy (Glasgow Academy)
N Cassidy (Kelvinside Academy)
S Cassidy (South of Scotland Under-19s)
C Cassils (Glasgow Academy)
D Castell (scorer)
A Castles (Scottish Universities)
Cathcart (Duke of Atholl's XI)
Cathcart (Duke of Atholl's XI)
AH Cathcart (Loretto School)
J Cathles (George Watson's College)
AD Cato (Aberdeenshire)
B Caton (Caledonian Highlanders Under-15s, Largo Second XI)
D Caton (Largo Second XI)
A Catt (Royal High Corstorphine)
S Catto (Highland)
CM Cavanagh (Uddingston, Weirs)
ER Cave-Browne (Trinity College, Glenalmond)
DD Cavellini (North of Scotland, Scotland B)
GE Caven (Ayr)
Cay (Aberdeen Union Club)
D Cc (scorer)
DT Cessford (Loretto School)
S Cessford (Kelso, South of Scotland Under-19s)
C-Everett (Carlton Second XI)
S Cha (Clackmannan County Second XI)
GF Chadwick (Edinburgh University)
S Chakrabarti (Leith Franklin)
Challa (Aberdeen Grammar School Former Pupils)
R Challuri (Dunfermline)
Chalmers (Caledonian Highlanders)
A Chalmers (Aberdeenshire)
A Chalmers (George Watson's College)
AD Chalmers (East of Scotland Cricket League Under-23s, East of Scotland Under-14s, East of Scotland Under-16s, Scotland Under-12s, Scotland Under-13s, Scotland Under-15s, Scotland Under-17s, Watsonians, Watsonians Second XI)
AGN Chalmers (Loretto School)
CA Chalmers (Strathallan Occasionals)
D Chalmers (Haddington)
EF Chalmers (Scotland)
GK Chalmers (Scotland)
Ja Chalmers (Broomhall)
Jo Chalmers (Broomhall, Broomhall Second XI)
P Chalmers (Methlick)
P Chalmers (Heriot's Third XI)
P Chalmers (Broomhall Second XI)
R Chalmers (Falkland, Scotland Under-17s)
R Chalmers (Stonehaven Thistle)
R Chalmers (Dollar Academy)
RR Chalmers (East of Scotland Under-21s)
S Chalmers (South of Scotland Under-19s)
SD Chalmers (Grange)
SJ Chalmers (Scotland)
T Chalmers (Caledonian Club, Gentlemen of Scotland, Glasgow, Scotland, Scotland XI, West of Scotland)
WH Chalmers (Leith Academy Staff)
W Chamberlain (East of Scotland)
Chambers (Forfarshire, Scottish Counties)
D Chambers (Falkland Second XI, Falkland Third XI)
F Chambers (TD Hamilton's XI)
G Chambers (Falkland, Falkland Second XI)
GM Chambers (Western Warriors Under-15s, Western Warriors Under-18s)
I Chambers (Helensburgh)
J Chambers (St Boswells)
R Chambers (Musselburgh Second XI)
TA Chambers (West of Scotland)
A Chanachad (Eastern Regional Development XI)
JG Chancellor (Scotland)
AJ Chandrachud (Merchiston Castle School, Stenhousemuir)
RS Chandu (Aberdeenshire, Caledonian Highlanders Under-18s, Mannofield)
D Chapel (Scotland)
W Chapel (Arbroath United)
A Chapman (Strathallan School)
D Chapman (Strathmore Union)
D Chapman (East of Scotland)
J Chapman (Uddingston)
J Chapman (Strathallan Occasionals, Strathallan School)
JD Chapman (Stewart's Melville Royal High)
K Chapman (Falkland)
M Chapman (Edinburgh South)
M Chapman (scorer)
P Chapman (scorer)
S Chapman (North of Scotland)
J Chappel (St Leonard's School for Girls)
MJ Chapple (Hawthorn-Monash University, Richmond, West of Scotland)
Charanjit Singh (Dunfermline)
R Charleson (Penicuik Second XI, Penicuik Third XI)
SS Charleson (Penicuik, Penicuik Second XI)
M Charlton (umpire)
L Charlwood (Old Contemptibles)
MB Chase (Aberdeenshire)
D Chatt (Peebles County, Stenton and Tyninghame)
J Chatt (Peebles County, Watsonians Under-13s)
W Chatta (Hamilton Palace)
M Chatterji (Central Scotland Under-16s)
P Chatterji (Scotland Women)
N Chaudhary (Carlton)
S Chaudhary (Hillhead High School Former Pupils, Irvine)
S Chaudhary (Greenock)
AI Chaudhry (Clydesdale, Clydesdale Under-18s, Scotland Under-17s, Western Warriors Under-18s)
BZ Chaudhry (Poloc, Scotland Under-19s)
DZ Chaudhry (Glamorgan Second XI, Poloc, Scotland Under-15s, Scotland Under-17s, Scotland Under-18s, Western Warriors Under-18s)
HM Chaudhry (Clydesdale, Poloc, Scotland Under-12s, Scotland Under-15s, Scotland Under-19s, Western Warriors Under-18s)
M Chaudhry (Victoria)
M Chaudhry (Whiteinch)
O Chaudhry (scorer)
R Chaudhry (Active Life)
S Chaudhry (Irvine)
U Chaudhry (Cavaliers)
A Chaudhuri (High School of Glasgow)
F Chaudry (Aberdeenshire)
M Chaudry (Stirling County Women)
S Chaudry (Renfrew)
S Chaudry (Boroughmuir, Boroughmuir Second XI)
T Chaudry (Boroughmuir, Boroughmuir Second XI)
Z Chaudry (Westquarter and Redding)
A Chauhan (Drummond Trinity Second XI)
M Chawla (Holy Cross Academicals)
RHC Cheales (Scottish Counties)
RN Cheape (Fettes College)
DM Cheater (Edinburgh Academy, Scottish Wayfarers)
A Cheema (Stirling County)
M Cheesman (Royal High Corstorphine Third XI)
RM Cheesman (Poloc)
D Chelladurai (umpire)
S Chengappa (Murrayfield-DAFS)
Cherry (Glasgow Academicals)
H Cherry (scorer)
J Cherry (Glasgow Academicals)
A Chester (Helensburgh, The Forty Club)
A Chester (West of Scotland Under-19s)
R Chetham Strode (Edinburgh University)
N Chetty (Marchmont, Marchmont Second XI)
H Chevaisse (umpire)
A Cheyne (Grange)
H Cheyne (Strangers)
MA Cheyne (Gordonstoun School)
A Chick (George Watson's College)
J Chiene (Edinburgh Academy)
Chignell (Stirling County Select XI)
C Childs (Stirling County Women)
J Chilton (Scottish Cricket Union Colts)
GT Chine (Edinburgh Academy)
K Chinnam (Glasgow High Kelvinside)
RL Chirnside (Loretto School)
C Chisholm (Woodcutters)
G Chisholm (umpire)
IH Chisholm (scorer)
KPMIH Chisholm (scorer)
RHE Chisholm (Scotland)
W Chisty (Stirling County)
SS Chitnis (Clydesdale)
C Chockalingham (Victoria)
F Chohan (Glasgow Academicals)
S Chohan (Glasgow Academicals)
I Choohan (Glasgow Academicals Women)
P Choudhary (Weirs)
D Choudhury (Murrayfield-DAFS, Murrayfield-DAFS Second XI, Murrayfield-DAFS Third XI)
S Choudri (West of Scotland)
H Choudry (Glasgow Academy)
J Choudry (West of Scotland Under-19s)
S Chowdary (Holy Cross Academicals)
T Chowdhry (Daniel Stewart's and Melville College)
S Chrisite (Arbroath United Second XI)
MA Christensen (Helensburgh, Kelburne)
Christie (Meigle)
A Christie (Stirling County)
A Christie (Glasgow High Kelvinside)
AC Christie (Fettes College)
B Christie (Freuchie)
C Christie (205th Field Company, Royal Engineers)
CM Christie (Brechin)
D Christie (umpire)
D Christie (Meigle)
D Christie (Gargunnock Village)
DYF Christie (Freuchie)
F Christie (South of Scotland)
FC Christie (Dollar Academy)
G Christie (Trinity College, Glenalmond)
GB Christie (Freuchie)
GFF Christie (Aberdeenshire)
H Christie (North of Scotland)
IM Christie (scorer)
J Christie (Strangers)
JC Christie (Scotland)
JF Christie (Aberdeen University, Aberdeenshire)
R Christie (Freuchie)
R Christie (Freuchie)
R Christie (St Modan's High School Former Pupils)
S Christie (Dunfermline Carnegie Second XI)
SI Christie (Arbroath United, Tayside and Fife Under-13s)
SL Christie (Scotland Women)
Christison (Scotland)
AFP Christison (Edinburgh Academy)
FJ Christison (Edinburgh Academy, Oxford University Authentics, South of Scotland)
N Christison (Morton Third XI)
I Chughtai (South of Scotland)
D Church (Fettes College)
G Church (Inverclyde)
P Church (Fettes College)
JTW Churcher (Grange, Grange Second XI)
Churchill (Strathallan School)
A Churchill (Ellon Gordon)
J Cilbertson (Dundee High School)
PBA Cillers (Stirling County)
R Claasen (Stenhousemuir)
Clark (Aberdeen Clubs A XI)
Clark (St Andrews University Staff)
Clark (Aberdeen Grammar School)
A Clark (George Watson's College)
A Clark (East of Scotland Under-17s, Edinburgh Academy)
A Clark (Haddington)
AHP Clark (Trinity College, Glenalmond)
AM Clark (Fettes College)
AW Clark (South of Scotland Cricket League)
BM Clark (umpire)
C Clark (scorer)
C Clark (Stoneywood)
C Clark (Livingston, Livingston Second XI)
C Clark (umpire)
CAC Clark (West of Scotland, West of Scotland)
CC Clark (Edinburgh South)
CJP Clark (Meigle)
G Clark (Glasgow Academicals)
G Clark (West of Scotland)
GWB Clark (Edinburgh Academy)
J Clark (Scotland)
J Clark (Dumfriesshire)
J Clark (Old Aberdeen)
J Clark (Edinburgh Academy)
J Clark (umpire)
J Clark (Peebles County)
JF Clark (Glasgow Academy, West of Scotland)
JM Clark (Kilmarnock)
JS Clark (Glasgow)
M Clark (umpire)
M Clark (Stoneywood)
M Clark (St Michael's)
M Clark (Huntly)
MJ Clark (Arbroath County, Arbroath United, North of Scotland, Scotland B, Scotland Under-19s, Scotland XI)
MR Clark (The Forty Club Scotland)
N Clark (Buckie)
NB Clark (Stenhousemuir)
P Clark (Scottish Junior Colts, The Centurions)
PDCR Clark (North of Scotland)
PJM Clark (Merchiston Castle School)
R Clark (Edinburgh Academy)
R Clark (Meigle)
RS Clark (Scotland)
T Clark (Carlton)
T Clark (Brechin)
W Clark (Scotland)
Clarke (Strathallan School)
A Clarke (Weirs)
AHS Clarke (Trinity College, Glenalmond)
BG Clarke (Drumpellier, Scotland Under-15s, Scotland Under-19s, Uddingston, West of Scotland Under-19s)
DS Clarke (Officers' School of Instruction, Stirling)
E Clarke (West of Scotland)
F Clarke (Uddingston)
J Clarke (Dumfries)
J Clarke (Stoneywood)
J Clarke (Daniel Stewart's and Melville College)
JS Clarke (Fettes College)
K Clarke (Kinross Women)
KS Clarke (Elgin and District, Fort George Garrison, Nairn and District, North of Scotland, Trinity College, Glenalmond)
M Clarke (North of Scotland Under-23s)
M Clarke (St Andrews University Staff)
N Clarke (Ferguslie)
N Clarke (West of Scotland)
NR Clarke (The Forty Club)
PA Clarke (Arbroath United, North of Scotland Under-19s, Scotland Under-15s)
R Clarke (West Lothian)
R Clarke (Hillhead High School Former Pupils)
S Clarke (Players of Scotland)
TE Clarke (Carlton, Scottish Universities)
W Clarke (umpire)
Clarkson (St Leonard's School for Girls Seniors)
CR Clarkson (Eastern Knights Under-15s, Eastern Knights Under-18s, Royal High Corstorphine, Royal High Corstorphine Second XI, Scotland Under-15s, Scotland Under-17s)
F Clarkson (Carlton Second XI, Carlton Third XI)
MJ Clarkson (scorer)
R Clarkson (Royal High Corstorphine Second XI, Royal High Corstorphine Third XI)
HM Claughton (Players of Scotland)
AB Clay (Loretto School)
AT Clay (Edinburgh Academy)
B Clay (Ayr Women)
Z Clayburn (Grange Second XI, Grange Third XI)
J Clayton (Strathallan Occasionals)
S Clayton (Marchmont Second XI)
W Clayton (Teuchters)
B Cleaver (Falkland)
M Cleaver (Strathallan Occasionals)
C Clegg (Edinburgh University Staff)
JA Clegg (Fettes College)
CR Cleghorn (Clifton College, Forfarshire)
GJ Clemens (Huntly)
T Clemens (St Andrews University Staff)
D Clement (Strathallan School)
D Clement (Penicuik Second XI, Penicuik Third XI)
IH Clement (George Watson's College)
Clements (Peebles County)
M Clench (Murrayfield-DAFS)
L Clerihew (East of Scotland)
D Clews (West of Scotland)
JD Clews (Kelvinside Academy)
JB Cliffe (East of Scotland)
R Cliffe (Scotland)
D Clifford (Murrayfield-DAFS)
E Clifford (Edinburgh South, Edinburgh South Second XI, Edinburgh South Third XI)
HC Clifford (West of Scotland)
CN Clifton (Glasgow)
S Clinton Baker (Heriot's Second XI)
H Clive (Scottish Universities)
L Cloudsley (Perth)
W Clough (Kirkcudbright)
TH Clouston (Merchiston Castle School)
GS Clubb (Aberdeenshire, North of Scotland Under-19s)
BJM Clube (Edinburgh Academy, Scotland Under-19s, Scottish Universities, Scottish Wayfarers Colts)
CPM Clube (East of Scotland Under-16s, Fettes College)
T Clube (Scottish Junior Colts)
GM Clunie (Edinburgh Academy)
WM Clunie (Edinburgh Academy)
D Clutterbuck (Aberdeenshire)
J Clutterbuck (East of Scotland Under-19s, East of Scotland Under-23s, Edinburgh, Scotland Under-19s, Scotland Under-21s, South of Scotland)
CD Clyne (Dundee High School Former Pupils, East of Scotland Under-19s, Falkland, Scottish Universities)
D Coad (Edinburgh University Staff)
A Coates (Helensburgh)
B Coates (Largo, Largo Second XI)
D Coates (Largo, Largo Second XI)
H Coates (Largo Second XI, Largo Third XI)
J Coates (West of Scotland Under-17s)
R Coates (scorer)
D Coaton (Strathallan School)
CJ Coats (High School of Glasgow, West of Scotland Under-13s, Western Warriors Under-14s, Western Warriors Under-15s)
GMR Coatsworth (Fettes College)
WG Cobb (East of Scotland, Grange, Hertfordshire, Marylebone Cricket Club, Rugby School, Scotland)
G Cobban (Cults)
CN Cobbet (Aberdeen University)
Cobley (Aberdeenshire)
AGH Cochran (Loretto School)
DG Cochran (Aberdeenshire, Loretto School)
JKM Cochran (Edinburgh Academy)
PC Cochran (Loretto School)
Cochrane (Royal Scots Greys Sergeants)
AJC Cochrane (Edinburgh Academy, Scottish Wayfarers)
D Cochrane (Edinburgh Academy)
DT Cochrane (Strathallan Occasionals)
IE Cochrane (East of Scotland)
J Cochrane (Kismet)
JR Cochrane (Edinburgh Public Parks)
N Cochrane (Carlton, East of Scotland Under-17s, East of Scotland Under-19s, Scotland Under-17s)
NG Cochrane (Scotland A, Scottish Counties, Scottish Cricket Union Colts)
PC Cochrane (Loretto School)
SRA Cochrane (Fauldhouse, Fauldhouse Victoria)
AM Cockburn (Eastern Knights Under-15s, Eastern Knights Under-18s, George Watson's College, Scotland Under-17s, Watsonians, Watsonians Second XI)
D Cockburn (Watsonians Second XI, Watsonians Third XI)
HA Cockburn (Glasgow Academy)
J Cockburn (West of Scotland)
WRM Cockburn (Scotland)
FC Cockerell (West of Scotland)
Coddington (North of Scotland)
N Coe (East Kilbride)
P Coetzee (East Kilbride)
HP Coetzer (Dyce, Stoneywood)
KJ Coetzer (Chittagong Kings, Durham, Durham Cricket Board, Northamptonshire, Scotland)
P Coetzer (Stoneywood-Dyce)
SC Coetzer (Scotland)
SP Coetzer (Aberdeenshire, Cape Town, Scotland Academy, Scotland Under-19s, Scottish Cricket Union Colts, Scottish Universities, Stoneywood-Dyce)
PJ Coffey (Glasgow University Staff, Prestwick, The Forty Club)
SE Coffin (Officers' School of Instruction, Stirling)
AR Coggins (Glasgow High Kelvinside, Glasgow High School, Scottish Universities, Stewart's Melville Royal High, West of Scotland Under-19s)
MD Cohen (North of Scotland, North of Scotland Under-19s, Stoneywood-Dyce)
C Coker (Dunfermline)
A Colam (Edinburgh Academicals, Edinburgh Academicals Second XI)
B Colbeck (Scottish Universities)
GJ Cole (Scottish Cricket Union President's XI)
HP Cole (Grange)
SC Cole (Prestwick Under-13s, Western Warriors Under-15s)
D Coleman (Dalgety Bay)
FRJ Coleman (Oxford Marylebone Cricket Club University, Scotland, Warwickshire)
JAR Coleman (Strathallan Occasionals, Strathallan School)
M Coleman (scorer)
RJA Coleman (Edinburgh Academy)
T Coleman (Scottish Universities)
A Coles (umpire)
CAR Coles (Scotland)
CH Coles (Royal High School)
G Coles (Dunfermline, Dunfermline Carnegie, Dunfermline Carnegie Second XI)
J Colhoun (Carlton Fourth XI)
P Colins (Strathearn)
D Colin-Thome (Forfarshire)
T Colle (Dundee High School)
F Colledge (Scotland)
F Colledge (Scotland)
RC Colledge (East of Scotland Under-21s)
O Collier (Marchmont)
W Collier (Marchmont)
Collin (Forfarshire)
ID Collin (Manderston)
Collings (Scotland)
M Collings (Livingston)
Collins (Galashiels)
A Collins (Stenhousemuir)
A Collins (Kinross Women)
EK Collins (Stewart's Melville Former Pupils)
I Collins (Manderston)
IG Collins (Oxford University, Scotland)
J Collins (scorer)
P Collins (Perth Doo'cot Under-18s)
RA Collins (scorer)
RG Collins (East of Scotland, Musselburgh, Stewart's Melville Royal High)
C Collis (Clydesdale)
A Collister (Grange, Grange Second XI, Grange Third XI)
JA Collister (Fettes College, Grange, Grange Second XI, Grange Third XI)
H Collyer (Edinburgh University)
N Colonhood (Strathallan Occasionals)
Colquhoun (Clydesdale, Players of Scotland)
J Colquhoun (Fauldhouse Victoria)
M Colquhoun (West of Scotland)
O Colquhoun (Strathallan School)
F Colson (Greenock)
VJN Coltherd (Daniel Stewart's and Melville College, Stewart's Melville Royal High, Stewart's Melville Royal High Second XI, Stewart's Melville Royal High Third XI)
Colville (Players of Scotland)
E Colville (Glasgow High Kelvinside)
S Colvin (Kirk Brae)
EP Combe (Edinburgh Academy)
GA Combe (Loretto School)
Combey (Players of Edinburgh, Players of Scotland)
AR Comer (Central Scotland, Scottish Universities)
M Comer (Carlton)
Common (Strathallan School)
CH Comrie (Loretto School)
CE Comrie-Thomson (Loretto School)
H Conacher (Merchiston Castle School)
I Condon (Gargunnock Village)
JJ Congdon (Gordonstoun School)
J Conlan (Irvine)
A Conn (Heriot's, Heriot's Second XI)
F Conn (Galloway)
FR Conn (Scotland Under-17s)
RS Connah (Strathallan School)
JA Connan (George Watson's College)
EH Connell (Merchiston Castle School)
JA Connell (Merchiston Castle School)
JB Connell (umpire)
PG Connell (Loretto School)
RM Connell (Merchiston Castle School)
S Connell (Fauldhouse Victoria, Livingston)
D Connelly (St Andrews University Staff)
S Connelly (Central Scotland)
GG Conner (Eastern Knights Under-18s)
PJ Conner (scorer)
JCM Connet (Edinburgh Public Parks)
SL Connet (East of Scotland)
C Conningham (Merchiston Castle School)
S Connochie (Colonel Buchanan's Scotland Team)
W Connochie (Caledonian Club, Clydesdale, Gentlemen of Scotland, Glasgow, Scotland)
IR Connolly (Central Scotland)
P Connolly (scorer)
GG Connor (Fettes College)
J Connor (Edinburgh Academicals)
J Connor (Penicuik)
J Connor (Watsonians Fourth XI, Watsonians Third XI)
H Conradie (Eastern Knights, Stoneywood-Dyce, Watsonians)
S Conradie (Eastern Knights, Stoneywood-Dyce, Watsonians)
MA Conroy (Scotland B)
A Constable (George Watson's College)
R Constable (Fochabers)
G Conway (Irvine)
GS Conway (Fettes College)
J Conway (Irvine)
M Conway (Scotland Under-17s Women)
N Conway (Stewart's Melville Royal High)
S Conway (Irvine)
W Conway (Kinross Women)
Z Conway (Kinross Women, Scotland Under-17s Women, Scotland Under-19s Women, Scotland Women Development XI)
D Conyngham (Scottish Counties)
C Cook (Falkland Third XI)
CH Cook (George Watson's College)
D Cook (Perth Mayfield)
DDB Cook (Merchiston Castle School)
G Cook (Scottish Universities)
HR Cook (Merchiston Castle School)
I Cook (Perthshire League Colts)
J Cook (Kelburne)
JHE Cook (Edinburgh Academy)
JW Cook (Ferguslie)
PR Cook (Trinity College, Glenalmond)
T Cook (Aberdeenshire)
W Cook (Aberdeen Clubs B XI, Aberdeenshire, Civilians)
CH Cooke (George Watson's College)
D Cooke (Inverclyde)
EC Cooke (Scotland Women)
I Cooke (Scottish Universities)
R Cooke (Kinross Under-13s)
IDC Cooksey (South of Scotland)
Cooksley (Strathallan School)
D Cookson (Gordonstoun School)
J Cookson (West Lothian)
M Cooley (scorer)
J Cooney (Irvine)
A Cooper (St Michael's)
AAF Cooper (North of Scotland Under-17s, Strathmore)
AHE Cooper (Trinity College, Glenalmond)
C Cooper (West of Scotland)
D Cooper (Ayr, Cambusdoon)
D Cooper (Dunfermline, Dunfermline Carnegie)
FW Cooper (Strathmore)
G Cooper (Edinburgh Academicals)
G Cooper (Carlton Women)
HP Cooper (Yorkshire Cricket Federation XI)
J Cooper (Western District Cricket Union)
M Cooper (Ayr, Ayr Under-18s, West Regional Development Centre Under-15s Select XI)
P Cooper (Scottish Cricket Union President's XI)
R Cooper (Dunfermline)
RH Cooper (Ayr)
S Cooper (East of Scotland Under-14s)
SV Cooper (North of Scotland, North of Scotland Under-23s, Scotland Under-19s, Strathmore)
TAB Cooper (George Watson's College)
WM Cooper (East of Scotland)
GC Coote (TD Hamilton's XI)
CJ Cope (Scottish Wayfarers)
J Cope (Scottish Universities)
ME Cope (Strathallan Occasionals)
NE Cope (Strathallan Occasionals)
D Copeland (Glasgow University Staff)
G Copeland (Preston Village)
GSB Corbett (Scottish Wayfarers Colts, Strathallan Occasionals, Strathallan School)
R Corbett (umpire)
R Corbett (umpire)
R Corbett (Scotland Under-17s Women)
S Corbett-Byers (Dumfries, South of Scotland Under-19s)
J Corbie (North of Scotland Cricket Association)
G Corcoran (South of Scotland)
T Cordiner (Glasgow Academy)
G Cordner (Doune, Stirling County)
H Cordner (Stirling County, Stirling County Third XI)
T Cordner (Hillhead High School Former Pupils)
P Corkery (Dumfries)
A Cormack (East of Scotland)
A Cormack (umpire)
CMG Cormack (umpire)
J Cormack (Aberdeenshire)
M Cormack (Rossie Priory)
S Cormack (scorer)
J Corner (West Lothian Second XI)
RJ Corner (Eastern Knights Under-18s, West Lothian, West Lothian Second XI)
DN Cornforth (Central Scotland)
A Cornick (Boroughmuir, Boroughmuir Second XI)
D Cornish (Murrayfield-DAFS Fourth XI, Murrayfield-DAFS Second XI, Murrayfield-DAFS Third XI)
M Cornish (Heriot's Third XI)
S Cornish (Heriot's Second XI, Heriot's Third XI)
A Cornwallis (Comrie)
FAWM Cornwallis (Trinity College, Glenalmond)
AT Cornwall-Jones (Trinity College, Glenalmond)
PE Cornwall-Jones (Trinity College, Glenalmond)
B Corr (Glenrothes Fourth XI)
B Corrigan (Vale of Leven)
M Corrigan (Vale of Leven)
H Corsar (Arbroath United)
J Corser (Doune)
EO Corsie (Buckie)
J Corsie (Buckie)
EE Corstorphine (Merchiston Castle School)
Cosh (Scottish Universities)
AJ Cosh (Edinburgh Academicals, Edinburgh Academy)
RG Cosh (Scotland B, Scottish Cricket Union Colts, Scottish Universities)
SG Cosh (East of Scotland Under-17s, East of Scotland Under-19s, Edinburgh Academicals, Edinburgh Academy)
SH Cosh (Scotland)
G Cosling (Arbroath United)
M Costello (Preston Village)
R Costley (Clydesdale, Kelburne)
E Cosway (Strathallan Occasionals)
D Coterill (Edinburgh Academy)
CD Cotes (Gentlemen of Loretto School)
CH Cotes (Loretto School)
AJ Cottam (Scottish Cricket Union Colts, Scottish Junior Colts)
D Cotterill (Christ's College, Cambridge)
D Cotton (Strathallan School)
JK Coubrough (Kelburne)
M Couchman (North of Scotland)
RG Coughtrie (Gloucestershire, Oxford Marylebone Cricket Club University, Oxford University Centre of Cricketing Excellence)
S Coughtrie (Edinburgh Academicals, Edinburgh Academy)
A Coul (Edinburgh South)
AV Couling (George Watson's College)
M Couling (scorer)
S Coull (Forfarshire)
S Coull (Hillhead High School Former Pupils)
C Coulson (Perthshire)
S Coulson (Drummond Trinity, Drummond Trinity Second XI)
WC Coulter (Scottish Counties)
WM Coulter (Poloc Second XI)
C Counsell (George Watson's College)
S Counsell (George Watson's College, Watsonians Third XI)
TD Counsell (Eastern Knights Under-14s, Eastern Knights Under-15s, George Watson's College, Watsonians Second XI, Watsonians Third XI)
IS Coupar (Fettes College)
SBN Coupar (Fettes College)
J Coupe (Preston Village)
AG Couper (Scottish Counties)
AJ Couper (Forfarshire)
J Couper (Clackmannan County)
LV Court (Strathallan School)
A Cousin (Watsonians Fourth XI, Watsonians Third XI)
F Cousin (Eastern Knights Under-14s, Watsonians, Watsonians Second XI, Watsonians Third XI)
J Cousin (Watsonians Second XI)
M Cousin (Watsonians Second XI)
MA Cousin (Central Scotland, Forfarshire, North of Scotland, North of Scotland Under-23s, Scotland Under-19s, Scotland Under-23s, Scottish Cricket Union Colts)
JY Cousins (East of Scotland Under-21s)
R Cousins (Edinburgh Public Parks)
F Couston (Strathmore)
G Couth (Inverurie)
I Couttie (Rest of Scotland Women)
Coutts (Inverurie)
C Coutts (Glasgow Academy)
G Coutts (Inverurie)
GB Coutts (umpire)
GI Coutts (Elgin and District)
GR Coutts (North of Scotland)
GV Coutts (Scottish Counties)
JAS Coutts (Trinity College, Glenalmond)
JC Coutts (9th Battalion, Highland Light Infantry)
PC Coutts (North of Scotland)
SR Coutts (North of Scotland League XI)
JM Coventry (Trinity College, Glenalmond)
J Coverley (Marchmont)
Cowan (Kelvinside Academy)
AG Cowan (Fettesian Lorettonians, Loretto School)
CAR Cowan (East of Scotland, Edinburgh, Midlothian)
CML Cowan (Merchiston Castle School)
D Cowan (Scotland)
DG Cowan (East of Scotland, Edinburgh, Watsonians)
DJB Cowan (Freuchie, Scotland Under-12s, Scotland Under-13s)
HWL Cowan (Trinity College, Glenalmond)
JC Cowan (umpire)
JC Cowan (Kelburne)
JF Cowan (Scotland)
JF Cowan (Border League)
JM Cowan (King's College, Cambridge)
MA Cowan (Freuchie)
N Cowan (Dumfries Women)
SH Cowan (Edinburgh Academy)
TG Cowan (Border Districts, Border League)
TT Cowan (Glasgow, West of Scotland)
F Coward (Poloc)
NA Coward (Blair Lodge School)
G Cowe (South of Scotland Under-19s)
RB Cowe (Loretto School)
RP Cowe (Loretto School)
JB Cowell (Loretto School)
JM Cowen (Fettes College)
R Cowgdell (Glasgow Academy)
A Cowie (Edinburgh Academy)
AJ Cowie (Scottish Wayfarers)
GFG Cowie (Edinburgh Academy)
M Cowie (West of Scotland)
J Cowlan (Irvine)
AR Cowley (West of Scotland)
AT Cowley (West of Scotland)
J Cownie (Arbroath)
Cowper (Dalkeith)
D Cowper (Edinburgh Academy)
J Cowper (Border League)
JM Cowper (Stewart's Melville Former Pupils)
RB Cowper (Border League)
Cox (Players of Scotland)
B Cox (Perthshire League Colts)
DJ Cox (Scotland)
F Cox (Meigle, Scotland Under-12s, Scotland Under-13s, Scotland Under-15s)
G Cox (Luncarty)
GH Cox (Perthshire)
J Cox (Edinburgh Academicals)
J Cox (Nunholm)
L Cox (Royal High Corstorphine, Royal High Corstorphine Second XI, Royal High Corstorphine Third XI)
M Cox (Freuchie Second XI)
R Cox (West of Scotland)
R Cox (Glenrothes Second XI, Glenrothes Third XI)
WA Cox (2/4th Black Watch Officers)
WH Cox (Trinity College, Glenalmond)
GH Coxon (Aberdeenshire)
MH Coyle (East of Scotland Under-16s, Scottish Universities, Stewart's Melville Royal High, Stewart's Melville Royal High Second XI)
MR Coyle (Poloc)
S Coyne (Teuchters)
J Crabbe (Royal Scots Greys)
GE Crabbie (Edinburgh Academy)
HG Crabtree (Scottish Wayfarers)
J Crabtree (Highland, North of Scotland Cricket Association)
S Crabtree (Freuchie)
Craig (Inverurie)
A Craig (Ferguslie)
A Craig (Falkland Under-15s)
AM Craig (Western District Cricket Union)
C Craig (West of Scotland)
C Craig (Dalkeith, Marylebone Cricket Club)
C Craig (South of Scotland Under-19s)
CTG Craig (Loretto School)
DIAS Craig (East of Scotland, Grange)
G Craig (Aberdeenshire)
IRG Craig (Ayr Under-13s, Ayr Under-18s, West Regional Development Centre Under-15s Select XI, Western Warriors Under-14s, Western Warriors Under-15s)
J Craig (Aberdeenshire, Dalkeith, Edinburgh, Gentlemen of Edinburgh, Gentlemen of Scotland, Grange, Greenock, Marylebone Cricket Club, North of Scotland, Scotland, West of Scotland)
JA Craig (Edinburgh Academy)
JM Craig (Morrison's Academy, Crieff)
L Craig (Scotland)
LTG Craig (Loretto School)
M Craig (Inverurie)
M Craig (Trinity College, Glenalmond)
R Craig (Dalkeith, Edinburgh, Gentlemen of Edinburgh, Gentlemen of Scotland, North of Scotland)
RC Craig (Merchiston Castle School)
S Craig (Strathmore)
G Craigen (Watsonians)
JB Craigie (Fettes College)
P Craigie (Heriot's)
N Craigmile (Tranent, Tranent Second XI)
A Craik (Edinburgh University)
JB Craik (Perthshire)
H Craise (Glasgow High School)
D Cramb (Dundee High School Former Pupils, Strathmore Union)
J Cramb (Glenrothes Fourth XI)
T Cramb (Dundee High School Former Pupils)
D Cramer (Buckie)
J Cramp (Strangers)
ID Cran (umpire)
IL Cran (Aberdeenshire, Gloucestershire Gipsies, Scotland A, Scottish Universities, West of Scotland, Western Warriors)
JH Crane (East of Scotland, Grange)
RS Cranston (Scotland)
S Cranston (Glasgow High School)
J Craw (St Boswells)
Crawford (Lord Moncreiff's XI)
A Crawford (West of Scotland Under-16s)
A Crawford (West of Scotland)
AB Crawford (East of Scotland Under-21s)
AD Crawford (Scotland XI)
C Crawford (Penicuik, Penicuik Second XI, South of Scotland Under-16s)
E Crawford (Daniel Stewart's and Melville College)
F Crawford (The Visitors)
I Crawford (Fettes College)
J Crawford (Blair Lodge School)
J Crawford (Greenock Academy)
JK Crawford (Western District Cricket Union)
JM Crawford (Edinburgh Academicals)
JO Crawford (Fettes College)
L Crawford (Freuchie)
MS Crawford (umpire)
R Crawford (Penicuik)
R Crawford (St Michael's)
RB Crawford (Scotland B, Scottish Cricket Union Colts, Scottish Universities, Scottish Wayfarers)
S Crawford (Ellon Gordon)
SH Crawford (Officers' School of Instruction, Stirling)
T Crawford (Glasgow Academy)
WE Crawford (Trinity College, Glenalmond)
FST Crawley (Stewart's Melville Royal High Third XI)
JGT Crawley (Eastern Knights Under-14s, Eastern Knights Under-15s, Eastern Knights Under-18s, Edinburgh Under-14s, Grange Second XI, Lancashire Under-15s, Lancashire Under-17s, Oxton, Scotland Under-15s, Warwickshire Under-15s, Watsonians Second XI)
ST Crawley (Cheshire, Scotland)
M Crawshaw (Ayr)
D Creamer (Buckie)
A Crease (Crieff)
JL Creasey (Poloc)
B Creegan (Stoneywood-Dyce)
EWS Creeke (Fettes College)
GG Crerar (Scotland)
JS Crerar (Merchiston Castle School)
Cresswell (East of Scotland Under-16s)
JJ Cresswell (Scottish Universities)
T Cresswell (Scottish Universities)
A Creswell (East of Scotland Under-16s, East of Scotland Under-17s)
Crichton (Dundee Tailors' United)
AN Crichton (Central Scotland, Freuchie)
D Crichton (Drumpellier, Glasgow, Scotland, Scotland XI)
EMT Crichton (Trinity College, Glenalmond)
JD Crichton (East of Scotland Under-21s)
M Crichton (Greenock)
F Crichton-Stuart (Falkland)
GH Crick (Trinity College, Glenalmond)
DJ Crighton (Scotland XI, Strathmore, Strathmore Union)
G Crighton (Freuchie)
G Crilly (West of Scotland Under-21s)
A Cripps (Leith Beige)
RC Cripps (Trinity College, Glenalmond)
W Crisp (Royal High Corstorphine)
JR Crispin (Stewart's Melville Royal High, Stewart's Melville Royal High Second XI, Stewart's Melville Royal High Third XI)
K Cristos (Gordonstoun School)
NE Critchley (Aberdeenshire, Caledonian Highlanders Under-15s, Caledonian Highlanders Under-18s, Huntly, Mannofield, Scotland Under-15s, Scotland Under-17s)
A Croall (Trinity College, Glenalmond)
A Crockett (St Modan's High School Former Pupils)
Croft (Strathallan Occasionals)
T Croft (Scotland)
CA Crole (Scottish Wayfarers)
D Crole (Carlton and Edinburgh Clubs)
GB Crole (Oxford University, Scotland)
DSR Croll (Fettes College)
M Cromb (Stirling County Third XI)
W Cromb (Dundee Victoria)
Crombie (Kelvinside Academy)
A Crombie (Grange)
DG Crooks (North of Scotland, Scotland Under-23s)
I Crooks (South of Scotland)
J Crooks (Gala)
K Crooks (North of Scotland Under-23s)
N Crooks (Gala, Galashiels)
P Croom (Strathallan Occasionals)
J Cropper (Grange)
A Crosbie (Galashiels)
G Crosbie (Dundee High School)
A Crosier (Kelso, South of Scotland)
Cross (Buckie)
G Cross (Dumfries)
G Cross (Glasgow Academy)
GS Cross (Buckie)
MH Cross (Essex, Loughborough Marylebone Cricket Club University, Nottinghamshire, Scotland)
S Cross (St Andrews University Staff)
W Cross (Caledonian Club, Glasgow, Glasgow University)
P Crosse (West Lothian)
TR Crosskey (Scotland)
Crossland (Kirn Rovers)
AE Crossley (umpire)
FS Crossley (West of Scotland)
AC Crosthwaite (Stenhousemuir)
RAN Crouch (Perthshire, Stewart's Melville Royal High)
M Crow (Crieff)
MW Crow (Trinity College, Glenalmond)
W Crowe (scorer)
M Crowther (Carlton, Carlton Second XI)
P Crowther (scorer)
A Crozer (Border League)
R Crozier (Hawick and Wilton)
Cruickshank (Queen's Cross)
A Cruickshank (Haddington, Stenton and Tyninghame)
C Cruickshank (Uddingston)
C Cruickshank (The Forty Club Scotland)
J Cruickshank (Merchiston Castle School)
S Cruickshank (Kelburne, Scotland Under-19s)
A Cruickshanks (Scottish Counties)
JA Cruickshanks (Scottish Counties)
A Cruikshank (Scottish Counties)
S Cruikshank (Trinity College, Glenalmond)
S Cruikshank (West of Scotland)
HWE Crum-Ewing (Trinity College, Glenalmond)
NR Crum-Ewing (Trinity College, Glenalmond)
Crumley (Arbroath)
S Crumley (205th Field Company, Royal Engineers)
M Crump (Bute County)
L Crutchfield (Methlick)
JC Cruttenden (South of Scotland)
J Cruz-Rocha (Murrayfield-DAFS)
TPD Culham (Scottish Universities, South of Scotland Under-16s, Stirling County)
AC Cullen (Scotland)
E Cullen (Loretto School)
T Cullen (Scottish Universities)
TD Cullen (Marylebone Cricket Club, Watsonians)
W Cullen (West of Scotland)
J Cullens (Stirling High School)
AF Culley (Caledonian Highlanders Under-15s, Caledonian Highlanders Under-18s, Glenrothes, Kinross Under-13s, Kinross Under-18s, Scotland Under-15s, Scotland Under-17s, Scotland Under-19s)
JH Culley (West of Scotland)
P Culling (Crathie)
C Cullum (East of Scotland)
J Cullum (Dunfermline Carnegie)
T Cullum (South of Scotland Under-16s)
Cumberland (North of Scotland)
R Cummine (Heriot's, Heriot's Second XI)
Cumming (Strathallan Occasionals)
HD Cumming (Fettes College)
J Cumming (Fettes College)
J Cumming (Aberdeenshire)
JB Cumming (Fettes College)
PG Cumming (Fettes College)
N Cummings (Murrayfield-DAFS)
AR Cummins (scorer)
D Cummins (St Michael's)
C Cunniffe (Dunfermline Carnegie)
A Cunningham (Morton, Morton Third XI)
AC Cunningham (Loretto School)
AP Cunningham (Merchiston Castle School)
C Cunningham (Kelso)
CA Cunningham (Merchiston Castle School)
E Cunningham (Fettes College)
E Cunningham (Hawick)
F Cunningham (Trinity College, Glenalmond)
FC Cunningham (West of Scotland)
G Cunningham (Fettes College)
G Cunningham (Penicuik)
JI Cunningham (Perthshire, Scottish Counties)
JL Cunningham (East of Scotland)
K Cunningham (Scottish Cricket Union Colts)
M Cunningham (Heriot's, Royal High Corstorphine, Scotland A)
M Cunningham (Greenock)
M Cunningham (Holy Cross Academicals Third XI)
NN Cunningham (Falkland)
P Cunningham (Crathie)
RC Cunningham (Trinity College, Glenalmond)
W Cunningham (Edinburgh, Gentlemen of Edinburgh)
WM Cunningham (Fettes College)
AM Cunninghame (Fettes College)
BA Cunninghame (Free Foresters, Marylebone Cricket Club, Scotland)
JDM Cunninghame (Loretto School)
J Cupido (Edinburgh Public Parks)
S Curle (Marchmont)
TP Curle (Central Scotland, Dunfermline)
G Curran (scorer)
NJ Curran (Ferguslie, Strathclyde West)
D Currie (Blair Lodge School)
DJS Currie (East of Scotland, Strathallan Occasionals)
EF Currie (Blair Lodge School)
F Currie (Blair Lodge School)
G Currie (Glasgow High School)
JD Currie (The Forty Club Scotland)
KIS Currie (East of Scotland Under-21s, Scottish Cricket Union Colts, Watsonians)
KLS Currie (Strathallan Occasionals)
MJ Currie (Merchiston Castle School)
RA Currie (Glasgow Academy)
Curry (Glasgow Academy)
MM Curry (Clydesdale, Scottish Cricket Union Colts)
R Cursher (South of Scotland Under-19s)
JM Cursiter (East of Scotland Under-21s, Scotland B, Scottish Cricket Union Colts, South of Scotland)
R Cursiter (Penicuik)
LW Curtis (Western District Cricket Union)
O Curtis (Helensburgh, Lomond School, The Forty Club, West of Scotland Under-18s)
SJ Curtis (St Modan's High School Former Pupils)
P Cutedrth (Daniel Stewart's and Melville College)
D Cuthbert (205th Field Company, Royal Engineers)
HT Cuthbert (Edinburgh Academy)
J Cuthbert (Alloa Academy)
J Cuthbert (Kelvinside Academy)
Cuthbertson (St Leonard's School for Girls Seniors)
C Cuthbertson (Trinity College, Glenalmond)
F Cuthbertson (Trinity College, Glenalmond)
JA Cuthbertson (Fettes College)
JL Cuthbertson (Trinity College, Glenalmond Sixth Form)
A Cuthill (Stenhousemuir)
I Cuthill (Glasgow Academy)
AM Cutter (umpire)
B Cutter (Dunnikier)
L Cutter (scorer)
A Cydzik (Holy Cross Academicals, Holy Cross Academicals Second XI)
I Czepczorova (Ayr Women)

 

 

 

 

This page was created by the CricketArchive Oracles

LATEST SCORES





We would like to thank all our contributors. Click here to see how you can help.
| Home | Privacy Policy | Contact |
Copyright © 2003-2016 CricketArchive